Skocz do zawartości

Ruchoma platforma sterowana przez port com lub lpt


Lord_JABA

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

Jestem programistą C++ i php

Do tej pory zajmowałem się głuwnie programami operującymi na bazach danych. Chciałbym jednak zacząć(jak najmniejszym kosztem) programować roboty/systemy wbudowane.

Moja znajomość elektroniki jest mocno podstawowa i mam zamiar zgłębić ją najmniej jak to możliwe.

Z tego co wyczytałem w diodzie wszystko sprowadza się do mostku H i dwuch sygnałów sterójących(po mojemu- zwieranie zasilania do dwóch konkretnych nóżek scalaka).

Moje pytania brzmią:

1.Czy da się wysyłać te sygnały do mostku h bezpośrednioz portu LPT lub com ?

2. Jeżei tak to jak to złożyć do kupy jak najtaniej i bez ryzyka spalenia portu.

3. Jak z poziomu c++ włączać i wyłączać napięcie na nóżkach lpt(jeżeli to możliwe)

-z tego co wiem LPT ma dwie nóżki +5V i mój głupi/prosty pomysł polega na podłączeniu ich do nóżek sterujący mostka H i włączniu wyłączaniu z poziomu c

4. inne sposoby sterowania mobilną platformą z poziomu portu com/lpt

Jeżli to się uda to zacznę koplikować i następne pytanie bedzie brzmiało: jak odbierać przez lpt sygnały z np. czujników zbliżeniowych?

Mój zamysł jest taki żeby złorzyć sobie "pół robota" - sensory + podwozie

a zamiast procesorka arm lub podobnego wykożystać komputer- laptopa a jak wyjdzie to smartphona mda1(pocket pc-ma port com)

PS Oczywiście potrafię lutować i złożyć coś do kupy na podstawie schematu.

PS2 Największą radość sprawuił by mi gotowy schemat platformy z dwoma silniczkami niezbednym scalakiem i kablem LPT- tak jak muwiłem chcę programować a nie projektować roboty.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Proszę cię abyś poprawił swój post, bo chyba jeszcze w żadnym nie widziałem tylu błędów co w twoim.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Da się w LPT

2. Bez ryzyka się nie da. Możesz optoizolatory zrobić ewentualnie jakieś. Da się programowo zmieniać stan pojedynczych nóżek LPT (wyjściowych i dwukierunkowych).

3. biblioteka parapin dla linuksa. dla windy też na pewno jakaś jest

Boże jedyny, ortografia!

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki

co do biblioteki pod winde : inpout32.dll

I pytanko czy da się to samo uzyskać portem COM(rozumiem że jeśli tak to tylko jednokierunkowo- starowanie pojazdem tak, odczytywanie z pojazdu już nie)

Do kogoś znającego w/w bibliotekę.

Czy wystarczy zmienić adres bazowy na adres com'a i tak samo będę miał 8 nóżek do dyspozycji na sygnały? I które to będą nóżki (com ma 9)

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem programistą C++ i php

Nie wiem na jakim poziomie znasz te języki programowania, miejmy nadzieję, że lepszym niż polski...

4. inne sposoby sterowania mobilną platformą z poziomu portu com/lpt

Na porcie LPT bazuje wiele maszyn CNC, są gotowe aplikacje do sterowania silnikami krokowymi, więc nie widzę problemu żeby wykorzystać owe do napędzania robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy wystarczy zmienić adres bazowy na adres com'a i tak samo będę miał 8 nóżek do dyspozycji na sygnały? I które to będą nóżki (com ma 9)

Nie. COM to port szeregowy, a LPT to port równoległy. W LPT możesz sterować dowolnymi (z grubsza) nóżkami. Przez COM możesz przesyłać całe bajty danych i nie ma możliwości sterowania pojedyńczymi nóżkami. Potrzebujesz czegoś co odbierze dane z portu po stronie platformy. Atmega8 z prostym programem (kilkanaście linii w C) + MAX232 pozwoli Ci sterować platformą przez port szeregowy. Zamiast atmegi8 mozesz użyć dowolny mikrokontroler z interfejsem UART

Link do komentarza
Share on other sites

To wyjaśnia czemu próby ustawienia stanu na adresie portu com nic nie dają.

W każdym razie już napisane więc jak ktoś chce to mogę wrzucić programik który przyjmuje(dziesiętne wiec trzeba sobie przeliczyć) adres portu i wartość bitu i ustawia na podanym porcie. Potrafi też odczytywać.(mocno proof of concept, visual c++)

A teraz następne pytanie:

Nie mam LPT w kompie, czy jak kupie LPT na pcimcie to będzie działać z biblioteką inpout32.dll - czyli czy będzie widziane jako prawdziwy port czy wirtualny?

Za schemat już dziękuje ktoś mi to poskładał- 4 nóżki do portu, 4 tranzystory,własne zasilanie, sterowanie na dwa silniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Przechodziłem kiedyś przez temat portu LPT do laptopa. Okazuje się że większość dostępnych za kilkanaście zł urządzeń to przejściówki USB -> port drukarki. Oznacza to, że można tam podłączyć drukarkę i nic innego, w szczególności nie da się zapalać poszczególnych pinów.

Z tego co pamiętam, to prawdziwe porty LPT dostępne były tylko na PCMCIA, ale kosztowały ponad 100zł więc sobie odpuściłem i zrobiłem komunikację po USB (softowy USB guest na atmedze8).

Link do komentarza
Share on other sites

Alternatywą dla PCMCIA może być stara karta dźwiękowa np. Creative na PCI; dostajemy LPT, chyba Gameport (DB15) no i kartę dźwiękową 🙂

Kolega chyba pomylił: złącze PCI (typowo PC-towe złącze występujące na płytach głównych) z PCMCIA - która jest z złączem kart typowo laptopowym.

To dwa różne światy i nijak mają się do siebie. Choć istniały karty które pozwalały na użytkowanie kart PCMCIA w PC . Ale nie spotkałem się z możliwością używania karty z złączem PCI w laptopie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.