Skocz do zawartości

Problem z LCD 2x20, 2x16 działa ok


MasterFun

Pomocna odpowiedź

Witam!

Mam dziwny problem, otóż kupiłem z wyświetlacz LCD 2x20 z demontażu (WM-C2002M-1YNNb) (bez podświetlenia). Po podłączeniu +5V, masy i potka do kontrastu nic się nie dzieje (myślę że powinna się pojawić linia kwadratów, reg. kontrastu nic nie daje). Jednakże po podłączeniu do atmegi wspomniana wcześniej górna linia kwadratów pojawia się nawet kiedy flash jest pusty(reg. kontrastu działa). Po zaprogramowaniu procka, nic się nie dzieje, linia nadal istnieje, a program nie jest realizowany na wyświetlaczu. Dodam jeszcze, że z tym samym programem wyświetlacz 2x16 radził sobie doskonale. Połączenia sprawdzałem kilka razy, szukałem również rozwiązania mojego problemu w googlach, jednak nic nie znalazłem co mogłoby pomóc...

Nota: http://www.tom2lo.yum.pl/images/2x20/jziel/jziel.pdf

Linia R\W podłączona do portu uC. Dodawanie opóźnień do inicjacji też nie wiele pomogło...

Nie wiem czy jest sens zamieszczać listing programu oraz bibliotekę lcd, gdyż jak mówiłem wcześniej LCD 2x16 działa normalnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Coś dziwna ta nota aplikacyjna bo tabelka z adresami od ddramu ma 16 pól a wspominasz, że twój wyświetlacz i rysunek to potwierdza, ma 20 pól. Sprawdź podłączenie R/W do masy (chyba, że program masz z odczytem flagi zajętości). Jeżeli program masz sprawdzony obstawiałbym problem w tej nocie co masz a dokładniej z pinoutem wyświetlacza.

Tutaj masz chyba rozwiązanie problemu, nie wnikałem w szczegóły,ale schematy widziałem:

LINK

Aha, i jeszcze jedno. Pisałeś, że wyświetlacz z demontażu. Przed wymontowaniem był sprawny/ nie uszkodziłeś przy wylutowywaniu?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hmmm... To co wyżej kolega znalazł, jednak okazało się nieskuteczne. Myślałem że wyświetlacz walnięty, i miałem zamiar go już wyrzucić... Ale dałem mu ostatnią szansę i znalazłem gdzieś jakąś inną bibliotekę do obsługi. Tym razem zadziałał normalnie 😉 (Sprawa o tyle dziwna że wyświetlacz 2x16 działał normalnie na obydwu bibliotekach)

Dzięki kolego Barto za chęć pomocy!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.