Skocz do zawartości

Jakie sterowanie do robota?


pawel253

Pomocna odpowiedź

Witam. Chciałbym zrobić robota. I mam kilka pytań. Czy można sterować robotem z aparatury od modelu RC (a dokładnie chodzi mi o Hi-tec Aurora 9)? Czy jest możliwość sterowania np. LED-ami na robocie (z aparatury). Czy można sterować z aparatury (silnikami napędowymi,LED-ami itd.) a z komputera (manipulatorem oraz oglądać widok z kamery). Na jednym filmiku na YT widziałem robota z działkiem czy trudno jest takie działko zrobić? Proszę sie nie śmiać jestem zielony w robotyce. Chciałbym zrobić robota na gąsienicach.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Skoro jesteś "zielony" to polecam zacząć od przeczytania tego oraz złożenia Waldka Światłoluba lub maksymalnie LineFallowera. Z niczym innym na starcie i tak raczej sobie nie poradzisz, a nawet jak ktoś podeśle Ci gotowe schematy i program (w co wątpię) to jak uda Ci się to złożyć to nie będziesz wiedział dlaczego i jak się co dzieje.

Określ się może jakie masz pojęcie o elektronice, programowaniu, mechanice.

Link do komentarza
Share on other sites

I przeczytaj sobie dwa razy definicję robota, np. na Wikipedii

Robot – mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.

Pojęcia robot używamy też do nazywania autonomicznie działających urządzeń odbierających informacje z otoczenia przy pomocy sensorów i wpływających na nie przy pomocy efektorów. Roboty takie budowane są przez badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją lub kognitywistyką w celu modelowania zdolności poznawczych, sposobu myślenia lub zachowania zwierząt bądź ludzi

Zdalnie sterowany pojazd/diody ≠ robot

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chodzi mi o sterowanie z aparatury (od RC 9-kanałowa bezprzewodowa) i komputera. W elektronice znam podstawy (mam tatę elektryka i kuzyna też więc mam pomoc w zasięgu ręki). Programowanie kompletne 0. A mechanika średnio. Dużo czytałem o takich pojazdach z manipulatorem więc się trochę podszkoliłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Czytanie, a robienie to dwie zupełnie różne sprawy... Zachęcam do zbudowania światłoluba, następnie LF i dopiero wtedy - z odrobiną doświadczenia - kombinowanie w tym zakresie..

Na modelarstwie się nie znam, ale z tego co wiem to aparatury w głównej mierze odpowiadają za sterowanie serwami (lotki samolotów/mocowanie śmigła w helikopterze), więc budowa manipulatora w oparciu o serwa i ew. serwokontroler chyba nie powinna być trudna. Wizję na komputerze najłatwiej rozwiązać przez tzw. kamerę IP (wifi) i sieć bezprzewodową (ale wifi będzie najprawdopodobniej miało mniejszy zasięg od aparatury, w zależności od stosowanych urządzeń i anten). Nie Ty pierwszy już na forum z praktycznie zerowym doświadczeniem chcesz zbudować coś takiego... Cicho jest natomiast o tych, którym się to udało (nie chwalą się?).

Link do komentarza
Share on other sites

Czytanie, a robienie to dwie zupełnie różne sprawy... Zachęcam do zbudowania światłoluba, następnie LF i dopiero wtedy - z odrobiną doświadczenia - kombinowanie w tym zakresie..

Na modelarstwie się nie znam, ale z tego co wiem to aparatury w głównej mierze odpowiadają za sterowanie serwami (lotki samolotów/mocowanie śmigła w helikopterze), więc budowa manipulatora w oparciu o serwa i ew. serwokontroler chyba nie powinna być trudna. Wizję na komputerze najłatwiej rozwiązać przez tzw. kamerę IP (wifi) i sieć bezprzewodową (ale wifi będzie najprawdopodobniej miało mniejszy zasięg od aparatury, w zależności od stosowanych urządzeń i anten). Nie Ty pierwszy już na forum z praktycznie zerowym doświadczeniem chcesz zbudować coś takiego... Cicho jest natomiast o tych, którym się to udało (nie chwalą się?).

Jeszcze nie doszli do siebie po imprezie, na której świętowali udane zakończenie swoich projektów 🤣🤣🤣

Link do komentarza
Share on other sites

I czy długo pisze się program?

A czy długo maluje się obraz? Wszystko zależy od wiedzy, doświadczenia i umiejętności.

A jeśli wybiorę sterowanie z komputera, to jak się komunikować z pojazdem (bluetooth,WIFI)?

Bluetooth, WiFi czy nawet moduły radiowe.

Trochę samodzielności i inicjatywy, wszystko było na forum wałkowane mnóstwo razy - wyszukiwarka działała jak ostatnio sprawdzałem. Potraktuj to jako upomnienie.

Link do komentarza
Share on other sites

masz aparaturę 9 kanałową ? znasz się na modelarstwie ? To zrób sobie model. Gąsienice prawa/lewa = dwa kanały, Nie wiesz jak ? 2 silniki, 2 regulatory obrotów (400zł jak nic) I robisz czołg ;] Pełno tego na forach modelarskich. Na reszcie kanałów zrób manipulator oparty na serwomechanizmach (50 zł jeden. Choć droższe by były mocniejsze) W zależności od stopnia skomplikowania będzie ich 2-kilku) i zamontuj go na robocie.Serwomechanizmy trzeba ustawić żeby zostawały w pozycji, a nie wracały do zerowej.

Kup kamerkę bezprzewodową na allegro. Zamontuj na ramieniu manipulatora. Około 200zł na allegro.

:]

Przykłady konstrukcji mechanicznych. Nie patrz na elektronike. Posiadając taką aparaturę spokojnie możesz przy jej pomocy sterować tym czymś.

Banalna budowa:

https://www.forbot.pl/forum/topics7/manipulatory-zdalnie-sterowany-manipulatorn-na-gasienicach-vt3099.htm

Lepszy ;]

https://www.forbot.pl/forum/topics7/praca-dyplomowa-zdalnie-sterowany-samobiezny-manipulator-vt920.htm

Sam manipulatorek

https://www.forbot.pl/forum/topics7/maly-manipulator-vt941.htm?highlight=manipulator

Tyle. Nie będzie to robot ale zabawka/model ale o coś takiego Ci właśnie chodzi.

Więcej informacji szukaj na stronach modelarskich. My się tu takimi zabawkami nie zajmujemy.

Link do komentarza
Share on other sites

Maxo, dobrze mnie "rozszyfrowałeś". Właśnie o to mi chodziło. Myślałem żeby najpierw zrobić ten pojazd, a później przerobić ją trochę na robota. Czyli go zaprogramować żeby mógł wykonywać jakieś zadania.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.