Skocz do zawartości

Pytania, pomoc, drugi robot, mikrokontroler, podstawy


True Destroyer

Pomocna odpowiedź

Witam, nazywam się Konrad i jestem nowy na tym forum. Ponad rok temu zacząłem przygodę z robotyką i elektroniką. Od kilku lat programuje proste programy w c++ (konsola), udało mi się też skonstruować działającego światłoluba, zrozumieć podstawy działania mostka H, i ogólne zasady elektroniki. Teraz postanowiłem zając się konstrukcją prostego układu z mikrokontrolerem i prosze o pomoc.

Program w mikrokontrolerze np zapalałby diody LED tak żeby migały w odstępach czasowych gdy np wciśnięty jest guzik a i guzik b, i zapalał i gasił np diody na zmianę lub robił coś podobnego gdy wciśnięty jest jeden z guzików (chce tylko widzieć że program działa i reaguje gdy daje inne dane wejściowe "guzikami" ot takie na próbę)

Z góry uprzedzam że jestem zielony jak 150 i moje podejście może się wydawać dziwaczne, zachęcam do krytyki i proszę o naukę 😉

Mam obszerne materiały, która załączam na końcu posta. Jednak nie odpowiadają one na kilka prostych podstawowych pytań, i tutaj potrzebuję waszej pomocy:

Zamierzam użyć mikrokontrolera Atmega 8, kupię tez odpowiedni programator USB. Zgaduję że wszystko powinno pasować.

Wiem też że 3 lub 4 nóżki µC służą do programowania. I teraz tak:

1.Dwie nóżki odpowiadają za GND, czli masę, uziemienie. Czyli....? Jak podłącze je do układu to co się stanie? Jak prawidłowo używac tych dwóch nóżek GND?

2. Spora część nóżek możne odpowiadać za właściwe funkcje układu i teraz pytanie moje brzmi:

Czy moglibyście jakoś po ludzku wytłumaczyć mi jakich słów i funkcji użyć w języku C, w dowolnym programie do programowania uC AVR, by powiedzieć Mikrokontrolerowi " Jeśli prąd płynie między nóżka a i b, to zrób x, a potem puść prąd między nóżka c i d" Czy jest możliwe proste wytłumaczenie? Czy potrzebne są jakieś biblioteki (skąd je wziąć i czy są one dołączone do programów takich jak AVRdude itd), czy obejdzie się bez tworzenia złożonych funkcji, grzebania w czeluściach systemu itd żeby tego dokonać?

3. Zasilanie. Wiem gdzie podpiąć + od zasilania ( widać to na schemacie Atmegi 8 z opisem wyprowadzeń), ale gdzie prawidłowo podpiąć minus? Przecież chyba nie jest to obojętne, a jakoś wszyscy sobie z tym radzą i nie mają tego problemu. Pewne myśle w nieprawidłowy sposób.

4. Bezpieczeństwo. Nie chcę przepalić ukłądu ani niczego spierniczyć, planuje zasilac całośc z zewnątrz, baterią. Pasowałoby mi 4,5 V (3 baterie AA lub AAA) ale znajdzie się zasilanie 5V jak będzie trzeba. Jeśl do układu podłączam diody LED, to potrzebne są jakieś oporniki czy prostowniki napięcia albo coś innego, żeby wszystko na linii nóżka A -- dioda LED--- nóżka B układu było ok?

Ewentualne inne porady, sugestie?

Programator będzie taki:

http://allegro.pl/programator-avr-usb-usbasp-tasma-idc-i1637688039.html

skąd biorę info 😉( Polecam zajrzeć jak ktoś jest tak zielony jak ja i nie chce mu się używać wyszukiwarki forum, i googli):

http://atmega.info/artykuly/podstawy/2-opis-wyprowadzen-atmega8

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic654104.html

http://www.henwyd.republika.pl/TekstyHTML/Atmega8.htm

http://mikrokontrolery.blogspot.com/

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/avr_3_04.pdf

http://rab.ict.pwr.wroc.pl/~arent/rr/mpr/elektronika1.html

http://www.edw.com.pl/index.php?module=ContentExpress&file=index&func=display&ceid=68&meid=20

http://www.kursc.forbot.pl/

http://mikrokontroler.info/archiwum/avr/biblioteki/

http://www.microsense.pl/allegro/AVR_USB_PROG/manuals/AVR_USB_PROG_manual.pdf

mam nadzieję że linki komuś pomogą,

sam tez bardzo proszę o (i z góry dziękuję za) pomoc 🙂

@bartek1333

1.Dzięki za pomoc, za pisownię przepraszam, poprawiłem tylko szybko autokorektą, ale spieszyłem się bardzo z pisaniem tego posta więc tak to wyszło, ale mam nadzieję że nie jest tak źle i przekaz jest jasny. Następne posty zobowiązuje się pisać czytelniej, i poprawnie gramatycznie (choć niekoniecznie składniowo i stylistycznie) 😉

2. Głupi jestem w nawale stron zapomniałem przeanalizować ten kurs, a z tego co teraz zobaczyłem tam jest dość dużo rad, przykładów, sporo wytłumaczeń i odpowiedzi:) Zaraz to przejrzę dokładniej.

3. Nie mam w tej chwili sprzętu ani warunków do wytrawienia własnej płytki;) Teraz chcę tylko zrobić prototyp na płytce uniwersalnej w ramach testu.

Choć fajnie byłoby zobaczyć jak to w ogóle ugryźć, jakie złącza gdzie, na co uważać itd. Nie robiłem jeszcze projektów płytek, ale z chęcią zobaczę🙂 nie wiem czy wygodniej przesłać cały plik, czy np. zrobić zrzut ekranu projektu, i wrzucić obrazek na serwer, i wkleić w poście? Tak chyba najprościej, a i inni by skorzystali, jeśli wszystko na jednym screenie byłoby widoczne. Bardzo proszę, jeśli to możliwe:)

Link do komentarza
Share on other sites

Dwie nóżki odpowiadają za GND, czli masę, uziemienie. Czyli....?

Czyli innymi słowy "minus" baterii/zasilacza.

Czy moglibyście jakoś po ludzku wytłumaczyć mi jakich słów i funkcji użyć w języku C, w dowolnym programie do programowania uC AVR, by powiedzieć Mikrokontrolerowi " Jeśli prąd płynie między nóżka a i b, to zrób x, a potem puść prąd między nóżka c i d" Czy jest możliwe proste wytłumaczenie? Czy potrzebne są jakieś biblioteki (skąd je wziąć i czy są one dołączone do programów takich jak AVRdude itd), czy obejdzie się bez tworzenia złożonych funkcji, grzebania w czeluściach systemu itd żeby tego dokonać?

skoro przerabiasz ten kurs:

to powinieneś wiedzieć 😉 . W lekcji 2 jest ogólna struktura programu.
ale gdzie prawidłowo podpiąć minus?

"minus" podpinasz pod GND (nóżka 8 i 22) oraz zazwyczaj przez kondensator 100nF do AREF.

Bezpieczeństwo. Nie chcę przepalić ukłądu ani niczego spierniczyć, planuje zasilac całośc z zewnątrz, baterią. Pasowałoby mi 4,5 V (3 baterie AA lub AAA) ale znajdzie się zasilanie 5V jak będzie trzeba. Jeśl do układu podłączam diody LED, to potrzebne są jakieś oporniki czy prostowniki napięcia albo coś innego, żeby wszystko na linii nóżka A -- dioda LED--- nóżka B układu było ok?

Najlepiej układ zasilaj przez stabilizator (najprostrzy 7805), tylko pamiętaj że jest na nim około 2V spadek napięcia. Diody naturalnie przez oporniki, musisz wyliczyć tak, żeby nie dać więcej niż 20mA na pojedynczy pin (ja zazwyczaj daje około 5-10mA), bo wtedy spalisz procesor.

Myślę, że troszkę pomogłem 😉

Pozdrawiam

//edit

Popraw trochę pisownie 😉

Jak będziesz chciał, to mogę ci podesłać projekt płytki w eagle do atmegi8 (z wyprowadzeniami na goldpinach), sam z niej korzystam i jestem jak na początku zadowolony 😃 .

Link do komentarza
Share on other sites

Wymieniłeś pełno linków, ale ich kompletnie nie czytałeś albo zrobiłeś to wybiórczo.

Sądząc po stylu w jakim piszesz radzę Ci kup lepiej jakąś dobrą książkę na przykład:

http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/ksiazki-dla-ciebie.html

Tam właśnie "łopatologicznie" wszystko jest wytłumaczone.

Ode mnie plusik za to, iż C chcesz się uczyć 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.