Skocz do zawartości

Miernik prędkości obrotów silnika


swierkdeck

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim, trochę czasu mnie tu nie było. Z góry przepraszam za odkopywanie, ale nie mogę już edytować pierwszego posta.

Ostatnio miałem okazję chwilkę zająć się projektem.

Zostało zmienione:

- software (użyłem sprzętowy komparator, zapisuję konfigurację do Eeprom)

- schemat (wywaliłem LM358)

- PCB

Po szczegóły odsyłam na moją stronę: http://home.elka.pw.edu.pl/~bswiercz/?id=4

Ulepszenia doprowadziły do 100% wykorzystania flash'a 🙂 Także ewentualne dalsze zmiany (duże cyfry na cały wyświetlacz albo inne metody pomiaru) pociągną za sobą zmianę uC.

Wiem, że większość udzielających się w tym temacie pewnie jest nieaktywna, to pozwolę sobie odpowiedzieć na problemy

@cybermech

Każdy wyświetlacz hd44780 się nada (pod warunkiem, że kontrast ma blisko GND (jeszcze nie spotkałem innego)

@starfaktor

W nowej wersji softu zmienna zliczająca impulsy ze sprzętowego komparatora jest 32 bitowa, więc przy enkoderze 1000 działek zakresu jest aż nadto.

@ziajek

Rzeczywiście, dla wyświetlaczy z kontrastem innym niż ~0V może być problem, jednak te najpopularniejsze współpracują z urządzeniem.

@mogar

Napięcie przy całkowitym zakryciu/odsłonięciu powinno wahać się od 0 do Vcc, prawdopodobnie rezystor przy fototranzystorze jest zły.

@abxyz

16 bitów to za mało 🙂

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

cybermech, rezystory te działają tutaj jak tradycyjny dzielnik napięcia. Ich wartości nie mają większego znaczenia. Najważniejsze, aby były tej samej wartości. Więcej informacji na temat dzielników napięcia znajdziesz w kursie elektroniki: Kurs elektroniki – #3 – prawa Ohma i Kirchhoffa

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć. Temat dość "wiekowy", ale może ktoś się odezwie. Potrzebuję zmodyfikować powyższy układ dodając do dwóch wejść procka czujnik światła/fotodiodę oraz czujnik dźwięku. Przy regulacji prędkości obrotowej, gdy pojawi się impuls światła i/lub dźwięku na ww. czujnikach, na wyświetlaczu ma z kolei pojawić się zmierzona wartość prędkości obrotowej, przy której te zjawiska wystąpiły. Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.