Skocz do zawartości

[Minisumo] Heston - worklog


Atom

Pomocna odpowiedź

Witam! 😉

Zabieram się za stworzenie robota klasy minisumo.

Worklog będzie rozwijał się powoli ponieważ chce stworzyć niezłego robota, nie zważając na środki finansowe. 😃

Powstał on głównie po to aby tylko w tym temacie rozwiązywać problemy związane z jego budową.

Mikrokontroler: ATMEGA32-16AU

Napęd: Silniki HP 50:1

Mostki: TB6612 - po jednym na silnik

Zasilanie: Li-Po Turnigy 7,6V

Narazie to wszystko bo narazie jestem w fazie schematu. 😋

Jestem otwarty na wszelkie propozycje, i liczę na Waszą pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

jeśli będziesz korzystał z tego portu od botland to wykorzystujesz bibliotekę portu i nie musisz dodawać żadnych elementów. Jeśli jednak będziesz używał czystych mostków i lutował je na swojej płytce umieszczasz w schemacie mostek + wszystkie te dodatkowe elementy (kond. i rez.)

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Atom wydaje mi się, że M8 do dobrego MS-a może być za słaba 😕 Jak coś to daj dwie, albo M16/M32.

Jak będziesz wybierał akumulator to kup dwa o mniejszej pojemności i wymieniaj je w czasie zawodów (o ile w nich masz zamiar wystartować 😉 )

Jakie czujniki będziesz stosował?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W zasadzie to schemat prawie ukończyłem. Ale cieszę się bardzo że zaproponowałeś zmiane na ATMEGE32. 😃 Oczywiście wymienię ją.

Czujniki myślałem nad czterema KTIR0711S na każdym rogu robota.

A jeśli chodzi o sharpy to dwa GP2Y0D340K - na przodzie,
i dwa GP2Y0D810Z0F na bokach.

Chciałem jeszcze prosić o pomoc w doborze potencjometru do LM339.

http://botland.com.pl/75-komparator-analogowy-lm339.html

Uważacie że taki będzie dobry, czy może jeszcze coś innego? 😉

http://sklep.avt.pl/p/pl/481879/uklad+scalony+atmega32-16au+32k+flash+1k+tqfp44.html

A co do zawodów to może jak będą gdzieś bliżej mojej miejscowości powiedzmy typu Kraków, Kielce, no może Warszawa ale mam dopiero 16 lat więc trochę ciężko.

Link do komentarza
Share on other sites

Atom wystarczą dwa czujniki po przednich bokach robota chyba, że chcesz atakować tyłem i przodem, wtedy owszem daj 4 sztuki. U siebie także będę je stosował - są chyba najlepsze pod względem cenowym / jakościowym na rynku.

Co do potencjometrów to kup sobie dwa - 1k i 10k. Ja bym dał ten drugi, ale ostrożności nigdy za wiele 😉

Ja mam mniej niż 16 lat 🤣 A na zawody do Wrocka jadę (chociaż mam 120km) 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o wysokość to mam taką wizję:

Masywny, jak najniższy, i płaski.

Wieczorem może wykonam model w SketchUp.

piotreks-89 to ja mam najbliżej do Krakowa 150km. No ale zobaczymy jak to będzie jak będzie konstrukcja i kiedy zawody to pomyślimy. 😉

A jeszcze wracając do potencjometru czym różni się liniowy od logarytmicznego?

Link do komentarza
Share on other sites

Atom skoro ma być masywny, niski i płaski to stosuj jak najwięcej części metalowych (ale bez przesady), dolicz sobie wagę akumulatora, laminatu itp.

Bierz liniowy - jak sama nazwa mówi położenie wskaźnika jest proporcjonalne do napięcia.

small-man nie zawsze konstrukcja z "innowacjami" jest lepsza od prostej, ale sprawdzone 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Robomaniak zależy do czego i komu 😉 Jak chcesz zaawansowany program to i tak wystarczy, ale M16/M32 mają więcej pinów i masz większe możliwości rozbudowy. Skoro to SMD to nie wiele się różnią wymiarami 😉 Cenowo też są podobne (zależy gdzie chce się kupować, w lispolu jest dosyć duża różnica ~6zł).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Atom powiem ci szczerze, że w AVT nie kupuj! Kupowałem u nich przez 2 lata i straciłem na tym jakieś 100zł! Mają strasznie drogo i nie wywiązują się z umowy. Jak kupowałem kilka razy to czekałem około 2tyg - miesiąc na przesyłkę! Jak możesz to kupuj w lispolu 😉 Sprzedawca jest miły, szybko odpisuje na maile, sprowadza elementy na zamówienie i szybko wysyła 😉 Już nigdy nie kupię nic w sklepie AVT, no chyba, że za ich talon 🤣

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.