Skocz do zawartości

Jak z 12 V zrobić 6 V?


jemko

Pomocna odpowiedź

Cześć, jestem tu nowy, przerobiłem już cały kurs. Planuje podłączyć dodatkowy odbiornik do automatu bramy. Na wyjściu zasilającym jest 12V a odbiornik działa na 6V. Czy mogę zastosować dzielnik napięcia w tym przypadku podłączając szeregowo dwa rezystory o tym samym oporze? W ten sposób uzyskałbym stałe 6V. Odbiornik jest połączony z przekaźnikiem i jakimś niewielkim układem, całość nie powinna pobierać dużego prądu. Czy takie zastosowanie jest prawidłowe czy trzeba stosować przetwornicę 6V na 12V?

Link do komentarza
Share on other sites

@jemko witam na forum i przepraszam za późną odpowiedź. Wydzieliłem Twoje pytanie z kursu elektroniki do osobnego tematu 🙂

Dnia 15.05.2024 o 22:10, jemko napisał:

Na wyjściu zasilającym jest 12V a odbiornik działa na 6V. Czy mogę zastosować dzielnik napięcia w tym przypadku podłączając szeregowo dwa rezystory o tym samym oporze? W ten sposób uzyskałbym stałe 6V. Odbiornik jest połączony z przekaźnikiem i jakimś niewielkim układem, całość nie powinna pobierać dużego prądu.

Przydałoby się trochę więcej informacji - konkretnie, czy na wyjściu jest zawsze równe 12 V? Ile dokładnie prądu pobiera układ? Najbezpieczniej byłoby zastosować odpowiedni stabilizator lub przetwornicę. Dzielników napięcia nie powinno się używać do zasilania układów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zastosuj stabilizator napięcia i masz z głowy wahania zasilania. Są specjalne LM7806 a prąd ich maksymalny to chyba coś koło 1-2Ampery wiec powinno wystarczyc. Można tylko dać radiator bo jednak z 12V na 6V to sporo.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dzielnik napięcia można stosować przy znanym i stałym poborze prądu przez odbiornik. Można wtedy nawet zastosować pojedynczy rezystor (opornik). Przy zmiennym poborze należy zastosować stabilizator (stabilizatory) lub przetwornicę. Przy użyciu stabilizatora należy zwrócić uwagę na jego dopuszczalną moc. Zwykle zakłada się, że na jednym stabilizatorze można obniżać napięcie o 3V. Tutaj należałoby zastosować dwa stabilizatory. Jeden 9V a drugi dopiero 6V. Zależy to jednak od poboru prądu przez odbiornik. Przy prądzie poniżej 0,5A można użyć jednego, silnego stabilizatora. Można też zrobić na jednym stabilizatorze i na mocnym tranzystorze. Zaznaczyć należy, ze stabilizatory i tranzystor, przy poborze prądu większym niż ok. 0,2A wymagają odpowiednio dobranych radiatorów aby odprowadzić ciepło. Wielkość radiatorów zależy głównie od prądu, różnicy temperatur, rodzaju stabilizatora lub tranzystora i kilku mniej ważnych parametrów. Ważną rzeczą jest też czy ten automat to jest jedynie zamek elektromagnetyczny czy także wzmacniacz gramofonowy? Przy projektowaniu zasilania trzeba wziąć także pod uwagę długość i przekrój przewodów zasilających odbiornik. Na nich powstaje dodatkowy spadek napięcia.

Edytowano przez Preskaler
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.