Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie schematu obrotomierza


kellyq

Pomocna odpowiedź

Siema

Nie mogę sobie poradzić z wykrywaniem zaniku zasilania na esp32, po wyłączeniu powinno zapisywać stan motogodzin ale chyba brakuje napięcia żeby esp mógł pracować, poza tym na pinie przerwania który wykrywa zanik zasilania, napięcie też nie może podskoczyć do tych conajmniej 0,6V przez co nie mam logicznej jedynki na tym pinie

 

dwa.JPG

jeden.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Sygnał VDD, który ma służyć do wykrywania zaniku napięcia, jest podtrzymywany przez kondensatory C26 i C1. 

Do tego celu powinien być brany sygnał z anody diody D1. 

Edytowano przez jand
Link do komentarza
Share on other sites

Poprawiłem to już, usunąłem jeszcze rezystor R4 bo z nim na pinie uC nie mogłem osiągnąć progu 0,6v do wyzwolenia stanu wysokiego. Tylko to jakoś dziwnie jest bo ten stan wysoki pojawia się dopiero po dłuższej chwili, a wtedy to już jest musztarda po obiedzie bo kondensator podtrzymujący się rozładowuje. Zamówiłem superkondensator, zobaczę czy dłużej podtrzyma to zasilanie. I nie wiem czy nie prościej by było przez dzielnik puścić  z lini 12V i analogowo sprawdzać napięcie na pinie uC zamiast tego tranzystora bo on coś późno działa

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, kellyq napisał:

stan wysoki pojawia się dopiero po dłuższej chwili

Czy zanik napięcia symulujesz przez odłączenie przewodu? Czy nie ma wcześniej jakichś pojemności?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Już jest lepiej, dodałem rezystor pullup do pinu uC, programowe pullup chyba nie działa dla przerwać albo sam już nie wiem. Teraz momentalnie wskakuje wysoki stan. Chyba problemem jest ten kondensator że za szybko się rozładowuje

8 godzin temu, jand napisał:

Czy zanik napięcia symulujesz przez odłączenie przewodu? Czy nie ma wcześniej jakichś pojemności?

Odłączam zasilanie 12V, wyciągam wtyk z gniazda zasilacza więc kondensatory jakie są w zasilaczu nie wpływają tutaj na to zachowanie. 

Dam znać co się będzie działo jak założę superkondensator.

Edytowano przez kellyq
Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, kellyq napisał:

po odłączeniu zasilania niemalże natychmiast spada napięcie o połowę

Pamiętaj, że co dla Ciebie "niemalże natychmiast", to dla procesora wieki. Nie znam Twojego programu, ale spodziewałbym się, że do zamknięcia całości wystarczy kilka milisekund. Tego gołym okiem nie zauważysz.

Proponuję, by na zakończenie tej procedury wydrukować na konsoli krótki komunikat typu "zakończono" - wtedy będziesz wiedział, czy wszystko jest OK.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, kellyq napisał:

programowe pullup chyba nie działa dla przerwać

Przede wszystkim nie działa dla zakresu GPIO34 - GPIO39. A Ty używasz GPIO35.

Co do przerwań to nie wiem. Sam attachInterrupt() nie ma odpowiedniego parametru, ale może jeśli się pullup wcześniej ustawi, to przynajmniej nie zepsuje.

Edytowano przez jand
Link do komentarza
Share on other sites

A to chyba że tak, jest jeszcze jedna dziwna sprawa. Jak używam seriala to muszę coś wysyłać bo jak jest tylko zadeklarowany to robi się kaszana i obrotomierz żyje własnym życiem.

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, kellyq napisał:

Jak używam seriala to muszę coś wysyłać bo jak jest tylko zadeklarowany to robi się kaszana i obrotomierz żyje własnym życiem

To już ten etap gdzie dobrze by było pokazać kod programu

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.