Skocz do zawartości
ps19

Proszę o sprawdzenie PCB,SCHEMATU

Pomocna odpowiedź

Proszę o sprawdzenie.

Schemat:

PCB:

Głównie chodzi mi o poprawność PCB, ale nie wiedziałem gdzie napisać ten temat.

Hey

Bardzo małe odległości, ścieżki b.łatwo będą zalewane cyną. Ścieżkę z pin2 293 ( chyba ) do Mega lepiej poprowadzić prawie wprost niż dokoła i przeciskać między pinami. Tak samo C2, lepiej umieścić go przy C3.

Ponadto, masz połączone Vc1 z Vc2, zakłócenia z silników będą szły wprost do Mega. Rozważ czy ich nie rozdzielić i jedno brać sprzed stabilizatora.

• Lubię! 1

Schemat - brak dużego kondensatora low-esr przy L293D od strony zasilania silników (min. 10uF) Do tego nie zasilaj silników z wyjścia 7805, bo to nie będzie działać. Zasilaj silniki bezpośrednio z akumulatora.

Płytka:

1, Na oko śruby za małe (standard to otwór 3,2mm dla śrub 3mm) i do tego 6,7mm średnicy miedzi dookoła otworu dzięki czemu śruba nie połączy innych ścieżek

2. Skoro masz u góry miedź to też rozlej tam masę

3. O ile nie jest to zupełnie niezbędne staraj się robić ścieżki tylko pod kątem 45stopni i tylko 45 stopni (nie 90)

4. Przerwy pomiędzy ścieżkami wyglądają na dosyć małe - jak będziesz robił płytkę?

5. Ścieżki do zasilania silników zdecydowanie grubsze.

6. Po co taka szeroka ścieżka reset?

Ogólnie nie jest najgorzej, ale można trochę poprawić - pytanie tylko o odległości, bo jak będziesz ją robił sam to się napocisz.

• Lubię! 1

Poprawiam.

Kondensator jest raczej niezbędny ponieważ spadki napięcia wywoływane przez silniki mogą resetować uC i zwiększ odległość polygonu od innych ścieżek

• Lubię! 1

Poprawione, dodałem kondensator 10uF 63V (Akurat taki miałem) i jeszcze kilka innych.Płytkę robię termotransferem.

Co do lutowania to mam trochę wprawy więc nie powinienem mieć większych problemów.

PCB:

Schemat:

ps19 nie dawaj tych kondensatorów elektrolitycznych "odkłócających" silniki. Zostaw tylko te ceramiczne. Natomiast te elektrolity daj na filtrowanie zasilania mostka (usuń te ceramiczne) 😉

Płytkę bez problemów da się zrobić jednostronną 😉

• Lubię! 1

Przy mostku do VCC1 powinno być podłączone 5v, a do VCC2 zasilanie na silniki. To dość poważny błąd.

• Lubię! 1

Niby jak mam podłączyć zasilanie do silników, wydaje mi się, że idzie ono z wyjść w L293.

Jak do silnika podepnę jeszcze nóżkę od zasilania to mostek pójdzie z dymem.

ps19 nie zrozumiałeś 😉Robomaniakowi chodzi o to, że VCC2 jest to jedno z wyjść mostka odpowiadające za zasilanie silników. VCC1 to zasilanie logiki.

• Lubię! 1

Prościej na VCC1 podajesz 5V a na VCC2 podajesz napięcie prosto z akumulatora

• Lubię! 1

Poprawione.

Wróciłeś do wersji podstawowej, znów połączyłeś Vc1 z Vc2. Pin 16 w L293 ma iść do +5V a pin 8 przed stabilizator. Ponadto, coś nakombinowałeś z kondziorami. Niepotrzebnie oddaliłeś ich piny (+) od odpowiedniej ścieżki a w C4 (-) idzie na masę ale na bardzo "słabą", przez cienką ścieżkę.

Nie przejmuj się, z praktyki wiem że o ile wstępne zaprojektowanie PCB zajmuje X czasu to kosmetyka często 5X.

• Lubię! 1

Nie wiem dlaczego,ale Eagle mimo że VCC2 i VCC1 nie są połączone to i tak je łączy.

W razie małych błędów proszę o poprawienie.

Nie znam Eagle, "od zawsze" robię druki w Protelu, przypuszczam że te ścieżki są na "lock" czy tp.

Teraz jest b.źle, do Megi ect. puściłeś U sprzed stabilizatora. Wróć do poprzedniego projektu i daj ścieżkę ( grubą ) do pin8 L293 na drugiej warstwie lub obróć tę kość o 180°.

• Lubię! 1