Skocz do zawartości

Histereza zabezpieczenia przed głębokim rozładowaniem


MasterYoda95

Pomocna odpowiedź

Cześć, planuję zbudować prosty moduł, który zabezpieczy akumulator żelowy 6V przed nadmiernym rozładowaniem. Zaprojektowałem taki układ, gdzie wzmacniacz operacyjny pracuje jako komparator i wysterowuje P-MOSFETa. Na wejściu nieodwracającym podłączone jest źródło napięcia odniesienia 1,2V, a na odwracającym napięcie baterii poprzez dzielnik napięcia wyliczony na 1,2V.

749819339_Zrzutekranu2023-06-07183505.thumb.jpg.10d89711ee2798f6e3961c1e07ae1f43.jpg

Chciałbym dodać do tego układu histerezę, aby układ odłączał obciążenie przy 5,8 V i załączał się przy 6,0V. Jak to zrobić?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ten układ będzie przewoził niezależnie od stanu komparatora zwróć uwagę na kierunek diody w mosfecie

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

@_LM_ @fribble3 przypomnieliście mi o tym starym temacie który utknął w szufladzie 😆dzięki za wskazanie błędu - nagminnie mylę polaryzację N-MOSFETów.

W międzyczasie zakupiłem układ ICL7665S, który ma już wbudowane komparatory i źródło napięcia odniesienia i samymi rezystorami konfiguruje się dopuszczalne zakresy napięć zasilających włącznie z histerezą. Dzisiaj polutowałem coś takiego (w tej wersji z N-MOSFETem):

636596810_Zrzutekranu2024-03-09231109.thumb.png.1b4d11c89c173af21b9bf1bf7d1afe19.png

Muszę tylko podmienić na płytce R7, bo początkowo dałem 6,8k, ale później zauważyłem w nocie aplikacyjnej że stosuje się 1M, co ma sens, bo gdy układ wykryje zbyt niskie napięcie, to MOSFET jest zatkany i przez R7 płynie prąd, a przecież nie chcemy jeszcze bardziej rozładowywać słabego akumulatora, więc należy ten prąd zminimalizować.

Edytowano przez MasterYoda95
Link do komentarza
Share on other sites

Skoro układ już zlutowany i działa poprawnie to good job.

P.S. Piękny wężyk rezystorowy, nie wygodniej było użyć potencjometru?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.