Skocz do zawartości

Równolegle połączenie rezystorów z Diodami?


Pekuses

Pomocna odpowiedź

 Witam. W artykule https://forbot.pl/blog/jak-dobrac-rezystor-do-diody-rozne-metody-zasilania-led-id14482 jest pokazany obwód z 3 równoległymi rezystorami, 1k, 10k, oraz 330. Każdy z nich jest podłączony do diody. 


Tylko Autor napisał "Przykładowe porównanie diod, przez które płynie różny prąd - od lewej ~21 mA (rezystor 330R), ~7 mA (rezystor 1k), ~1 mA (rezystor 10k)." 

 A z tego co ja rozumiem to jak rezystory są połączone równolegle (są połączone do tej samej linii zasilania i masy, jeżeli połączenie równoległe inaczej wygląda, to proszę o wyjaśnienie), to z prawem na równoległe rezystory r = r1 * r2 * r3 / r1 + r2 + r3, czyli rezystancja powinna być mniejsza niż najmniejszy rezystor, a autor podaje jakby było 1k, 10k, oraz 300 w połączeniu równoległym? Podsyłam zdjęcie jak widzę ten układ. Będę wdzięczny za nakierowanie tego czego nie rozumiem.
 

LED_rezystory_1.png

dsads.png

Edytowano przez Pekuses
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć. Właśnie zbudowałem ten układ. Na wejściu miernik pokazuje  29,2 mA, a na diodach 21,2 mA +7,0 mA +0,7 mA, razem 28,9 mA. Tutaj szystko się zgadza. Mam tylko pytanie. Skoro zmieżone napięcie baterii to 9,19 V a rzeczywisty opór trzech rezystorów to u mnie 234 omy, to z tego wychodzi 9,19V : 234R = 0,03927 A. A więc powinno do układu wchodzić powinno 39,7 mA a miernik pokazuje 29,2mA. Co się stało z brakującymi 10 mA? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 minuty temu, rafadast napisał:

Bateria nieobciążona ma napięcie 9,26 V a pod obciążeniem 9,06 V. Teraz mam oczekiwane natężenie 38,7 A, to zmierzone 28,9 A. To wciąż za durza różnica, według mnie.

Tutaj chodzi chyba o mA...

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 15.09.2024 o 13:05, Pekuses napisał:

to z prawem na równoległe rezystory r = r1 * r2 * r3 / r1 + r2 + r3,

Niestety, to nie jest prawidłowy wzór. 

Nawet prawidłowego wzoru nie możemy tu zastosować, bo w każdej gałęzi mamy sumę dwóch oporów - rezystora i diody. W dodatku wartość oporu diody jest nieliniowa, zależy od wielkości przepływającego prądu. 

Jedynym rozwiązaniem jest liczenie prądu dla każdej gałęzi układu osobno. Od napięcia baterii odejmujemy spadek napięcia na diodzie, powiedzmy sobie 2V. Otrzymaną wielkość  dzielimy przez wartość opornika i mamy prąd w gałęzi. I tak samo dla dwóch pozostałych. 

Dzieląc napięcie baterii przez sumę tych trzech prądów otrzymamy opór zastępczy całości. 

Edytowano przez jand
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Trzeba też pamiętać o oporze wewnętrznym miernika. Mierząc prąd wprowadzamy do układu dodatkową rezystancję. Poza tym klasa dokładności przyrządu pomiarowego też odgrywa swoją rolę. W elektronice musimy godzić się z wieloma uproszczeniami i zaokrągleniami wyników. 

@jand słusznie wskazał na nieliniowy charakter oporności diod. To głównie przez to są różnice pomiędzy uproszczoną teorią i praktyką. 

Edytowano przez Preskaler
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.