Skocz do zawartości

Moduł czujników na układzie LM324


drukarz

Pomocna odpowiedź

Witam.

Zrobiłem ostatnio moduł czujników i pomyślałem żeby się nim podzielić.

Czasem nie chce komuś się robić projektu płytki drukowanej albo może nie umie i trzeba się męczyć jak tu najprościej ze schematu zrobić płytkę. Zawsze lepiej mieć jakieś gotowe rozwiązanie.

Płytka nie jest może zrobiona najprościej jak to możliwe, ale zależało mi na małych wymiarach.

W załączniku są pliki PDF z mozaiką ścieżek. Na płytce jest 13(!!) zworek, Można więc wytrawić sobie płytkę dwustronną, ale jak już wspomniałem zależało mi na konkretnych wymiarach a nie prostocie.

W przyszłości niedalekiej postaram się zrobić projekt z elementami przewlekanymi.

Zdjęcia pokazują prototyp, bo wykonana płytka jest już zamontowana w miejscu swojego przeznaczenia;) Rózni się troszkę od tej w załączniku ale tylko kilkoma ścieżkami. Ustawienie elementów i reszta jest taka sama.

Projekt robiłem w KiCADzie. Płytkę wykonałem metodą termotransferu.

Teraz krótki opis jak to ustrojstwo podłączyć.

Złącze Z1 - wyjścia czujników - podłączamy do procesorka.

Złącze Z2 - zasilanie. Kwadratowy punkt lutowniczy - masa, okrągły plus.

Następne co należy wyjaśnić to podłączenie czujników TCRT.

Złącza gdzie musimy podpiąć czujniki TCRT zostały zaznaczone numerami 1 .. 8.

Czujnik nr 4:

Do złącza 1 punktu kwadratowego - ANODA, do okrągłego KATODA.

Do złącza 2 punktu kwadratowego - EMITER, do okrągłego KOLEKTOR.

Czujnik nr 3:

Do złącza 3 punktu kwadratowego - EMITER, do okrągłego KOLEKTOR.

Do złącza 4 punktu kwadratowego - ANODA, do okrągłego KATODA.

Czujnik nr 1:

Do złącza 5 punktu kwadratowego - EMITER, do okrągłego KOLEKTOR.

Do złącza 6 punktu kwadratowego - ANODA, do okrągłego KATODA.

Czujnik nr 2:

Do złącza 7 punktu kwadratowego - ANODA, do okrągłego KATODA.

Do złącza 8 punktu kwadratowego - EMITER, do okrągłego KOLEKTOR.

Rety ale zakręciłem co?

Zrozumiał ktoś coś z tego?

Pokręcone to może trochę bo robiłem dla własnych potrzeb, a ja rozumiem o co chodzi 😉

W razie pytań proszę się nie krępować 😉

Pozdrawiam...

To jest prototyp ha ha... płytka zbudowana pod SMD ale elementy dałem zwykłe bo akurat wtedy nia miałem wszystkich potrzebnych rezystorów SMD. Tzn wcale nia miałem takich wartości w SMD. Nie polecam tak robić.

09.04.2008

Dodałem zdjęcia płytki z elementami SMD i przewlekanymi.

Czujniki-druk-0805.pdf

IMG_47f7bbfe769fb9408.thumb.jpg.f90742ca65c9768e4ecc7de232bfefae.jpg

IMG_47f79ea907b7b5363.thumb.jpg.ebf174cc6fc3fac167a6a8f0fe935161.jpg

Czuniki PHT.pdf

DSC00145.thumb.jpg.c2a7000adcf9a6e7b9b27bd7987707e7.jpg

DSC00146.thumb.jpg.bb6c2ae4ea58b6b247f300c003bcffb6.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Rozumiem że soldermaske robiłeś sam? Możesz mi powiedzieć w jaki sposób? Niedawno widziałem taki poradnik do tego po polsku ale nie umiem go znaleźć, a bardzo mi na tym zależy.

Co do projektu to nie podoba mi sie to że jest tyle zworek ale jak już powiedziałeś można zrobić płytkę dwustronnie.

Nie podoba mi sie to że zastosowałeś przewleki zamiast SMD, no cóż sorka ale jak projektujesz coś pod SMD to dawaj SMD a tylko pojedyncze(ewentualne) przewleki jak nie masz SMD.

Może przeoczyłem ale nie widze opisu wstawiania zworek, bardzo cie proszę umieść go.

Ogólnie konstrukcja wypadła ciekawie, szczególnie mi sie podoba SM no ale te elementy i zworki zaniżają poziom ogółu 😉

6/10

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Oto link do instrukcji jak zrobić soldermaskę:

http://www.wagmont.pl/SOLDER_MASK/INST_En_Solder.pdf

Te elementy wyglądają paskudnie wiem. Chyba mogłem ich nie wstawiać 😉

Ale to dopiero prototyp. Sprawdzałem czy napewno nic nie pomieszałem.

Kolejna płytka była już na SMD ale niestety jej już nie mam.

Czekam na dostawę SMD więc jak przyjdą to poskładam nową płytkę i podmienię zdjęcia.

A gdzie wstawić zworki jest w załączniku pierwsza strona jest właśnie stroną ze zworkami. Jest tam kilkanaście płytek obok siebie żeby przy drukowaniu strony nie marnować 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kiedyś zamawiałem w AVT, tam mają taniej. 1zł za 100szt. Tylko że mniejszy wybór i ciężko się szuka konkretnych wartości. No i czasem zanim dojdą to mija kilka-kilkanaście dni. Zamawiam w TME, mimo tego że są droższe dwa razy. Przynajmniej te w obudowach 0805. No i przy okazji zamawiam sobie inne elementy które są tańsze niż w AVT.

** Dodano: 2008-04-09, 15:39 **

Dodałem fotki płytki z SMD i z elementami przewlekanymi. No i PDF płytki z przewlekami. Jest tam 7 zworek. Może i sporo ale ja tam zawsze wolę kilka zworek więcej i porządek na płytce.

PDFy są widokiem od strony elementów. Nie są odbiciem. Czyli do termotransferu warstwę elementów należy wydrukować jako odbicie lustrzane. Oczywiście ścieżki z płytki w wersji SMD też należy wydrukować jako odbicie bo jest to warstwa elementów.

To tak jakby ktoś nie był doinformowany.

Aha jeszcze jedna uwaga o soldermasce. Ma jedną wadę. Lakier lekko topnieje pod wpływem temperatury lutownicy dlatego nie lutowałem HOT AIRem. Dlatego tak masakrycznie wyglądają te luty. Nie mam wprawy w lutowaniu SMD zwykłą lutownicą.

Pozdrawiam...

Link do komentarza
Share on other sites

W jakim celu ten link do allegro??

A dobrze to działa??

Nie rozumiem Twojego pytania. W tym przypadku są tylko dwie możliwości: działa, nie działa. A skoro dużo ludzi korzysta z tego schematu to czemu miałoby nie działać?

Na dwa czujniki jeździ niezbyt ciekawie

A na trzy czujniki nie moge znaleść układu

A co za problem podpiąć trzy zamiast czterech?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

jak podpiąc diody, bo zapomniałem sobie kupic smd i chce zwykle ledy podpiąc , reszta wszystko smd jest . i jak z tymi zworkami bo jest ich 13, ale nigdzie nie pokazujesz gdzie je przylutowac, bardzo to pilne jest bo chce dzis wszystko skończyc .pozdrawiam Marcin

Link do komentarza
Share on other sites

Masz na zdjęciu DSC00145.jpg jak są przylutowane, na pdf z mozaiką ścieżek i na obrazku z opisem: IMG_47f79ea907b7b5363.jpg . Te zworki to po prostu rezystory SMD 0 Ohmów. Wszystkie zworki są równolegle do siebie jedna obok drugiej 😉

Co do diod to dłuższa nóżka jest anodą, którą podłączasz do plusa zasilania, a druga (krótsza) jest katodą i podłączasz ją do minusa zasilania. Ale jak je podłączyć na płytce to nie wiem.

Link do komentarza
Share on other sites

to zdjęcie jest nie wyraźne.wiem co to są zworki.tylko jak ich jest 13 to gdzieś muszą się znajdowac.chcesz mi powiedziec ze te rezystorki smd co są obok siebie one mają 0 Ohm?? coś mi się wierzyc nie chce bo w schemacie one mają konkretne wartości. szkoda ze autor nie zamieścił dokładnego schematu co gdzie i jak przylutowac.znacznie by to ułatwiło pracę. na zdj DSC00145.jpg widac 4 diody, z której strony jest anoda która katoda??

Rys.1

Rys.2

ma byc jak na ryskunku 1 czy 2??

Link do komentarza
Share on other sites

R1 - R12 to są zworki. W SMD są to po prostu rezystory 0 ohmów. I jakie one mają wartości, bo ja tu schematu nie widzę? Co do diod to nie wiem, ponieważ nie znam specyfikacji ukłądu LM324, a nie chcę Cię wprowadzić w błąd.

Link do komentarza
Share on other sites

no własnie tez chce sie dowiedziec jakie maja wartości.Dla mnie rezystor a zworka to jest różnica. Rezystor ma określona rezystancje, a zworka to jest zwykły kabelek łączący 2 odległe od siebie punkty .

Link do komentarza
Share on other sites

W technice SMD, zworka to rezystor 0ohm.Wyobrażacie sobie płytkę z elementami SMD i wystającymi miedzianymi przewodami przylutowanymi wzdłuż ścieżki? Po to właśnie stosuje się rezystory 0ohm 🙂 pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.