Skocz do zawartości

Jaki zasilacz do ogniwa Peltiera TEC1-12715.


Festi449

Pomocna odpowiedź

Witam, Mam w palenie zbudowanie własny klimatyzator pokojowy i zastanawiam się jaki zasilacz jest mi potrzebny ponieważ w aukcji na alliexpress pisze ze 15A to prąd rozruchowy przy maksymalnym napięciu (15.5V). Zasilacz jaki tu będzie to 12V ewentualnie lekko podkręcony do np. 13V. W tym projekcie chcę użyć 4 tych ogniw czyli teoretycznie wychłodzi ze potrzebny mi jest zasilacz 60A ale z uwagi na to ze takie zasilacze są dość drogie to pytanie czy potrzebny mi aż 60A czy np. 50A który jest już wiele tańszy. Tym bardziej ze jak robiłem testy na ogniwie które ten prąd rozruchowy w teorii ma 6A to w praktyce pobiera w okolicy 1.5A przy 12V gdzie przy 15.5V jest to ok.1.75A                               image.thumb.png.aa28acf8a2b0b8c6eeb1ff255123de36.png tu jest zdjęcie tego słabszego na którym robiłem testy:image.thumb.png.5b37e91535cbf2bdc4fdc35d7d054b47.png

Edytowano przez Festi449
Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, Festi449 napisał:

wychłodzi

Literówka zgodnie z tematem 😄 Ale pytanie czy wychłodzi? Te parametry cieplno-termodynamiczne, też bym im nie ufał, że będą do osiągnięcia w realnym użytkowaniu. Chłodzenie też musi być wydajne. Moc zasilania razy COP. Problemem może być odebranie takiej ilości energii z płytek 40 x 40 mm, żeby różnica temperatur była odpowiednia dla sensownego chłodzenia. Peltie będzie mniej sprawne od sprężarki. Jaki jest planowany budżet?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@farmaceuta Jeszcze mam taki pomysł i nie wiem czy tak nie zrobię ze kupie dwa zasilacze po 30A i jeden zasilacz będzie zasilał 2 ogniwa i drugi zasilacz będzie zasilał kolejne dwa ogniwa i to by wtedy wyszło ok. 130zł więc myślę ze tak zrobię. A firma tych zasilaczy to BERGE wiec nie wiem czy to dobra firma ale wyglądają całkiem dobrze 

Edytowano przez Festi449
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 minuty temu, Festi449 napisał:

@farmaceuta Jeszcze mam taki pomysł i nie wiem czy tak nie zrobię ze kupie dwa zasilacze po 30A i jeden zasilacz będzie zasilał 2 ogniwa i drugi zasilacz będzie zasilał kolejne dwa ogniwa i to by wtedy wyszło ok. 130zł więc myślę ze tak zrobię.  

Pewnie że tak możesz zrobić 👍 jeśli cenowo wychodzi lepiej to jak najbardziej można...

Link do komentarza
Share on other sites

Ale poważnie, wyszło na temat. No można dwoma mniejszymi tak sterować. Tylko, czy efekt będzie zadowalający? Ja to czarno widzę, za 130 zł elektroniczną klimę 600 W zimna. Sorki, tam jest 200 W około.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

58 minut temu, Festi449 napisał:

Tym bardziej ze jak robiłem testy na ogniwie które ten prąd rozruchowy w teorii ma 6A to w praktyce pobiera w okolicy 1.5A przy 12V gdzie przy 15.5V jest to ok.1.75A 

I jak to chłodzi w takich warunkach?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.