Skocz do zawartości

Projekt układu kondycjonowania sygnału dla czujnika LM35DZ - wskazówki i pomoc


Pomocna odpowiedź

Napisano

Witam
Mam wykonać projekt czujnika na studia. Niestety nie do końca ogarniam takich rzeczy więc liczę że mi pomożecie.
Mam do zrobienia propozycję układu kondycjonowania sygnału wyjściowego z czujnika
charakterystykę przetwarzania sygnału wyjściowego czujnika na napięcie wyjściowe modułu sensorowego - czułość
charakterystykę przetwarzania napięcia na dana wielkość fizyczną - funkcja oraz uzasadnienie wyboru tej funkcji.
uzyskanie dopasowania zakresu zmian napięcia wyjściowego (0-5)V do złożonego zakresu zmian zaproponowanego do detekcji parametru fizycznego.

Czujnik na którym mam pracować to:
Czujnik temperatury LM35DZ NS - analogowy THT
https://botland.com.pl/czujniki-temperatury/3...OUaZiU5SdtCEtu-XM-NjOyCUX5VbWRyBoCH5EQAvD_BwE
Schemat który używam w TINA TI jest zaczerpnięty z
https://www.ti.com/lit/an/sloa204/sloa204.pdf...NYx5X56V9PhoCSd4QAvD_BwE%26gclsrc%3Daw.ds
W tym programie muszę zrobić projekt a niestety będę go używać 1 raz więc wskazówki co mam w nim dokładnie zrobić będą mile widziane.
Jeśli polecacie zrobić to na innym czujniku aby było łatwiej chętnie przyjmę propozycje jednak musi być to czujnik temperatury

@Wawrzuch witam na forum, chyba złe linki Ci się skopiowały? Temat brzmi jak jakaś praca domowa. Nie mamy tu w zwyczaju rozwiązywać takich zadań, ale jeśli zadasz jakieś konkretne pytania i powiesz na czym dokładnie utknąłeś to jest duża szansa, że ktoś chętnie wytłumaczy 😉

  • Lubię! 1

Posiadam taki układ:
image.thumb.png.c3b59596157241182eec2883603a8042.png

Sygnał na wyjściu który daje jest w zakresie 0-2V, zakres temperatury który obsługuje to -55 -> 150 C. Niestety nie wiem jak mam przerobić układ lub co muszę dodać aby osiągnąć zakres napięcia na wyjściu 0-5V. Z tym mam największy problem

 

To nie tak.

Przedstawiony układ służy do obsługi termopary, zawiera kompensację złącza zimnego i inne takie. Natomiast LM35 jest układem scalonym, na którego wyjściu mamy napięcie proporcjonalne do temperatury. Jeśli jest zbyt małe, to zastosuj wzmacniacz operacyjny.

Na przykład coś takiego

28 minut temu, Wawrzuch napisał:

ale nie znam tego programu

Ja też nie - jednak skoro jest Ci potrzebny do pracy, to trochę musisz go poznać.

Zwykle takie programy mają gotowy bloczek "wzmacniacz operacyjny", więc go użyj. Konkretny typ wzmacniacza nie ma w tym przypadku większego znaczenia.

(edytowany)
33 minuty temu, Wawrzuch napisał:

zdecydowanie mam coś źle 

Bo wprowadziłeś dodatnie sprzężenie zwrotne. Usuń opornik 6,8k i zamień miejscami wejścia odwracające i nieodwracające (tak, jak to jest w przykładzie do którego link podałem).

Edytowano przez jand

W tym układzie wzmocnienie zależy od oporności wewnętrznej LM35, której karta katalogowa nie określa. Oczywiście program symulujący jakąś wartość zakłada. Dlatego musiałeś doświadczalnie dobrać R1 i R3 ( nie wynikają one z obliczeń), by otrzymać wzmocnienie równe 2.5.

Dodatnie sprzężenie zwrotne układu nie ulepsza, a wprowadza niebezpieczeństwo niestabilności.

Taka konfiguracja jest odwracająca - wzrostowi temperatury odpowiada spadek napięcia wyjściowego.

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...