Skocz do zawartości

Pojazd gąsienicowy


Pomocna odpowiedź

To już trzeci post pod rząd, no ale cóż.

Trwa bitwa z pilotem 🙂. Najtrudniejsze jeszcze prze de mną ( komunikacja dwóch Uc).

A propo uc trwa nadal wojna z fisebitami... na razie straty tylko po mojej stronie - jedna atmega zablokowana. Może zjawi się jakiś rycerz na białym koniu z dobrymi ustawieniami pod mega8+zew. kwarc 8mhz 😋

a Posta piszę, gdyż w międzyczasie zakupiłem fototranzystor i chcę zrobić moduł oświetlania drogi w ciemniejszych miejscach - po prostu fototranzystor mierzy czy jest ciemno/jasno ( czułość ustawiona potencjometrem) a 6 białych diód zapala się adekwatnie do sytuacji.

Chciałem się upewnić, czy schemat jest dobry:

Wartość rezystorów przy diodach to 100Ohm, a potencjometr 100k ohm

edit:

swiatlo diod oczywiscie nie bedzie padac na tranzystor

Link do komentarza
Share on other sites

A propo uc trwa nadal wojna z fisebitami... na razie straty tylko po mojej stronie - jedna atmega zablokowana. Może zjawi się jakiś rycerz na białym koniu z dobrymi ustawieniami pod mega8+zew. kwarc 8mhz 😋

Spróbuj do programowania uC używać SinaProg - polecam go wszystkim, bo żeby zablokować tym procka, to trzeba chcieć..

https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-programowanie-avr-przy-pomocy-sinaprog-nakladka-na-avrdude-vt3923.htm

Link do komentarza
Share on other sites

zainstalowałem avrdude i SinaProg - co mnie zdziwiło to to, że program nie odnajduje mego programatora Usbasp... tzn. ''can't find programmer''. W bascomie już nieraz go używałem mając w ustawieniach właśnie USBasp. Jedyna sytuacja, w której kompilator zareagował inaczej to programator AVRISP mkII.

Po ustawieniu ext. crys. i kliknięciu Program ( oczywiście caly czas wybrana jest atmega8) w prawym oknie wyświetla się tylko

''avrdude -C avrdude.conf -c avrispmkii -P usb -p m8 -U hfuse:w:0xd9:m -U lfuse:w:0xe1:m -q

avrdude: usbdev_open(): did not find any USB device "usb"

''

Wrzuciłbym screen shoty ale coś nie wrzuca obrazków na serwer forbota

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Fajna nakładka graficzna, ale nie ma w niej nic więcej, niż w tym kalkulatorze fusebitów. Dla mnie problemem jest jakie fuse bity ustawić... W bascomie nawet chyba gotowce są ale ostatnio po wybraniu jednego z nich zablokowałem procka. I rzućcie okiem na ten shemacik 4 posty wyżej

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, schemat nie jest dobry. Nie masz żadnych węzłów, a po drugie masz źle podłączony potencjometr, musisz podłączyć ślizgacz do jednego z wyjść. Dla diod led i 5V wystarczą nawet rezystory 1k (jasność świecenia jest wystarczająca), im większe tym mniejszy prąd, 100 ohm to za mały rezystor.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dla mnie problemem jest jakie fuse bity ustawić... W bascomie nawet chyba gotowce są ale ostatnio po wybraniu jednego z nich zablokowałem procka.

Tylko, że tym programem nei da się zablokować. Mi się nie udało jeszcze nigdy (no dobra - zdarzało mi się źle przestawić kwarc i musiałem przelutować na chwilę na inny 😉 ). A USBasp działa znakomicie - i bez dopisywania do konsoli "usb".

hfuse C9

lfuse FF

Link do komentarza
Share on other sites

No to być może ustawiłem na zły kwarc, ale nie wiem jaki teraz musiałbym dokupić i dolutować, bo można by rzec, że przypadkowo go wgrałem. Najlepszy byłby screen shot z wybranymi odpowiednimi ustawieniami pod ta mege8 z zew. 8mhz. Cholera wiem, że powinienem to zrozumieć i wiedzieć z czego co wynika, ale to mi blokuje cały projekt xd i powoli zniechęca.

hfuse C9

lfuse FF

Nie za bardzo rozumiem... hfuse (fusebits high) mam oznaczone symbolem D9 a lockbits FF, ale żadna zmiana ustawień tego nie zmienia.

Znając wasz poziom wiedzy z forum aż mi wstyd zawracać głowę o takie oczywiste oczywistości... Kiedy to opanuję postaram się pomagać innym takim jak ja teraz.

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba się udało ! Coś z tym avr dude cały czas nie tak bo mi w ogole programatora/uc nie odnajduje... próbowałem różnych ustawień i nic.... ale wkońcu znalazłem ciekawy program

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1354542&highlight=

Dzięki jego przyjaznej uproszczonej wersji, językowi polskiemu i pomocy Oldskulla w końcu wgrałem te fuse bity i co ważne Bascom nadal rozpoznaje procka 🙂 Przy najbliższej okazji dokończe płytkę od pilota i jak wszystko będzie działac to dodam moduł od transmisji radiowej do płytki glównej i zacznę zabawę w przesyłanie danych 🙂 Jeszcze raz dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.