Skocz do zawartości

Problem ze świeceniem diod LED


prezesedi

Pomocna odpowiedź

Witam Szanowne Grono.

Mam problem ze świeceniem diod LED w układzie z Arduino. Zacznę od początku opisując cały problem.

Jestem jednym z modelarzy kolejkowych (przez niektórych nazywanym kolejarzem modelowym) i postanowiłem na forum uzyskać trochę informacji dotyczących sterowania semaforem za pomocą Arduino.

Jako, że z programowania ogarniam tylko to dotyczące kanałów w TV, kolega @ethanak po moich prośbach i niejasnych pomysłach wyszedł z propozycją, że napisze taki kod. I robi super robotę opisując krok po kroku co robi i jaki ma być efekt. Ja zostałem testerem i za każdym razem montuję układ i uruchamiam kod zgłaszając błędy (jak na razie te błędy to tylko moje niedopatrzenie, oraz problemy mojego sprzętu).

Generalnie udało mi się pokonać prawie wszystkie problemy i jestem przy ostatniej wersji kodu, jaką autor wstawił. Jednak zauważyłem u mnie dziwną dolegliwość LED'ów. Te, które powinny być wygaszone - żarzą się, bądź delikatnie migają gdy inna też miga (zgodnie z wyświetlanym sygnałem).

Układ połączony jest zgodnie z poniższym schematem:

obraz.thumb.png.1a2611c8169b495e97df2dda8c4e3de6.png

Całość zbudowana tymczasowo na płytce stykowej, zasilana 5V poprzez moduł zasilania dedykowany do płytek. Do modułu podłączony zasilacz 12V/1,5A. Przed diodami wpinałem rezystory z przedziału 0,2-1kohm.

kol. @ethanak nie ma u siebie problemów z żarzeniem się LEDów. Więc nie jest to wina kodu, tylko sprzętu.

Zastosowałem poniższe elementy:

moduł zasilania - https://allegro.pl/oferta/modul-zasilania-do-plytki-stykowej-5v-3-3v-mb102-11837906834

układ ULN2003 - https://allegro.pl/oferta/uln2003apg-50v-0-5a-sterownik-darlington-arduino-12031926889

klon Arduino - https://archiwum.allegro.pl/oferta/esp8266-nodemcu-esp-12e-wifi-arduino-cp2102-v2-v3-i8487735612.html

LEDy - powszechnie dostępne ledy 3mm (semafor - zielona, 2x pomarańczowa, czerwona, biała; tarcza - biała, czerwona (niebieska zamiennie).

 

Czy któryś z Kolegów ma pomysł jak pozbyć się efektu żarzenia się diod? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

 

P.S.

Cały temat jest dostępny pod poniższym linkiem (a ja mam problem poczynając od wpisu z dnia 11.07):

https://forbot.pl/forum/topic/21711-arduino-w-modelarstwie-kolejowym/page/14/#comments

 

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę że przyczyną może być słabe połączenie uln z masą. No i czy masy ESP i drivera są ze sobą połączone?

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Ok, sprawdziłem 5cioma różnymi przewodami (również innymi niż do płytek stykowych). Podpiąłem nawet bezpośrednio ULN do masy z zasilacza. To samo.

Wymieniłem ULN na drugi egzemplarz. Zamieniłem miejscami obie płytki Arduino. Ciągle bez zmian.

Myślę nad problemem z modułem zasilania. Czy mogę go pominąć i wpiąć bezpośrednio 12V w płytkę? Na wyjściu z modułu mam odpowiednio 5,03V i 3,27V (zależy jak ustawię zworkę)

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, prezesedi napisał:

Czy mogę go pominąć i wpiąć bezpośrednio 12V w płytkę?

I do czego te 12V podłączysz?

Możesz dla testów wywalić w ogóle zewnętrzny zasilacz i podpiąć ledy do 5V z NodeMCU, a płytkę zasilać z USB.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

11 minut temu, ethanak napisał:

I do czego te 12V podłączysz?

do ULN - a właśnie NodeMCU zasilić z USB. Już nieistotne - problem został wyeliminowany.

Przelutowałem wszystkie piny w module, zasilające płytkę. Gdzieś był zimny lut. W tej chwili hula jak powinno.

Dziękuję za sugestie, wątek do zamknięcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.