Skocz do zawartości

Autonomiczne roboty na polu walki. Eksperci alarmują.


Master

Pomocna odpowiedź

Rządy na całym świecie prześcigają się w budowaniu robotów, które będą w stanie walczyć i zabijać samodzielnie, pozbawionych moralnych dylematów, przestrzega Noel Sharkey, jeden z najlepszych na świecie robotyków. Inni eksperci jednak z nim polemizują twierdząc, że roboty żołnierze mogą być bardziej etyczni niż ludzie.

Przeszło 4 tysiące półautonomicznych robotów służących w armii amerykańskiej obecnych jest już dziś w samym Iraku. Nad bliźniaczymi technologiami pracują również: Europa, Kanada, Korea Południowa, RPA, Singapur, czy Izrael.

Punktem zwrotnym w tym wyścigu było ogłoszenie w grudniu 2007 roku przez Departament Obrony USA planu wydania do roku 2010 na rozwój militarnych robotów 4 miliardów dolarów.

Sharkey’a najbardziej martwi perspektywa pozostawienia robotowi decyzji, czy i kiedy pociągnąć za spust. Dzisiaj ostateczna decyzja zawsze pozostaje jednak w gestii człowieka. Jednakże Pentagon od 2 lat prowadzi program, który ma pozwolić robotom identyfikować potencjalne zagrożenie bez ludzkiej pomocy.

„Główny problem tych systemów polega na tym, że w rzeczywistości nie są one w stanie tego ocenić,” – powiedział Sharkey. „i nie wiem, czy kiedykolwiek będą.”

W dodatku rządy bardzo się spieszą z realizacją tych projektów. „Myślę, że opiera się to na micie sztucznej inteligencji.” – dodał.

Sharkey sugeruje, że rządy i naukowcy powinni zrewidować swoje bieżące plany i być może wydać międzynarodowy zakaz prowadzenia prac nad autonomiczną bronią, przynajmniej na jakiś czas. „Musimy określić gdzie chcemy nakreślić linię i co chcemy osiągnąć, a następnie wypracować międzynarodowe porozumienie.”

Do słów Sharkey’a przyłączają się coraz częściej inżynierowie pracujący dla armii amerykańskiej.

Ronal Arkin, robotyk z Georgia Tech University przyznaje, że troska Sharkey’a jest uzasadniona. „Zdecydowanie musimy to dokładnie przedyskutować,” – powiedział. Jednakże wierzy on, że w końcu uda się skonstruować roboty, które staną się bardziej etyczną armią.

Podczas, gdy rządy wydają się być zdeterminowane do inwestowania w wojskowe roboty, Arkin sugeruje skupienie się na próbie zaprojektowania etycznego systemu sterowania, który zmusiłby roboty do respektowania Konwencji Genewskiej oraz innych zasad obowiązujących na polu walki.

Arkin zaznacza również, że żołnierze wcale nie zachowują się na polu walki idealnie. „W przypadku robota mogę mieć pewność, że nigdy umyślnie nie zrani cywila,” – powiedział. „W ostatecznym rozrachunku, roboty będą służyć lepiej niż ludzie.”

Arkin wykorzystuje komputer do symulacji ‘etyczności’ zachowania systemów sterowania na polu walki.

„Jedną z fundamentalnych możliwości w jakie chcę wyposażyć te systemy, to możliwość odmowy wykonania rozkazu wraz z wyjaśnieniem przyczyn.” – dodał.

Arkin przyznaje, że dziś nie jesteśmy w stanie zbudować robotów, które będą tak inteligentne jak żołnierze. „Nie jesteśmy w stanie stworzyć ich tak inteligentnymi, będą raczej jak psy wykorzystywane do zadań specjalnych.”

4790.jpg

Źródło : Automatyka

Link do komentarza
Share on other sites

Ja nie sądzę byśmy dożyli tych czasów by roboty były równie inteligentne co ludzie.

I całe szczęście, bo były by na pewno poważnym zagrożeniem dla nas 😤

Od razu się przypomina film "ja, robot" 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chinczyki opanują swiat! Zrobią armie 24 na dobę mobilna

(3 chinoli na 1 robota coby się piloci zmieniali... i tak będzie tego sporoooo...)

Marny nasz los... idę schron kopać

Link do komentarza
Share on other sites

Mam nadzieję że inżynierowie świata nie będą na tyle głupi by zrobić roboty równie inteligentne co ludzie, bo wtedy co jak co to może być naprawdę poważne zagrożenie.

Ciekawe co na ten temat mają do powiedzenia futurolodzy...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.