Skocz do zawartości

Raspberry Pi 4 autostart skryptu z rozszerzeniem .gambas


Colt

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry, na wstępie zaznacze że jestem totalnie poczatkujący jesli chodzi o raspberry, a własciwiej  linuxa (chociaż zanim zacząłem byłem pewien  ze jest nieco lepiej z moją wiedzą).

Na codzień pracuje przy Utrzymaniu Ruchu jako Elektryk dostałem do naprawy Raspberry Pi 4 (miesiąc wczesnije było to Pi3), usterka jest typowo softwerowa.

Malina pracuje na urządzeniu jako sterownik, a jej program ma rozszerzenie .gambas (sciezka: /home/develop/plc/"nazwa pliku".gambas, awaria polega na tym program się nie ładuje przy starcie.  Malina kończy rozruch w IceWM, nie jestem w stanie właczyć internetu wifi ani po kablu w raspi-config (Could not comunicate with wpa_supplicant, error runing option S1 itp.)

Urzadzenie pochodzi z Włoch, wstawiłem polską lokalizacje i jezyk, podejrzewam że coś jest poblokowane. Nadmienie tylko że swieza karta lub usb z systemem bez problemu łaczy sie z internetem, bluetootch itd.

 

Kombinowałem z tyloma poleceniami że sam jużnie jestem pewien czy nie namieszałem z czymś.

Proszę o pomoc, co sprawdzić jakie informacje podać ?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Tak, to jest to środowisko. Kilka dni temu postanowiłem wgrac na nośnik USB czysty system dla Raspbery, bootowanie z  usb i jednoczesnie włożyłem karte Micro SD z która wszystko dostałem.

Dalej wyszukałem że chodzi o program Gambas3, pobrałem i zainstalowałem.

Udało się uruchomić ten plik nazwijmy go xyz.gambas

16 godzin temu, FlyingDutch napisał:

Cześć,

czy próbowałeś uruchomić ten program (.gambas) z terminala?

Tak, głównie wywalało bład że plik lub taka lokalizacja nie istnieje, ale nie sugerował bym sie tym że wpisałem komendy prawidłowo.

Powiem szczerze troche sie nie odnajduje w Linuxie, może dlatego że myśle po Windows-owemu,  rózne systemy np. Ubuntu, Debian, Mint itd. rozumiem ale ta cała reszta GNU, Gnome, x11, gdb i maaaasa innych 😮 

I powiem szczerze im głębiej w las tym ciemniej...

Mogę zrobić to dowolnie, ważne aby na panelu dotykowym był działający program z przypisanymi IO

Edytowano przez Colt
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Poddaje się...

Udałomi się uruchomić dwa razy ten plik, jednak po resecie maliny to samo polecenie juz nie działa (pewnie wpisałem coś istotnego wcześniej,tylko nie wiem co)

Czy możeciemi podać komendy dlakonkretnego środowiska? 

Tak dla pojedyńczego uruchomienia jak i dla autostartu ?

Będe mega wdzięczny,dziękuje.

Edytowano przez Colt
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.