Skocz do zawartości

Linne follower na L293D


xamrex

Pomocna odpowiedź

Witam,
Chciałbym zrobić swojego pierwszego robota.

Znalazłem taką stronę:

http://myrobot.ru/stepbystep/el_simple_robot.php

Tylko nie wiem jakie silniczki zastosować.

Domyślam się, że mają być one na 5V tak?

Czy mógłby ktoś mi dać link, do sklepu w którym mógłbym kupić takie silniczki ?

Czy taki może być:

http://allegro.pl/silnik-sm-22-4-5v-151si-i1210576026.html

lub ten:

http://allegro.pl/silniczki-napiecie-od-1-5v-do-4-5v-133-i1203111149.html

Domyślam, się również że chodzi o obroty tego silnika (żeby robot za szybko nie jeździł) ale ta strona jest po rosyjsku i nie bardzo wiem jaki silnik byłby dobry, więc proszę o pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Czytałem ten temat:

Kwestią otwartą pozostaje rozwiązanie napędu. W swoim pierwszym projekcie wykorzystałem przerobione serwa modelarskie. Ich koszt to ok. 20zł za sztukę. Osoby poszukujące tańszych rozwiązań mogą wykorzystać silniczki wygrzebane z jakiegoś starego cd-romu, magnetofonu czy zabawki. Ja zastosuje tutaj silniczki z magnetofonu kasetowego (akurat są dwa takie same). Można też całkiem tanio (w cenie ok. 6zł) kupić takie silniczki w sklepach elektronicznych. Zwykle są to silniki do napędów cd-rom lub magnetowidów. 

Nie jest tu napisane nic o przekładni..

Z tego tematu wywnioskowałem, ze powinienem zastosować przerobione serwa modelarskie.Ale w jaki sposób przerobione?

Autor tamtego tematu napisał, że można zastosować silniki z magnetofonu kasetowego; wydaje mi się, że one są podobne do tych które podałem w 1szym poście

Wydaje mi się, również że prędkość poruszania się robotu będzie również zależała od tego, co przyłożę do zębatek silniki (jaka będzie średnica koła; w moim przypadku zakrętki od słoika)

Czyli jeśli robot, będzie poruszał się za szybko (obroty silnika będą wysokie), to będę musiał zastosować dużą średnicę tego wieczka do słoika

A jeśli robot będzie jechał powoli, to będę musiał zmniejszyć średnicę koła (wieczka od słoika)

Reasumując czy mogę zastosować te silniki które są w pierwszym poście?

Link do komentarza
Share on other sites

Ech... wziąłeś się za budowę robota nie mając pojęcia o NAJWAŻNIEJSZYCH rzeczach, przeczytaj "Serwa modelarskie w robotyce amatorskiej - Kompendium" autor Nawyk. A co do prędkości robota przeczytaj "Jak zrobić przekładnię do robota" autor abxyz

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ale muszę koniecznie zastosować te serwa modelarskie?

Tutaj czytałem :

https://www.forbot.pl/forum/topics20/jak-zrobic-minisumo-bez-mikrokontrolera-multibota-vt2181.htm#16778

I tam użytkownik Owczak zastosował zwykłe silniki do wysuwania tacek w CD-ROM

również

kshaq z tego tematu:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/od-zoltodzioba-do-pierwszego-robota-w-dwa-tygodnie-vt1096.htm

Użył silników z magnetowidu kasetowego.

Dlaczego ja miałbym zastosować serwa modelarskie, do których mnie tam namawiacie?

Nie mogę po prostu zastosować "normalnych silników" jak tamte osoby,
Co może się stać, gdy zastosuje te zwykłe silniki (domyślam się, że robot mógłby się nie ruszać, ale dlaczego?)

Przecież użytkownikowi kshaq oraz Owczak roboty działały na "zwykłych silnikach"

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki silnikami nie namawiamy cię do serw, tylko próbujemy wytłumaczyć, że takowe silniki są za słabe aby uciągnąć tą konstrukcję. Musisz zastosować przekładnie, poraz kolejny odsyłam do artykułu "Jak zrobić przekładnię" w tabeli "ważne tematy", Serwo też jest zwykłym silnikiem, tylko że z wbudowaną przekładnią.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Serwo też jest zwykłym silnikiem, tylko że z wbudowaną przekładnią

Mówiąc ściślej, to serwo jest silnikiem z przekładnią i odpowiednim układem regulacji 😉 Zależy nam na pominięciu tego ostatniego, stąd konieczność "przerabiania".

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.