Skocz do zawartości

Czujniki MEMS


GrCu

Pomocna odpowiedź

Witam,
Potrzebuję informacji na temat czujników MEMS, a dokładnie czegoś co pozwoli mi się zorientować w temacie i dokonać wyboru pomiędzy różnorodną ofertą.

Mam zamiar zacząć pewien projekt i w tym celu potrzebny jest czujnik żyroskopowy w 3 osiach + akcelerometry (też najlepiej w 3 kierunkach). W internecie może i jest trochę na ten temat, ale ja nie miałem z tym nigdy doczynienia i nie wiem jak zacząć.

Oprócz tego widziałem te układy MEMS w obudowie LGA16 i też nie mam zielonego pojęcia jak to się montuje, czy są jakieś podstawki czy potrzebna pasta lutownicza i potem spieka się je w piecu?

Byłbym wdzięczny za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Witaj na forum,

Posiadam szeroką gamę takich czujników zarówno same scalaki jak i gotowe moduły gdzie scalak + potrzebne elementy bierne (rezystory/kondensatory) są już wlutowane na płytkę i mają standardowe wyprowadzenie 2,54mm co umożliwia ich łatwe podłączenie do procesora. Mam też żyroskopy 2 osiowe (szeroka gama) i 3 osiowy do którego niedługo będę miał gotową płytkę (oba produkty jeszcze nie są w ofercie).

Taką obudowę da się samemu polutować, ale bez wprawy, dobrej płytki i lutownicy na gorące powietrze z pastą jest to trudne.

Trudno mi powiedzieć jaki dokładnie model będzie dla Ciebie najlepszy, bo nie podajesz jakie parametry Ciebie interesują / do czego chcesz go stosować. Z mojej strony mogę polecić np. ADXL335 lub ADXL345 jako akcelerometry (analogowy/cyfrowy). Żyroskopy mam analogowe 2 osiowe (przy czym 2 żyroskopy wystarczą na wszystkie 3 osie) jak i cyfrowe 3-osiowe.

Zapraszam do przejrzenia oferty na http://robodudes.com i kontaktu z dokładniejszymi informacjami o celu/potrzebach projektu to postaram się coś dokładnie polecić.

Link do komentarza
Share on other sites

Od niedawa posiadam moduł KAmodMEMS2 i w związku z tym mam kilka pytań. Jak interpretować dane odczytane z rejestrów OutX, OutY i OutZ? Obracając moduł np. wokół osi Y otrzymuję wartości w rejestrze OutX z zakresu od 250-005. Rozumiem, że 0 to offset, ale jak jest z tym zakresem, bo na pewno nie jest to np. 5g lub -5g? Jeśli coś jest nie tak zakresem to może to wina złego przekonwertowania liczb z binarnego na dziesiętny.

Jeszcze mam pytanie, bo układ LIS35DE powinien być zasilany od 2.16 do 3.6V. Z tego co wyczytałem fabrycznie został ustawiony na 2.5V. A co się stanie jeśli zasile go 5V? Czy zostanie rozkalibrowany na stałe?

Link do komentarza
Share on other sites

To jest bardzo prosta konstrukcja, która ma tylko 8 bitowe słowo na wyjściu. Czyli 005 do 250 w praktyce będzie oznaczało ok. -0,1g do 0,1g. Określa to dla mnie delikatny przechył od linii poziomej modułu.

Jak oś X dasz do dołu (lub góry) to powinieneś mieć ok. -60 (195) lub +60 (dla zakresu +/-2g).

Po podłączeniu do ten 5V akcelerometr może przestać działać, pogorszą się jego wyniki, albo nic się nie stanie. Wszystko zależy od Twojego szczęścia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za informacje i rzeczywiście są wartości od 0 do ~60 dla skierowania +z i od ~195 do 0 dla skierowania -z (choć nie schodzi poniżej 200 i powyżej 57), a nie 005 i 250 odpowiednio - źle odczytałem wartość 😳

Jednak zastanawia mnie jeden fakt, dlaczego wartość jedności, która nawet przy spoczywającym module cały czas oscyluje w zakresie 2-4. Czyżby nasze ziemskie pole jest zmienne czy wina tego "kondensatora" w układzie? Ciekawe.

Link do komentarza
Share on other sites

Każdy układ ma błędy, szumy itd. Stąd na najniższych bitach zawsze jest pewna niedokładność.

Dlatego ten układ jest taki słaby i w zasadzie poza określeniem w którą stronę obrócone jest urządzenie (żeby obrócić ekran) nie za dużo można z nim zrobić. Dla sensownych pomiarów tak z 12bitów to rozsądna wartość. 16bitów to już super. Ja mam w swojej ofercie tylko takie akcelerometry.

Link do komentarza
Share on other sites

Jednak zastanawia mnie jeden fakt, dlaczego wartość jedności, która nawet przy spoczywającym module cały czas oscyluje w zakresie 2-4.

Mój KamodMEMS2 wskazywał stabilne 0 przy braku ruchu, przyjrzyj się lepiej układowi zasilania i może dodaj jakieś kondensatory do zminimalizowania zakłóceń.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mój KamodMEMS2 wskazywał stabilne 0 przy braku ruchu, przyjrzyj się lepiej układowi zasilania i może dodaj jakieś kondensatory do zminimalizowania zakłóceń.

Właśnie sprawdziłem i rzeczywiście to może być przyczyną, gdyż oprócz modułu zasilałem jeszcze uC, a gdy dodałem kondensator zakres oscylacji spadł do 1. Dzięki za rade.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.