Skocz do zawartości

Sumo


Gall Anonim

Pomocna odpowiedź

Czy mógłby ktoś podać ile mocy ma przeciętny robot klasy sumo? Wiadomo że nikt nie poda dokładnej mocy swojego robota, ale chodzi mi chociaż o moc w przybliżeniu czy to jest 100W, 300, czy jeszcze więcej W? Po prostu chciałbym wiedzieć jakiej mocy silników szukać żeby cokolwiek móc w sumo zdziałać, a nie tylko wyrzucić pieniądze w błoto.

Link do komentarza
Share on other sites

Nikt chyba tego nie liczy, spróbuj sobie oszacować, pojemność baterii w Ah pomnożona przez napięcie baterii i podzielona przez czas działania w godzinach, 300W to chyba nie otrzymasz w ten sposób.

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko, że dobierając odpowiedni akumulator możesz napędzić silnik dowolnej mocy (oczywiście w pewnych granicach), ale mimo wszystko wydajność prądowa pakietu nie jest tutaj problemem jedynie podnosi koszty zakupu akumulatora/akumulatorów.

Link do komentarza
Share on other sites

Miałem na myśli, żebyś zobaczył na jakich bateriach jeżdżą inne roboty, i wtedy sobie oszacował. Nikt ne podaje mocy, bo nie chce mu się liczyć, a rodzaj baterii podają często, bo to zwykle takie same akumulatorki. Rząd wielkości będzie się zgadzać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wystarczy 15W, a nawet mniej. Ale wydaje mi się, że lepiej dobierać silnik z przekładnią na podstawie momentu i prędkości obrotowej za przekładnią. Wszystko zależy od konstrukcji.

Przykładowo do robota na kołach o średnicy 5cm dajesz dwa silniki z przekładniami o momencie 12Nm i prędkości obrotowej 180rpm. To są dane z mojego robota sumo napędzanego sześcioma wkrętarkami (4Nm każda).

Oczywiście robot pojedzie nawet napędzany silnikiem 1Nm ale wydaje mi się, że około 8Nm to jest minimum. Najlepiej jak by silnik miał 20Nm wtedy będziesz miał duży zapas mocy potrzebny do przepychania przeciwnika.

Obroty silnika musisz dobrać do konstrukcji i średnicy kół, ale zazwyczaj silnik z przekładnią powinien mieć na wyjściu nie mniej niż 200rpm (obrotów na minutę)

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki. Co do pakietów to już wcześniej przeglądałem różne zdjęcia czy relacje z budowy sprawdzając mniej więcej jak to wygląda u istniejących już robotów. Natomiast 15W?! nie wiem, wiadomo, że wszystko sprowadza się do momentu, ale że aż tak mało to bym nie przypuszczał. Mając doświadczenia modelarskie, gdzie do napędu małego modelu rzędu 300-360g stosuje się silniki mocy 120-140W, dla sumo szukałbym czegoś o wiele mocniejszego.

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko, że do modeli stosuje się silniki wysoko obrotowe pożerające ogromne ilości prądu (dziesiątki amper) i osiągające duże prędkości obrotowe (dziesiątki tysięcy obrotów na minute), do sumo takie silniki się nie nadają ponieważ musisz sterować go przód-tył a nie tylko szybciej wolniej. Wyobraź sobie zatrzymanie silnika rozpędzonego do 20tys. rpm i rozpędzenie go w drugą stronę do takiej prędkości. Nie da się tego zrobić szybko bo silnik się rozleci. W sumo stosuje się silniki np. przemysłowe które kręcą się z prędkością ok. 3tys. rpm. A silniki takie nie pobierają dużo prądu. Jeden z robotów sumo który wielokrotnie wygrywał zawody (nie mogą zdradzić który) miał właśnie silniki przemysłowe o mocy 15W, a jest to robot który ma chyba najsilniejsze silniki wśród polskich robotów.

Moc nie zawsze idzie w parze z siłą (momentem).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.