Skocz do zawartości

Dobranie proporcji robota


didii0074

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich, to mój pierwszy temat na tym forum. Od kilku dni rozmyślam nad projektem robota mobilnego który miałby poruszać się na kołach HBX (BONZER) o wymiarach -wysokość: 12cm, szerokość: 5,5 cm oraz napędzany przekładnią firmy Heng Long z silnikami RS380. Wszystko można zakupić na znanym portalu aukcyjnym. No ale do rzeczy... napotkałem problem dobrania proporcji długości oraz szerokości całej ramy, zwracam się do was doświadczonych o pomoc i podanie przykładu. Dodam że na każde koło będzie przypadać jedna przekładnia.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy co chcesz uzyskać.

Zakładając, że tak czy siak robisz ramę z tego samego materiału, to większy rozmiar = większa masa. Za to też większa stabilność.

Co do kształtów to tylko fantazja Cię ogranicza.

Link do komentarza
Share on other sites

Ch**** skasowało mi post. Napiszę po krótce:

- 2 napędowe+podporowe: byle tylko środek ciężkości był wewnątrz wielokąta podparcia

- 4 napędowe: przy tych przekładniach robot byłby długi, więc dobrze gdyby miał jakiś przegub+poczytaj o kompensacji Ackermana.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuje za szybką odpowiedz, robot będzie miał 4 niezależne napędy 4 koła = 4 silniki z przekładnią. Czytałem o kompensacji Ackermana ale chyba coś słabo rozumiem, bo nie wiem jak mógłbym to zastosować w moim projekcie. Dodam ze skręt będzie się odbywał tak jak np. w czołgu. Tak to by miało wyglądać http://www.mobot.pl/download/images/Mobot-Explorer_04_o.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie będzie miał poślizg (i zdzieranie ogumienia). W miarę możliwości lepiej jeśli robot będzie szerszy niż dłuższy przy takiej konstrukcji, byle nie na odwrót. Do takich konstrukcji najlepsze są koła omnikierunkowe typu stanfordzkiego (coś jak koła szwedzkie, ale rolki pod kątem 45*). Niestety są drogie i bardzo trudno dostępne.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie podam, bo nie wiem co czego ten robot będzie służył, gdzie będzie środek ciężkości, jaka będzie miał bezwładność itd. Szeroki mógłby być nawet na ponad metr - nieciekawe, prawda? Może mieć również szerokość 30cm. Niestety, ale samemu musisz dobrać wymiary.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.