Skocz do zawartości

Dlaczego cosinus jest podstawową funkcją w technice?


Leogict

Pomocna odpowiedź

W którym miejscu przebieg prostokątny jest nie różniczkowalny...?

No ciekawe, w którym? No chyba, że uważasz, że impuls Diraca jak różniczka jest akceptowalny. Masz rację, niech lepiej Treker zamknie ten temat.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zarówno trójkąt jak i prostokąt (w sensie kształtu funkcji) są różniczkowalne jedynie przedziałami. Spróbuj wyznaczyć pochodną trójkąta w "ostrzach" i prostokąta w punktach nieciągłości. Nie da się, pochodna liczona zgodnie z definicją nie istnieje.

Link do komentarza
Share on other sites

Po to Ci przez 3 lata tłukli do głowy sinusy, żeby teraz z nich korzystać. A i jeszcze 2 lata będą tłukli.

Mi tłukli i jakoś nie miałem innej wizji na ten temat, ba nawet jak wcześniej wspominałem dyplom z tego robiłem.

Nie zastanawiałeś się nigdy nad tym, czego się uczysz? Czy tylko kułeś na pamięć?

Jeśli bym tego nie rozumiał to bym się tego wykuł, a że wiem i rozumiem jak to działa, to nie kułem tego.

Nie dość, że chcesz zburzyć całą teorię Transformaty Fouriera, to tak samo burzysz Transformatę Laplace`a, którego zapewne uczyłeś się na dynamice obwodów, automatyce, dynamiki i identyfikacji. Chcesz zburzyć podstawę tych i innych zagadnień.

OPUBLIKUJ SWOJĄ TEORIĘ, MOŻE MĄDRE GŁOWY SIĘ Z TYM ZGODZĄ.

Zadam inne pytanie udowodnij mi siłą argumentów, że jest inaczej, że kosinus nie jest tak użyteczny jak sądzono.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To wykonam kilka symulacji i zaprezentuje, że efekt Gibsa można welminowac. Ale to popołudniu jak wrócę z pracy.

[ Dodano: 30-11-2010, 19:34 ]

Mam nadzieje że nikt mi głowy nie urwie za rysunki, serwer zewnętrzny (mam problem z netem i diodowy host mi nie działał :/), więc pozwoliłem sobie na brak miniatur. A ze względu na edukacyjny charakter postu, double post 😃

Mamy przebieg czasowy o parametrach jak na rysunku:

61333091.jpg

Poddajemy go dyskretnej transformacie fouriera

i otrzymujemy widmo częstotliwościowe

część rzeczywistą i urojoną widma:

84141786.jpg

Następnie przeliczamy je na amplitudowe i fazowe widmo częstotliwościowe:

85236868.jpg

Teraz staramy się zrekonstruować sygnał za pomocą widma.

W tym celu ustawiamy okno czasowe na tą samą szerokość i rekonstruujemy sygnał w przy tej samej liczbie próbek, dodatkowo harmoniczne szeregujemy według amplitudy od najwyższej do najniższej.

1 harmoniczna:

23197137.jpg

2 harmoniczne:

85236868.jpg

17harmoniczne:

60654214.jpg

167 harmoniczne:

16859473.jpg

256 harmoniczne:

27648648.jpg

256 harmoniczne ale odtwarzane przy 1024 próbkach i tu widzimy efekt Gibsa

26416972.jpg

256 harmoniczne dla 256 próbek brak efektu Gibsa:

40281066.jpg

Z powyższego wynika, że efekt GIBSA występuje tylko przy nie umiejętnym odtwarzaniu sygnału, jedyny błąd jaki występuje to błąd reprezentacji liczby w systemie cyfrowym. Tak zwany błąd zera maszynowego.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.