Skocz do zawartości

Sterowanie fazowe - Arduino


Merki

Pomocna odpowiedź

Mam problem z uruchomieniem układu sterownika fazowego - kupiłem specjalnie płytki:

https://sklep.avt.pl/avt5664.html

ale mam problem żeby uruchomić to poprawnie z jakimkolwiek przykłądowym kodem (nieważne czy delay czy na timerach). Przykładowy kod jaki używałem:

https://github.com/leonardorib/arduino-ac-dimmer/blob/master/ac-dimmer-user-input/ac-dimmer-user-input.ino

Problem objawia się tym, że regulacji po prostu za bardzo nie ma (świeci na full), albo świeci w dziwnych zależnościach (np. na niskich % świeci mocno, na wyższych słabo lub wcale, na max % świeci na max czyli jedynie tu się zgadza). Próbowałem modyfikować czasy zapłonu triaka (nawet rzędu 3,5 ms), tak samo metoda odczytu przerwania (RISING, FALLING, CHANGE) - na każdej metodzie działa inaczej, ale najlepiej na CHANGE jednak bez wspomnianej dobrej regulacji mocy.

Urządzenie testowe to żarówka 230V o mocy ok. 30W (były też próby na żarówce 200 W - bez zmian). 

 

Dla kontrastu powiem, że kiedyś robiłem płytkę wg schematu ze strony:

https://community.element14.com/technologies/circuit-protection/f/forum/30995/how-is-the-h11aa1-ic-working-with-ac-mains-voltage

i na tej płytce wszystko hula prawidłowo z kodem powyżej (i na kilku innych kodach również).

 

Początkowo myślałem, że może problem jest z dławikiem - zastąpiłem go zworą na próbę, ale nic to nie dało. Nie mam oscyloskopu, żeby zobaczyć przebiegi sterujące. 

Na szybko z tego co widzę topologia układów jest zbliżona, jednak trochę różni się sterowanie trakiem. 

Czy ktoś może pomóc, żeby ocenić czy ten ukłąd jest faktycznie prawidłowy lub doradzić, które elementy próbować podmieniać?

Link do komentarza
Share on other sites

// Time in microseconds to trigger the TRIAC and allow current to the load. Longer time -> Less power
// Half AC cycle duration in 60hz: (1/60)/2 = 8333 microseconds.
unsigned int maxTimeTRIAC = 8000;                   // Equivalent to MIN PowerLevel
unsigned int minTimeTRIAC = 1000;                   // Equivalent to MAX PowerLevel

Być może potrzeba przeliczyć czasy dla 50Hz? 

 

18 minut temu, Merki napisał:

Czy ktoś może pomóc, żeby ocenić czy ten ukłąd jest faktycznie prawidłowy lub doradzić, które elementy próbować podmieniać?

Skoro regulacja działa, pomimo że niewłaściwie to ten układ zdaje się być w porządku. Problem występuje w synchronizacji mikrokontrolera z siecią elektryczną. Sprawdź czy nie trzeba przepisać przykładowego kodu dla 50Hz

Aha i dla pewności sprawdź czy ten optotriak to na pewno moc3023 koniecznie musi to być BEZ załączania w zerze sinusa.

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Na płytce na której wszystko było OK nic nie musiałem przeliczać i działało. Mimo to dla pewności przeliczyłem (dla 50 Hz to 10000 us czyli 10 ms), nadal układ działa tak samo. 

Wg DTR MOC3023 to układ bez załączania w zerze sinusa (i taki jest fizycznie na płytce).

Link do komentarza
Share on other sites

Więc zostaje badanie układu synchronizacji: on się różni od tego co pokazałeś na drugim schemacie. Tutaj każde przejście powinno generować szpilkę wyzwalającą to musisz zbadać. Np: pisząc prosty program liczący każde przejście 

EDIT: lub zmierzyć częstotliwość sygnału na zero cross powinno być 100Hz

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.