Skocz do zawartości

Mikrokontroler STM32F103 nie bootuje się


Blasteee123

Pomocna odpowiedź

Witam. Posiadam płytkę od drukarki 3d BTT SKR e3 v2.0 w której było zwarcie na pinie od termistora. Wymieniony procesor i stabilizator 3.3V. Po podłączeniu do zasilania dioda od zasialania świeci a ta od statusu świeci ale "słabo". Po włożeniu karty SD i firmwarem płytka się nie bootuje. Pobór prądu dla 12V to około 30mA. Czy do samego bootowania potrzebny jest układ eeprom, bo nie jestem pewien czy jest sprawny? Jeżeli nie to jakieś inne sugestie ?

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Blasteee123 napisał:

Wymieniony procesor i stabilizator 3.3V.

5 godzin temu, Blasteee123 napisał:

Po włożeniu karty SD i firmwarem płytka się nie bootuje.

Ponieważ procesor nie ma oprogramowania (przynajmniej tak zakładam z opisu). By mikrokontroler pobrał oprogramowanie z karty SD nie może być "goły" (musi mieć kod odpowiedzialny za pobieranie oprogramowania z karty).

Potrzebujesz STM32CubeProgrammer i wgrać oprogramowanie za pomocą DFU, ale nie gwarantuję, że płytka od drukarki wspiera ten tryb. Może się okazać, że jeszcze będzie potrzebny programator JTAG/SWD i kilka kabelków.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Tylko że nie wykrywa mi tej płytki w komputerze po podłączeniu przez USB.

Przy STM na płytce mam wyprowadzone piny SWDIO , SWCLK i RST. Czy da rade jakoś z arduino wgrać bootloadera, bo nie mam dostępu aktualnie do innych programatorów.

Edytowano przez Blasteee123
Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, Blasteee123 napisał:

Tylko że nie wykrywa mi tej płytki w komputerze po podłączeniu przez USB.

Bo komputer bez sterowników jej nie rozpozna, a najłatwiej sprawdzić to mając zainstalowany Programmer, który automatycznie instaluje też sterowniki DFU. Potem odpalasz CubeProgrammer i wgrywasz nim soft wybierając jako target Twoją płytkę po USB.

Jak Programmer nie wykrywa (bo ktoś schrzanił projekt PCB) to zostaje tylko programator. "Arduino" (nie wiadomo które autor ma na myśli, ale domyślam się, że Uno) zazwyczaj pracuje na 5V, a STM32 na 3V3. Połączenie ich razem skończyłoby się magicznym dymem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

9 godzin temu, Blasteee123 napisał:

A masz może taki program do sterowników?

To nie program do sterowników. To brak samych sterowników 😛

https://www.st.com/en/development-tools/stm32cubeprog.html

A jak nie wykryje STM32F103 po DFU to znaczy, że nadal gdzieś masz problemy na płytce.

I też ważna rzecz: czy STM32 jest z zaufanego źródła.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Okej powiedzmy że procek jest z zaufanego źródła, czy programując go przez linie swd przy pomocy nucleo f767zi będzie ok czy muszę kupić specjalny programator? Na plytce od drukarki mam piny swd wyprowadzone więc domyślam sie że służą do tego 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Blasteee123 napisał:

czy programując go przez linie swd przy pomocy nucleo f767zi będzie ok czy muszę kupić specjalny programator?

Uhm.. ale płytki Nucleo mają wbudowany programator... Więc tak możesz.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.