Skocz do zawartości

Największy podwodny robot


Treker

Pomocna odpowiedź

Robot ten, znany jako UT-1 Ultra Trencher, skonstruowany został do zakopywania rurociągów i kabli w dnie morskim.

Wyprodukowany został przez firmę Soil Machine Dynamics znajdującą się w Wielkiej Brytanii. Obecnie jest on wykorzystywany przez CTC Marine Projects, firmą zajmującą się podwodnymi instalacjami kabli i rurociągów.

Robot, napędzany potężnymi śrubami, potrafi zejść pod wodę na głębokość do 1500 metrów. Kiedy znajdzie się nad rurociągiem, za pomocą pary tzw. wodnych mieczy – strumieni wody pod niezwykle wysokim ciśnieniem (wykorzystuje do jego wygenerowania 1,5 z 2 megawatów całkowitej energii zużywanych przez robota) – upłynnia dno wokół rurociągu, co powoduje jego zagrzebanie.

UT-1 ma wymiary 7,8m x 7,8m x 5,6m i waży aż 55 ton (w powietrzu). Koszt jego wykonania wyniósł aż 20 milionów dolarów. Jego celem głównym jest zakładanie kabli telefonicznych oraz rurociągów, których średnica dochodzić może nawet do 1 metra. Zainstalowany jest na statku należącym do CTC Marine Projects o nazwie Volantis.

Źródło: robonet.pl

Link do komentarza
Share on other sites

kiedyś już pisałem o tym robocie 😉 ale ciekawe ile on czasu będzie mógł być pod wodą 😉 jednak na chwilę obecną nie mogę znaleźć tego w newsy-archiwum 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.