Skocz do zawartości

Robot reagujący na klaśnięcie


lukix

Pomocna odpowiedź

Witam!

Proszę o sprawdzenie mojego pierwszego schematu robota.

Robot ma powoli jeździć i omijać przeszkody, a po wykryciu za pomocą mikrofonu

nagłego wzrostu natężenia (?) dźwięku (np. klaśnięcie) ma przyspieszyć (tak jakby się przestraszył 😉 ).

Chcę wykorzystać te czujniki odległości: GP2Y0A21YKOF SHARP - DALMIERZ 10-80CM.

Na schemacie są inne, bo nie umiałem znaleźć tych w EAGLU 😖

Mam jeszcze kilka pytań:

1. Czy ten mostek (ten co na schemacie) będzie odpowiedni do silników pololu 50:1 HP?

Czy mostek się nie przepali?

2. Czy gdzieś na tym schemacie powinny być jakieś kondensatory? Jak tak to gdzie i po co?

3. Czy wykrycie klaśnięcia będzie trudne do zrealizowania?

Używam tego mikrofonu.

4. Czym różnią się dalmierze cyfrowe od analogowych? Używając cyfrowych można odczytać

odległość bez użycia w procesorze wejść ADC?

5. Czy ATmega8A-PU bardzo różni się od ATmegi8-16PU?

Bo ta pierwsza jest o 6 zł tańsza.

schemat-robota.thumb.png.47c3c8d3a8ac64a2a60e639cfde9e84f.png

Link do komentarza
Share on other sites

1. Mostek jest na za mały prąd.

2. Zobacz sobie schematy dowolnego robota.

3. Potrzebujesz do niego jeszcze mały wzmacniacz. Robiłem kiedyś coś takiego na arduino ale średnio dobrze działało.

4.Cyfrowe - jest przeszkoda w zakresie albo nie. Analogowe konkretna odległość.

5. Atmega8A to nowsza wersja więc kup ją.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. A mógłbyś mi polecić jakiś inny (najlepiej żeby był w electropark.pl albo AVT)?

2. Niestety większość opisów robotów nie zawiera schematu 😖

Kondensator ma być podłączony równolegle, między pinem 7 a 8? Te schematy które znalazłem nie dały mi pewnej odpowiedzi.

3. Jak Tobie to "średnio dobrze działało", to chyba sobie odpuszczę. Pomyślę nad innym czujnikiem 😉

4., 5. Aha, dzięki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

2. Najczęściej te wcześniejsze roboty zawierają schematy 😉 Co do kondensatorów między pinem 7 i 8 dajesz kondensator ceramiczny 100nf. Pełni on rolę filtra, usuwa różne zakłócenia, szczególnie z silników i zapobiega resetowaniu się mikrokontrolera.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mostek w smd TB6612. Ładowarka powinna być dobra tylko ciekawe czy maks prąd ładowania nie jest cały czas. Ja używam ładowarki Turnigy Accucell 6 i HKC6. Obie bardzo dobrze ładują i balansują.

[ Dodano: 08-08-2011, 18:07 ]

Przelicz sobie szacunkowo jaki będziesz miał pobór prądu i wtedy dobierz stabilizator.

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze mówiąc, mi by trochę było szkoda ładować silniki Pololu do pierwszego robota, który ma tylko omijać przeszkody. Zwłaszcza, że robot będzie na nich bardzo szybki, co może się źle skończyć jak w coś przywali.

Tutaj, za niewiele więcej niż jeden silniczek Pololu, możesz mieć komplet dwóch kół i silniczków. Nie będziesz też wtedy potrzebował innego mostka, L293 wystarczy.

Aha, mam też w sklepie czujniki odległości, zarówno takie Sharpy jak chciałeś, jak i bardzo fajne czujniki cyfrowe o regulowanym zasięgu

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze mówiąc, mi by trochę było szkoda ładować silniki Pololu do pierwszego robota, który ma tylko omijać przeszkody.

Mogę ich użyć do następnego robota. Są bardzo małe i mogę od razu kupić do nich mocowania i koła.

Zrezygnowałem z mikrofonu, dlatego może oprócz omijania przeszkód robot będzie mógł pracować jako line folower.

Zwłaszcza, że robot będzie na nich bardzo szybki, co może się źle skończyć jak w coś przywali.

Mogę regulować prędkość za pomocą PWM.

Aha, mam też w sklepie czujniki odległości, zarówno takie Sharpy jak chciałeś, jak i bardzo fajne czujniki cyfrowe o regulowanym zasięgu

Jeśli wszystko co chcę kupić znajdę w trobot to może tam kupię (nie chcę płacić 2 razy z przesyłkę) 🙂

Raczej nie zrezygnuję z tych silników, więc ponawiam pytanie o mostek (w końcu kiedyś będę musiał użyć innego) 😉

I jeszcze jedno:

Jak mostek H ma max prąd wyjściowy 2A to znaczy, że w sumie 2 silniki nie mogą więcej pobierać, czy jeden?

Link do komentarza
Share on other sites

TB6612 będzie dobry pod warunkiem, że silniki na pewno się nie zablokują bo wtedy mostek pójdzie z dymem.

Jak do pierwszego robota to polecam serwa/mikro serwa - znacznie tańsze i mniejsze ryzyko uszkodzenia robota przy uderzeniu w coś twardego.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Użyję mostka L298.

Licząc światłoluba to będzie to mój drugi działający robot 😉 Oprócz tego robiłem jeszcze płytki z samym procesorem, bez silników i mechaniki.

Na razie nie mam więcej pytań.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.