Skocz do zawartości

Czujnik ultradźwiękowy z tranzystorem kluczującym


Kalc

Pomocna odpowiedź

Witam,
Mam problem z podłączeniem nadajnika ultradźwiękowego.

Gdy podłączem jak na rysunku 1, czyli odbiornik i nadajnik bezpośrednio do mikroprocesora to wszystko działa, lecz odległość nie jest zadawalająca ok. 3cm.

Problem się pojawia gdy podłącze (rys 2, przerywaną linią zaznaczyłem jak innaczej próbowałem, zapomniałem narysować rezystor na bazie tranzystora ale jest on w moim układzie) z kluczującym tranzystorem tak aby móc stosować wyższe napięcie dla polepszenia odległości. Układ z rysuku nie działa, tzn. odbiornik nic nie odbiera nawet zmieniając trochę zakres częstotliowości (sprawdziłem to bo myślałem, że może tranzystor generuje jakieś opóźnienie). Dziwne jest to, że nadajnik pracuje ponieważ gdy ustawię słyszalny zakres częstotliwości to słysze dźwięk z nadajnika.

Nie mam już pomysłu co może być nie tak. Sygnał z obiornika jest podłączony do przetwornika ADC, lecz tutaj nic się niezmienia nawet o minimalny zakres przetwornika czyli kilka mV.

Nie mam do dyspozycji oscyloskopu więc obserwacja przebiegów odpada, lecz moge powiedzieć tyle, że skoro nadajnik działa dla słyszalnych częstotliwości to powinien działać dla 40kHz. Używam tranzystora BC546 NPN, który powinien dać sobie spokojnie rade z 40kHz.

Podsumowując:

*bez tranzystora układ działa przy 40kHz

*używając tranzystora nadajnik wydaje słyszalny dźwięk przy częstotliwości innej niż 40kHz, a przy 40kHz odbiornik nie odbiera.

Czy jeżeli wypełnienie sygnału nie będzie 50/50 to mogą pojawić się problemy z odbiorem, oraz czy może się to wypełnienie zmieniać. To jest jedyny pomysł który mi teraz przychodzi do głowy, choć niemam jak tego sprawdzić

rys2.thumb.jpg.11ad79298476c844bbcc51ed1a478f6e.jpg

rys1.thumb.jpg.b690decc8d31da02380d7f831add28f3.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

witam a czy przypadkiem odbiornik nie lepiej by było podłączyć pod wejście int0 int1 i zamiast mierzyć przez adc to mierzyć tak jak to jest robione metoda TOF ewentualnie AMCW

[ Dodano: 14-09-2011, 19:14 ]

choc wsumie AMCW jest troche skomplikowane a TOF pomiar czasu odbicia wiazki dokladniejsze i prostsze jak na ultradzwieki 340m*czas przelotu /2

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.