Skocz do zawartości

Połączenie ogniw 3,6V


KrisRok

Pomocna odpowiedź

Pytanie.1. czemu ma służyć takie połączenie ogniw 3,6V w sposób zaznaczony w niebieskim kółku na zdjęciu rozumiem polaczenie ze zdjęcia gdzie są 12V ale te 3,6 niekoniecznie. 

Pytanie.2. Podłączałem ostatnio boostera w ciężarówce i tam było 4 baterie połączone szeregowo rownolegle gdzieś podczas podłączania miałem plus z boostera podłączony do plusa z baterii a minusem z boostera dotknąłem plusa drugiej baterii dosłownie to była sekunda ale poszły iskry aż nakrętkę zespawalo czy mogłem w ten sposób uszkodzić instalacje jakieś sterowniki czy dobrze myślę że mogło być wyższe napiece czy po prostu zrobiłem zwarcie. Ciężko mi to wyobrazić sobie jak na szynie plus gdzie jest 24V przykładam plus i minus 24V co się dzieje wtedy w instalacji. Może nic a może spustoszenie. Mam też taka hipotezę że w boosterze mógł polecieć bezpiecznik gdyby to był dłuższy czas.

 

Dodam że jestem elektrykiem pracowałem z różnymi bateriami i urządzeniami jakiś czas temu znalazłem ten kurs elektroniki i przeszedłem przez cały poziom I, a że od zawsze mnie interesowała elektronika idę dalej. Mam chęć rozwijać się razem z wami.

dz04MDAmaD00MDA=_src_47860-laczenie_chemicznych_zrodel_zasilania_rys5.jpg

polaczenie-szeregowe-rownolegle-akumulatorow.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Kiedy łączymy szeregowo dwa, jednakowe źródła zasilania podwaja się napięcie wypadkowe jednak pojemność się nie zmienia (1). Przyłączeniu równoległym tych samym źródeł otrzymujemy dwa razy większą pojemność (2). W tym powyższym przykładzie mamy łączenie szeregowo-równoległe. Podwaja się więc i napięcie i pojemność (3).

5.thumb.jpg.4db05928677369839aa7219aff66aa6c.jpg 

Edytowano przez Preskaler
Link do komentarza
Share on other sites

Odnośnie pytania pierwszego. W sytuacji idealnej (wszystkie ogniwa absolutnie identyczne) mostek jest całkowicie zrównoważony. Jednak ogniwa różnią się między sobą - może ktoś podpowie jakiego rzędu są to różnice przy nowych akumulatorkach, opór wewnętrzny, napięcie - mostek powoduje, że akumulatorki oddziaływują na siebie parami, a nie pary na siebie. Na moje wyczucie, jeśli któryś z akumulatorków będzie uszkodzony, to może uszkodzić tylko drugi w parze, a nie wszystkie pozostałe. Taki eksperyment myślowy: jeśli zastąpimy jeden z akumulatorków opornikiem ...

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Ciekawe coś zaczyna świtać ale to tylko domysły. Cały czas zastanawia mnie czemu ma służyć ten mostek w środku. Czy jeżeli jedno ogniwo padnie i zostanie 3400mAh, a za nim 6800mAh dając sytuację idealna to co się wtedy powinno wydarzyć jaka będzie wypadkowa skoro szeregowo wpływ pojemności nic nie robi, a jeżeli robi to co. 

Wychodzi na to że na drugim zdjęciu jeżeli by dał taki mostek i załóżmy jedna bateria ma napiecie około 10V a reszta 12V nie powinny tak tego odczuć? 

Edytowano przez KrisRok
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Takie połączenie może służyć temu aby akumulatory równo się zużywały oraz upraszcza budowę ładowarki/balancera bo nie musisz kontrolować czterech akumulatorów a dwa 

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, bjrk napisał:

.... Taki eksperyment myślowy: jeśli zastąpimy jeden z akumulatorków opornikiem ...

To przez ten opornik będzie rozładowywał się akumulator podłączony do niego równolegle.

10 godzin temu, bjrk napisał:

...Jednak ogniwa różnią się między sobą - może ktoś podpowie jakiego rzędu są to różnice przy nowych akumulatorkach, opór wewnętrzny, napięcie - mostek powoduje, że akumulatorki oddziaływują na siebie parami, a nie pary na siebie...

Dlatego warunkiem koniecznym jest dobór identycznych akumulatorów. Odpowiedzieć na to pytanie się nie da bo są różne rodzaje akumulatorów i różne technologie ich wytwarzania (zwykle producent tym się nie chwali). Wystarczy jednak aby napięcie i pojemność akumulatorów były identyczne bo jeśli oporność wewnętrzna jednego z nich będzie mniejsza to szybciej będzie się on rozładowywał ale rozładowanie to zmniejszenie napięcia i wtedy ten drugi będzie go doładowywał. Jeśli użyjemy akumulatorów tego samego typu i napięcie oraz pojemności będą identyczne oraz producent to możemy zaryzykować takie połączenie. 

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 14.09.2024 o 13:35, KrisRok napisał:

Cały czas zastanawia mnie czemu ma służyć ten mostek w środku.

W tym konkretnym układzie o który pytasz ten mostek akurat nic szczególnego nie wnosi. Ważność takiego "mostka" pojawia się wtedy kiedy masz większą ilość połączonych równolegle ogniw od 3 w zwyż (takie pakiety), a dziś tego jest pełno w AGD, baterie rowerowe itp.
I tak jak wcześniej napisali moi poprzednicy:
- upraszcza budowę ładowarki/balancera (chodzi tu o szybkie ładowanie czyli "inteligentne ładowarki")
- ogniwa muszą mieć takie same parametry 
I tu pytanie do autora, co rozumiesz przez "... jeżeli jedno ogniwo padnie.." A raczej samo słowo "padnie"? Jeśli straci swoją pojemność to w myśl zasady "łańcuch jest na tyle wytrzymały na ile jest wytrzymałe najsłabsze ogniwo", a jeśli chciałby "iść na zwarcie" to wręcz dostanie dużo energii od pozostałych ogniw w gałęzi i się zapali żywym ogniem. 
A co do drugiego pytania. Tu świętych nie ma. Ale zakładając że to był "ten sam" plus to na krótko zwarłeś wyjście boostera, prócz przytopionych przewodów nie powinno być większych strat. Ale trzeba mieć tego świadomość że im nowszy technologicznie sprzęt tym jest bardziej czuły na "strzały", "skoki"czy inne ładunki elektryczne. 
Daj znać czy rozumiesz sens i zastosowanie tego łączenia ogniw? 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.