Skocz do zawartości

Układ z tranzystorem BC546 nie działa poprawnie


Javris

Pomocna odpowiedź

Cześć, przerabiam aktualnie kurs elektroniki I i zrobiłem układ według schematu podanego w części o tranzystorach, niestety dioda się nie świeci. Sprawdzałem przewody i raczej wszystkie są "mocno" wpięte w płytkę. Może ktoś podpowiedzieć dlaczego tak podłączony układ nie działa?
image.thumb.png.c71c2f0af114618a3a9372aebc66a908.pngimage.thumb.png.8994215009310cf7f667f28b943383ae.png

Link do komentarza
Share on other sites

@Javris witam na forum 🙂 Wydaje się, że układ jest złożony poprawnie. Czy sprawdziłeś miernikiem, że wszystkie połączenia przewodzą? Zacznij od sprawdzenia, czy po przyłożeniu miernika do przewodów nr 1 i 2 będzie tam 9V z baterii.

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker dzięki 🙂 sprawdziłem miernikiem i faktycznie nie ma napięcia w układzie. Sama bateria działa, ma około 9.2V, sprawdzałem też kabelki, rezystory i diodę - wszystko działa poprawnie w osobnym układzie. Próbowałem też podmienić tranzystor na inny z tego samego modelu ale bez zmian. Może to być kwestia płytki? 

Link do komentarza
Share on other sites

@Javris jeśli niema napięcia to jest problem z jakimś połączeniem. Sprawdź czy przewody od baterii są wystarczająco mocno wetknięte w płytkę. Dla formalności możesz też rozłożyć i złożyć układ raz jeszcze w innym miejscu płytki stykowej. Wykluczysz wtedy problem z płytką stykową 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Treker ok zrobiłem układ jeszcze raz i jednak jest napięcie... ale nie takie jak powinno. Sprawdziłem dokładnie w tych samych miejscach co w kursie i tam gdzie powinno być 0,732 u mnie jest -9,2V, czyli tyle co na baterii (swoją drogą nie wiem czemu z minusem skoro mam miernik ustawiony identycznie),natomiast w drugim miejscu gdzie powinno być 033 u mnie jest 0. Na np. rezystorach też jest 0 a na połączeniu anoda diody-emiter również jest -9.2V. Podrzucam jeszcze raz układ bo może ja coś źle podłączyłem
image.thumb.png.6eda932b0b50d2d35921bb6b9d02ca84.pngimage.thumb.png.0ee794613c45bdbcf198354f85ddcaf2.pngimage.thumb.png.43d0c730dbf61a9d985e4caf85c36d59.png

Link do komentarza
Share on other sites

@74HC04 No ale mam go podłączonego identycznie jak na tych rysunkach z kursu, mierzę odpowiednimi podłączeniami w tych samych miejscach, więc spodziewałbym się takiego samego, nieujemnego wyniku

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Zasilanie masz na odwrót, dlatego pokazuje -9.2V to się pokrywa z działaniem tranzystora no, chyba ża dałeś PNP zamiast NPN ale wtedy ten układ jeszcze inaczej by się zachował. Sprawdź dla pewności czy na pewno siedzi tam BC546

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

@_LM_ Faktycznie, zdaje się że odwrotnie zamocowałem klip na baterię - podłączyłem kabelki na odwrót i działa tak jak powinno. To chyba już wiem skąd wszystkie anomalie że np. dioda krzemowa mi przewodzi w przeciwną stronę 😄 Dzięki za pomoc panowie

Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, Javris napisał:

Faktycznie, zdaje się że odwrotnie zamocowałem klip na baterię - podłączyłem kabelki na odwrót i działa tak jak powinno.

Hmm... to nie powinno być technicznie możliwe. Budowa tego elementu jest taka, że nie da się podłączyć go odwrotnie. Możesz pokazać z ciekawości jak to zrobiłeś? 

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Skleiłem taśmą. Te mniejsze, okrągłe otwory nie pasują do tych sześcianów jak próbowałem włożyć na odwrót, więc bardziej logiczne mi się wydało żeby połączyć te same otwory ze sobą - a że pokazywało minus to uznałem że coś z miernikiem źle ustawiłem 😛 

image.png

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

A przypadkiem plusa z minusem nie pomyliłeś? Bo ten uchwyt do baterii podłącza się na skos. Okrągły pin baterii wchodzi w sześciokąt klipsa. A okrągły pin klipsa wchodzi w sześciokąt baterii. Jak pokazujesz to + masz na czarnym przewodzie a masę na czerwonym.

Edit. Nie doczytałem twojego posta. Nie było tematu.

Edytowano przez Adonaktiv
Edit
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.