Skocz do zawartości

3 Rezystory połączone równolegle


Teho

Pomocna odpowiedź

Cześć! Jest to moje pierwsze zapytanie na forum, proszę o wyrozumiałość 🙂 
Podłączyłem 3 rezystory równoległe i sprawdziłem jaki jest wzór na taką sytuację i wychodzą mi inne liczby niż oczekiwałem, dlaczego?

Opór tych 3 rezystorów to: 10 000, 330 i 100. Licząc według wzoru, którego użyłem - 1/R_total = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3 powinno na mierniku pokazać około 76 ohmów, natomiast miernik pokazuje około 240 ohmów. Nie za bardzo rozumiem dlaczego i skąd aż tak duży skok. W książce był przykład z dwoma rezystorami podłączonymi równoległe, więc chciałem się przekonać co będzie z trzema, bądź czterema rezystorami podłączonymi w ten sposób. Wzór znalazłem osobno, poza książką - ale wyniki są sprzeczne i nie jestem pewien czy coś zrobiłem nie tak, czy to po prostu kwestia tolerancji. 

Oto zdjęcie jak to mniej więcej wygląda u mnie aktualnie:

335457070_927964718330589_2821985230578209090_n.thumb.jpg.9aa458ec41207321117614aec84a82c1.jpg
nie byłem w stanie trzymać dwóch sond pomiarowych i zrobić zdjęcie, więc udało mi się jakoś ułożyć bez ich trzymania ( opór jest taki sam, albo bardzo podobny jak trzymam je normalnie)

Edit. Udało mi się rozwiązać mój problem - nie był w obliczeniach, tylko zamiast rezystora 100 użyłem 1000 ohmów i teraz się wszystko zgadza. Usunąłbym post, ale nie widziałem takiej opcji, więc edytuję z tą informacją

Edytowano przez Teho
rozwiązałem problem
Link do komentarza
Share on other sites

witam . Też jestem zielony . Wydaje mi się że wynik około 240 ohm jest prawidłowy . 1/R total = 1/10 kohm + 1/1kohm + 1/0,33 kohm = 0,1+1+3,03=4,13 kohm ,

czyli 1/R total=4,13 kohm czyli 1/4,13 = 0,242 kohm = 242 ohm więc wynik pomiarów wydaje się być prawidłowy .

pzdr

 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, Teho napisał:

Edit. Udało mi się rozwiązać mój problem - nie był w obliczeniach, tylko zamiast rezystora 100 użyłem 1000 ohmów i teraz się wszystko zgadza. Usunąłbym post, ale nie widziałem takiej opcji, więc edytuję z tą informacją

@Teho cieszę się, że problem został rozwiązany. Faktycznie przez 1000R taki wynik jest poprawny. Co zresztą potwierdził wyżej @ACSiM 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.