Skocz do zawartości

Zasilacz


bartekwr1335

Pomocna odpowiedź

Mam taki jeden problem. Dorwałem od kumpla stary zasilacz komputerowy i chciałem go przerobić, ale... Z jednej ze stron wyczytałem, że trzeba oprócz głównego włączenia zasilacza, zewrzeć ze sobą pin 13 i 14 wtyczki. Zrobiłem tak i jakoś zasilacz nie działa tak jak powinien. Mianowicie przylutowałem to do przycisku i gdy włączam to coś cyka, wtedy wentylatorek próbuje ruszyć i od razu tak jakby wyłącza się z powrotem. O co chodzi, czy jest to może wina zasilacza?

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Proponuje ci zrobienie zasilacza na podstawie tego artykułu >click<. Ten zasilacz jest prosty i zrozumiesz jego działanie. Możesz ten zasilacz włożyć do obudowy zasilacza od komputera. W tym Zasilaczu jeszcze masz ograniczenie prądowe i anty-zwarciowe. Wentylatorek podłączysz do zasilania bezpośrednio i będziesz miał super fajny zasilacz.

Link do komentarza
Share on other sites

Żeby zasilacz Ci odpalił musisz połączyć przewody zielony i dowolny czarny z największej wtyczki. Numerkowo nie wiem, które to są ale kolory zawsze pasują.

Link do komentarza
Share on other sites

Zaja, a weźmiesz na siebie winę jak kolega bartekwr1335 zostanie porażony prądem? Ja nie, i jak nie wiem jak się za coś zabrać to tego nie ruszam dopóty, dopóki wcześniej nie poznam zjawisk jakie tym czymś rządzą. Zabawy z zasilaczem komputerowym to nie przelewki, to praca na potencjale 230V, pamiętajcie, że taki zasilacz jest beztransformatorowy i ma bardzo dużą wydajność prądową.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sabre, masz oczywiście racje jeśli chodzi o niebezpieczeństwo, aczkolwiek dobrze przygotowany zasilacz ATX jest dość bezpieczny zakładając, że korzystamy tylko z wyjść złącz +5V/+12V. Zasilacze komputerowe posiadają zabezpieczenia przeciw zwarciowe i są w "miarę" bezpieczne jeśli się nie kombinuje przy nich. Swoją drogą jeśli zasilacz "cyka" a nie odpala po połączeniu przewodów czarny-zielony to jest uszkodzony i lepiej go wyrzucić nie znając się na tym. Nie zachęcam nikogo do prazy z napięciem 230V, lepiej używać zasilaczy fabrycznie przygotowanych, zwykłych czy też impulsowych. Jednak sam musisz przyznać, że takie zasilanie jest świetne w stosunku cena/wydajność przy testowaniu prądożernych botów, oczywiście w rękach odpowiedzialnych ludzi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, nie przesadzaj, wtyk ATX ma tylko napięcie stałe i to dość niskie. Gdyby dawał 230V na płytę główna w przypadku uszkodzenia, to cały komputer dosłownie poszedłby z dymem. I zgadza się, trzeba zielony przewód zewrzeć do masy, dla bezpieczeństwa można to zrobić przez rezystor 100ohm. Jeśli nei odpali, zasilacz można odstawić, nie ruszy.

Link do komentarza
Share on other sites

Prawidłowo zwierałeś zielony z czarnym. Jeżeli zasilacz "cyka", rozbierz go i obejrzyj elektrolity. Często taki efekt powodują spuchnięte / wyschnięte. Jedyny ew. potrzebny niebezpieczny pomiar od strony sieci, to sprawdzenie czy na połączonych szeregowo elektrolitach wejściowych U jest podzielone na pół.

Jak wszystkie elektrolity będą OK, zmierz od strony wyjściowej opory na wyjściach wszystkich U. Zasilacze ATX "cykają" też gdy zwarta jest któraś z diod prostujących Uwy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.