Skocz do zawartości

Konstruktorzy łazików marsjańskich u premiera


Treker

Pomocna odpowiedź

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek 9 czerwca z młodymi konstruktorami, zwycięzcami międzynarodowych konkursów. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele drużyn MAGMA2, SCORPIO oraz COPERNICUS, biorących udział w międzynarodowym konkursie University Rover Challenge na najlepszy łazik marsjański.

Premier podkreślił, że międzynarodowe sukcesy pomagają budować dumę wszystkich pokoleń Polaków. - Nie zawsze wierzyliśmy, że doczekamy takiego momentu, kiedy Polacy będą budzili respekt na świecie nie tylko dlatego, że mają dramatyczną historię, ale głównie dlatego, że w wielu różnych najtrudniejszych konkurencjach potrafią być najlepsi na świecie - kontynuował.

Młodzi konstruktorzy z całej Polski zaprezentowali szereg wynalazków. Na spotkaniu obecni byli także twórcy łazików Magma 2, Scorpio i Copernicus, które zwyciężyły w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA, pokonując Kanadyjczyków oraz Amerykanów. Magma 2, zbudowany na Politechnice Białostockiej, zajął pierwsze miejsce. Dwa inne polskie łaziki, zbudowane na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zajęły odpowiednio czwarte oraz szóste miejsce. - Ktoś mógłby pomyśleć, że to kolejny film science-fiction, ale to konkretna informacja, że nasi są najlepsi i pokonują młodych ludzi z krajów z wielkim dorobkiem kosmicznym - podsumował premier.

- Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w tak fantastycznym gronie młodych naukowców i konstruktorów. Mamy nadzieję, że sukcesy wszystkich obecnych na tym spotkaniu będą inspirować młodych ludzi do rozwijania swoich pasji. - dziękował premierowi Łukasz Wilczyński, rzecznik Mars Society Polska. Wierzymy też, że tego typu wydarzenia, przekonają firmy, instytucji czy osoby prywatne do inwestowania w polską naukę i wspierania młodych naukowców. Może to bowiem przynieść nie tylko prestiż Polsce, ale również wymierne korzyści ekonomiczne. - dodał Wilczyński, wręczając premierowi na pamiątkę koszulkę z emblematemi zwycięskiego zespołu Magma2.

Polską ekspedycję do Stanów Zjednoczonych zorganizowało stowarzyszenie Mars Society Polska we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Casio Exilim oraz Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP.

Więcej szczegółów na temat samej wyprawy można znaleźć na stronie www.polskanamarsa.pl

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.