Skocz do zawartości

Problem z zadaniem z tranzystorami


pmarczyk39

Pomocna odpowiedź

 Dobry wieczór, podepnę się pod temat bo jest tranzystor . Zmierzyłem prąd bazy i kolektora a gdzie zmierzyć prąd całkowity przed węzłem? Chciałbym sprawdzić czy wyjdzie prawo Kirchoffa. Zadanie z pierwszego kursu 7a17072468426966954356570434840784.thumb.jpg.28a8e5c2b3d04c6d96e3ee45abe0e214.jpg1707247094654797137397372988205.thumb.jpg.987a2171d88024cdb6b678382ee6bb20.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Ib + Ic = le

Teraz sobie pomierz i podstaw do wzoru otrzymane wartości prądów.

Edytowano przez miro88
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@miro88 wielkie dzięki, udało się ćwiczenie z NPN mam już chyba obcykane ale .....schody coraz większe. Na schemacie baza tranzystora podłączona jest do plusa a emiter do uziemienia. W układzie PNP emiter ma być podłączony do plusa a baza??? Powinna do masy ale z poniższego schematu jakoś tego nie widzę. Widzę że kolektor jest podłączony do masy.17073295306821350496862793968396.thumb.jpg.a9e07f46f50ce48aa739c08c77b17aaf.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@miro88 domyślam się że jest prawidłowo tylko gdzie znajdę sygnał na płytce stykowej xd żeby podłączyć bazę? Mam tam tylko zasilanie i masę. W NPN baza i kolektor były pod zasilanie a emiter do masy a tu w PNP? Emiter do zasilania kolektor do masy a baza? W tekście napisano żeby aktywować to do masy ale z rysunku nie ogarniam.

Edytowano przez VrubeL
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz zbudować wczorajszy schemat (tam gdzie mierzyłeś prądy), ale z tranzystorem pnp, to:

  1. zamieniasz tranzystor na pnp (baza, kolektor, emiter nie zmieniają miejsca),
  2. odwracasz diodę LED (anoda w stronę kolektora),
  3. podłączasz odwrotnie baterię.
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.