Skocz do zawartości

Szkodliwość niskich temperatur.


mati 6

Pomocna odpowiedź

Mój ''warsztacik'' znajduje się w nieocieplonym budynku przy raczej słabo zaizolowanym oknie. Tzn. padać śnieg/deszcz do środka nie będzie, ale niewiele różni się tam temperatura od tej zewnętrznej. Przy nadchodzącej zimie nasuwa się pytanie, czy cokolwiek może być narażone na uszkodzenie przy owych niskich temperaturach ? Albo też ich używanie ( np lutowanie ? ) w takich warunkach może do czegoś złego doprowadzić ? Trzymam tam wszystko od lutownicy do scalaków

Link do komentarza
Share on other sites

ale niewiele różni się tam temperatura od tej zewnętrznej

Już tak w temperaturze 15 stopni palce sztywnieją z zimna. W zimie temperatura spada i do -15 stopni. Jeśli chodzi o sprzęt to nie wiem ale człowiek na bardzo wytrzyma lutowanie w takich warunkach...

Link do komentarza
Share on other sites

zmiany temperatury (np nagrzanie się sprzętu czy to jakieś zasilacze, wiertarki czy lutownice) zazwyczaj powoduje skraplanie się pary wodnej co może prowadzić do zwarć, no i biorąc pod uwagę instrukcje obsługi większość sprzętu minimalną temp. pracy ma 0 stopni C.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam! Miałem ten sam problem (przetrzymywanie elektroniki, tokarka, frezarka i ogólny nieład narzędziowy). Farelka to błedne koło a o zdrowie trzeba dbać. Mój warsztat mieści się w piwnicy i konieczne było zainwestowanie w coś na podłogę (zakupiłem okazjonalnie mikrogumę w arkuszach). Niestety musiałem też wymienić okno (piwnica nie znajduje się u mnie w domu). Proponuje sprawdzić budżet i dopasować zakupy do powierzchni, którą zajmujesz. Przez remont zakup podzielnicy nie doszedł do skutku 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chyba łatwiej będzie przenieść asortyment do domu, znaleźć sobie skrawek blatu i przetrwać do wiosny. Póki co jeszcze daję radę bo mimo wszystko ściany też trochę izolują od zimna.

Dzięki za porady no i już teraz zaczynam myśleć gdzie się zaszyć na zimę xd...

Link do komentarza
Share on other sites

Tzn. TAk na pewno mrozu nie wytrzymują przyrządy z ciekłokrystalicznymi wyświetlaczami LCD, Mi się tak jeden rozlał bo brat zapomniał go zima w garażu na noc.

Należy także chronić przed mrozem, kleje, lakiery, i wszystko co ma w sobie H2O.

Nie wiem jak elektrolity, ale baterii i akumulatorków też bym nie trzymał w takich warunkach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.