Skocz do zawarto┼Ťci

[Minisumo] Heston - worklog

Atom

Pomocna odpowied┼║

Witam! ­čśë

Zabieram si─Ö za stworzenie robota klasy minisumo.

Worklog b─Ödzie rozwija┼é si─Ö powoli poniewa┼╝ chce stworzy─ç niez┼éego robota, nie zwa┼╝aj─ůc na ┼Ťrodki finansowe. ­čśâ

Powsta┼é on g┼é├│wnie po to aby tylko w tym temacie rozwi─ůzywa─ç problemy zwi─ůzane z jego budow─ů.

Mikrokontroler: ATMEGA32-16AU

Nap─Öd: Silniki HP 50:1

Mostki: TB6612 - po jednym na silnik

Zasilanie: Li-Po Turnigy 7,6V

Narazie to wszystko bo narazie jestem w fazie schematu. ­čśő

Jestem otwarty na wszelkie propozycje, i licz─Ö na Wasz─ů pomoc.

je┼Ťli b─Ödziesz korzysta┼é z tego portu od botland to wykorzystujesz bibliotek─Ö portu i nie musisz dodawa─ç ┼╝adnych element├│w. Je┼Ťli jednak b─Ödziesz u┼╝ywa┼é czystych mostk├│w i lutowa┼é je na swojej p┼éytce umieszczasz w schemacie mostek + wszystkie te dodatkowe elementy (kond. i rez.)

• Pomog┼ée┼Ť! 1

Atom wydaje mi si─Ö, ┼╝e M8 do dobrego MS-a mo┼╝e by─ç za s┼éaba ­čśĽ Jak co┼Ť to daj dwie, albo M16/M32.

Jak b─Ödziesz wybiera┼é akumulator to kup dwa o mniejszej pojemno┼Ťci i wymieniaj je w czasie zawod├│w (o ile w nich masz zamiar wystartowa─ç ­čśë )

Jakie czujniki będziesz stosował?

• Pomog┼ée┼Ť! 1

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.
Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta┼╝ PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
┬á┬á ÔÇó Darmowe p┼éytki dla student├│w i projekt├│w non-profit
┬á┬á ÔÇó Tylko 5$ za 10 prototyp├│w PCB w 24 godziny
┬á┬á ÔÇó Us┼éuga projektowania PCB na zlecenie
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ PCB od 30$ + bezp┼éatna dostawa i szablony
┬á┬á ÔÇó Darmowe narz─Ödzie do podgl─ůdu plik├│w Gerber
Zobacz r├│wnie┼╝ ┬╗ Film z fabryki PCBWay

W zasadzie to schemat prawie uko┼äczy┼éem. Ale ciesz─Ö si─Ö bardzo ┼╝e zaproponowa┼ée┼Ť zmiane na ATMEGE32. ­čśâ Oczywi┼Ťcie wymieni─Ö j─ů.

Czujniki my┼Ťla┼éem nad czterema KTIR0711S na ka┼╝dym rogu robota.

A je┼Ťli chodzi o sharpy to dwa GP2Y0D340K - na przodzie,
i dwa GP2Y0D810Z0F na bokach.

Chciałem jeszcze prosić o pomoc w doborze potencjometru do LM339.

http://botland.com.pl/75-komparator-analogowy-lm339.html

Uwa┼╝acie ┼╝e taki b─Ödzie dobry, czy mo┼╝e jeszcze co┼Ť innego? ­čśë

http://sklep.avt.pl/p/pl/481879/uklad+scalony+atmega32-16au+32k+flash+1k+tqfp44.html

A co do zawod├│w to mo┼╝e jak b─Öd─ů gdzie┼Ť bli┼╝ej mojej miejscowo┼Ťci powiedzmy typu Krak├│w, Kielce, no mo┼╝e Warszawa ale mam dopiero 16 lat wi─Öc troch─Ö ci─Ö┼╝ko.

Atom wystarcz─ů dwa czujniki po przednich bokach robota chyba, ┼╝e chcesz atakowa─ç ty┼éem i przodem, wtedy owszem daj 4 sztuki. U siebie tak┼╝e b─Öd─Ö je stosowa┼é - s─ů chyba najlepsze pod wzgl─Ödem cenowym / jako┼Ťciowym na rynku.

Co do potencjometr├│w to kup sobie dwa - 1k i 10k. Ja bym da┼é ten drugi, ale ostro┼╝no┼Ťci nigdy za wiele ­čśë

Ja mam mniej ni┼╝ 16 lat ­čĄú A na zawody do Wrocka jad─Ö (chocia┼╝ mam 120km) ­čśë

• Pomog┼ée┼Ť! 1

Je┼Ťli chodzi o wysoko┼Ť─ç to mam tak─ů wizj─Ö:

Masywny, jak najniższy, i płaski.

Wieczorem mo┼╝e wykonam model w SketchUp.

piotreks-89 to ja mam najbli┼╝ej do Krakowa 150km. No ale zobaczymy jak to b─Ödzie jak b─Ödzie konstrukcja i kiedy zawody to pomy┼Ťlimy. ­čśë

A jeszcze wracaj─ůc do potencjometru czym r├│┼╝ni si─Ö liniowy od logarytmicznego?

Atom skoro ma by─ç masywny, niski i p┼éaski to stosuj jak najwi─Öcej cz─Ö┼Ťci metalowych (ale bez przesady), dolicz sobie wag─Ö akumulatora, laminatu itp.

Bierz liniowy - jak sama nazwa mówi położenie wskaźnika jest proporcjonalne do napięcia.

small-man nie zawsze konstrukcja z "innowacjami" jest lepsza od prostej, ale sprawdzone ­čśë

• Lubi─Ö! 1

Je┼╝eli b─Ödzie brakowa─ç do 500g to mo┼╝na u spodu dachu jakie┼Ť odwa┼╝niki od ┼Ťrodka doklei─ç. ­čśë

Wi─Ökszo┼Ť─ç element├│w typu rezystory, kondensatory jest w SMD.

http://sklep.avt.pl/p/pl/481879/uklad+scalony+atmega32-16au+32k+flash+1k+tqfp44.html ten b─Ödzie pasowa┼é, czy mo┼╝e co┼Ť innego? ­čśâ

Robomaniak zale┼╝y do czego i komu ­čśë Jak chcesz zaawansowany program to i tak wystarczy, ale M16/M32 maj─ů wi─Öcej pin├│w i masz wi─Öksze mo┼╝liwo┼Ťci rozbudowy. Skoro to SMD to nie wiele si─Ö r├│┼╝ni─ů wymiarami ­čśë Cenowo te┼╝ s─ů podobne (zale┼╝y gdzie chce si─Ö kupowa─ç, w lispolu jest dosy─ç du┼╝a r├│┼╝nica ~6z┼é).

• Lubi─Ö! 1

Atom powiem ci szczerze, ┼╝e w AVT nie kupuj! Kupowa┼éem u nich przez 2 lata i straci┼éem na tym jakie┼Ť 100z┼é! Maj─ů strasznie drogo i nie wywi─ůzuj─ů si─Ö z umowy. Jak kupowa┼éem kilka razy to czeka┼éem oko┼éo 2tyg - miesi─ůc na przesy┼ék─Ö! Jak mo┼╝esz to kupuj w lispolu ­čśë Sprzedawca jest mi┼éy, szybko odpisuje na maile, sprowadza elementy na zam├│wienie i szybko wysy┼éa ­čśë Ju┼╝ nigdy nie kupi─Ö nic w sklepie AVT, no chyba, ┼╝e za ich talon ­čĄú

• Lubi─Ö! 1

Do┼é─ůcz do dyskusji, napisz odpowied┼║!

Je┼Ťli masz ju┼╝ konto to zaloguj si─Ö teraz, aby opublikowa─ç wiadomo┼Ť─ç jako Ty. Mo┼╝esz te┼╝ napisa─ç teraz i zarejestrowa─ç si─Ö p├│┼║niej.
Uwaga: wgrywanie zdj─Ö─ç i za┼é─ůcznik├│w dost─Öpne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do┼é─ůcz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa─ç...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr├│─ç formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw├│j link b─Ödzie automatycznie osadzony.   Wy┼Ťwietla─ç jako link

×   Twoja poprzednia zawarto┼Ť─ç zosta┼éa przywr├│cona.   Wyczy┼Ť─ç edytor

×   Nie mo┼╝esz wklei─ç zdj─Ö─ç bezpo┼Ťrednio. Prze┼Ťlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw├│rz nowe...

Wa┼╝ne informacje

Ta strona u┼╝ywa ciasteczek (cookies), dzi─Öki kt├│rym mo┼╝e dzia┼éa─ç lepiej. Wi─Öcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno┼Ťci.