Skocz do zawartości

Zapętlanie się animacji arduino po otrzymaniu napięcia


katastrophen

Pomocna odpowiedź

Hej

Mam dziwny problem z zapętlaniem się animacji, napisałem kod który jak testowałem "na stole" wszystko działało prawidłowo, animacja się włączała tylko po otrzymaniu +12V przez dzielnik napięć do pinu8 oraz animacja gaszenia gdy napięcie spadło, problem pojawia się na samochodzie, prawdopodobnie błąd spalonej żarówki ucina napięcie ale tylko do 10.38V i animacja włącza się tylko przy podaniu tych 10.38V ale od razu gaśnie i włącza się na nowo i tak w nieskończoność, i nie wiem jak teraz podejść do tego, czy to wina masy, czy ucinania prądu? Gdy cały zestaw podłączam w aucie napięcie na dzielniku spada aż do +0.5V 

 

 

Zrzut ekranu 2024-01-05 000520.png

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Cześć, spróbuj zamieścić kod, żeby móc lepiej ocenić gdzie leży problem.

Może być, że problem jest po stronie tego co piszesz, albo układ gdzieś się zapętla w kodzie programu i nie potrafi wyjść. 

Trochę też tak ryzykujesz podpinając dzielnik z wyższym napięciem niż piny wejściowe, zakładam Arduino, są w stanie wytrzymać.

Edytowano przez Philip
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Sprawdź czy nie masz gdzieś luźnego styku oraz czy masę masz dobrze podłączoną. Przy takim dzielniku jak zamieściłeś na zdjęciu powyżej powinieneś mieć inny rozkład spadków napięć. Na rezystorze 10k ok.1/3 napięcia zasilania i na 22k ok.2/3 napięcia zasilania.

Twoje LED'y raczej dużo nie pobierają prądu.

Edytowano przez Philip
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Philip Nie wiem co jak moge sprawdzic, cale zasilanie jest z przetwornicy 12/5v, przetwornica jest podpieta pod +12v z bezpiecznika oraz do śrubki karoserii tam gdzie inne przewody masujące, no czarna magia 

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli ci na sucho wszystko działało, to widzę problem głównie w podłączeniu w samochodzie.

Sprawdź dokładnie miernikiem:

- napięcie zasilania przetwornicy

- napięcie zasilania samego Arduino

- dokładnie napięcie które wykrywa pin wejściowy Arduino w oby stanach (8)

- napięcie na pinie wyjściowym załączające pasek LED (6)

Link do komentarza
Share on other sites

@Philip zrobilem tak: wrzuciłem dodatkowy akumulator do samochodu, podlaczylem do niego cały uklad, i jeśli do pinu 8 poprowadze te +12v z tego akumulatora to wszystko działa prawidłowo, ale gdy podlacze jakiekolwiek +12 z auta to 0 reakcji, to jakaś kwestia gnd czy co? 🤔

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo prawdopodbne, że to kwestia masy. Ciężko mi gdybać nie mając tego przed sobą. Jeśli z osobnego akumulatora ci działa, to zmierz woltomierzem co się dzieje na wejściu nr 8, przy akumulatorze z auta. Wtedy będziesz miał już odpowiedź 😉

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.