Skocz do zawartości

Silniki czy serwa?


pawel147

Pomocna odpowiedź

Witam. Buduję pojazd z kamerą, waga pojazdu wyniesie ok 4-5 kg ( ponieważ chcę w przyszłości dokładać parę elementów np. ramię). Mój problem polega na tym , że nie wiem co wybrać do napędu silniki czy serwa. Pojazd będzie poruszał się na gąsienicach ze średnią prędkością ( 10-15 km/h ) . Proszę o pomoc. Jeżeli ktoś zna dobre silniki lub serwa to proszę o podanie nazwy.

Link do komentarza
Share on other sites

10-15km/h i 5kg? Nie znam tak silnych serw. Tylko silniki - albo wkrętarkowe albo jakieś większe. 15km/h to jest prędkość rowerzysty jadącego rekreacyjnie, koła muszą być dość spore a prędkość obrotowa odpowiednio wysoka. Można przeliczyć: koła o średnicy 16cm mają obwód 0.5m. 15km/h = 4.17m/s. Oznacza to 8.33obr/s czyli 500rpm pod obciążeniem. Dobrze by było gdyby działały siłą minimum 5kg*10m/s2 = 50N. Na każdy silnik przypada 25N, co odpowiada 2Nm (ponad 50W mocy mechanicznej każdy silnik). Wkrętarki będą się nadawać idealnie.

Link do komentarza
Share on other sites

OK , rozumiem. Gdybym odciążył konstrukcje do max 3 kg ( może i mniej) i zmniejszył prędkość do 7 km/h , to znalazły by się jakieś serwa? Średnica kół wynosi 7cm.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Niestety dwóch takich samych wkrętarek nie znajdę u siebie w domu. A jaką maksymalną prędkość mógłbym osiągnąć na serwach przy kołach 7 cm. Czy znasz jakąś dobrą firmę produkującą serwa? Dobre i nie drogie, czyli ok 50 zł za jedno serwo.

Link do komentarza
Share on other sites

Coś się tak uparł na te serwa? Skoro możesz przeznaczyć po 50zł na jeden napęd, to co za problem kupić w markecie dwie najtańsze wkrętarki i je rozebrać?

Większość serw ma prędkość rzędu 0,10-0,20s/60°, czyli jakieś 50-100rpm. Jak łatwo policzyć, przy kółkach o średnicy 7cm osiągniesz prędkość 18-36cm/s.

Tanie serwa znajdziesz np. w moim sklepie. Serwa

Link do komentarza
Share on other sites

tanich wkrętarek za 50zł nie polecam, lepiej jakieś z demobilu, byle działajace i identyczne. Przeżyją dłużej i będą mieć większą moc. Na Allegro nawet BlackDeckery idzie tanio kupić (60zł nieużywana, 30zł używana, bez akumulatora).

Link do komentarza
Share on other sites

poszukaj również na bazarach często idzie dostać dobrą wkrętarkę boscha z uwalonym przełącznikiem prawie nową za 15 zł. Niedaleko mnie co niedzielę jest giełda samochodowa i prawie zawsze jest ktoś kto takimi rzeczami handluje

Link do komentarza
Share on other sites

Mactro mam do Ciebie parę pytań odnośnie serwa:TR0150 za 39,00 zł. Jak mam odczytać prędkość podaną przy tym serwie? Czy łatwo usuwa się tą metalową część blokująca pełen obrót? O ile dobrze widzę w zębatce wyjściowej jest gwint , mógłbyś podać jaki? Oraz wymiary zębatki wyjściowej (średnica). Czy będą dobre do mojego projektu (według mnie tak)?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak mam odczytać prędkość podaną przy tym serwie?

Co masz na myśli? Prędkość jest podana tak jak zawsze przy serwach: s/60 stopni.

Nie wiem po co Ci wymiary tych zębatek, bo orczyki i śrubki mocujące są w komplecie. Wszystkie wymiary są identyczne jak w innych serwach typu standard. Gwint jest bodajże M2, ale sprawdzić będę mógł dopiero w weekend.

Do Twojego projektu będą się nadawały, pod warunkiem, że zadowala Cię taka prędkość jak pisałem w poprzednim poście.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, dzięki.

[ Dodano: 17-05-2011, 21:19 ]

Potrzebne są mi wymiary, ponieważ do serwa lub orczyka chcę doczepić koło aluminiowe, na którym będzie pasek do napędu gąsienic. Koło ma ok 2,5 cm średnicy.

Poniżej zdjęcie koła:

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.