Skocz do zawartości

Leo - robot mobilny


Pomocna odpowiedź

Witam!!

Któregoś dnia przeglądając strony internetowe i widząc różne roboty w akcji, wpadłem na pomysł by razem z moją Narzeczoną własnoręcznie skonstruować robota. Tak powstał Leo, z zebranych części pochodzących z różnych urządzeń, które kiedyś rozebrałem.

Niestety, narazie to tylko platforma mobilna, zniechęcony kosztem programatora zaniechałem dalszego działania.

Niedawno udało mi się znaleźć ten portal, dzięki czemu Leo znów wraca do łask. Czeka go "odkurzanie" oraz wymiana przekładni i modernizacja napędu. Później zajmę się elektroniką, zasilaniem i "czółkami" (czujnikami).

1897426630_Leo3.thumb.jpg.5e7117c08c7cd3ef805cf57d9c645eff.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety, narazie to tylko platforma mobilna, zniechęcony kosztem programatora zaniechałem dalszego działania.

koszt prostego programatora do AVR to góra jakieś 10zł 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy wzorowałeś się na konstrukcji robota HEXOR? Widzę duże podobieństwo.

Tak, masz rację. Nawet pytałem jak zrobić te serwa, ale nie otrzymałem odpowiedzi i postanowiłem sam je zrobić. Jednak co bym nie zrobił to i tak Leo nie dorówna Hexorowi 😉

Zresztą, nie mam zamiaru być dla nich konkurencją.

[ Dodano: 16 Lip 08 05:31 ]

[ Dodano: 16 Lip 08 05:32 ]

Pierwszym założeniem Leo była platforma sterowana komputerową płytą główną (pentium 133) zawierająca dysk twardy (50 mb) i zasilacz komputerowy. Niestety, to rozwiązanie wymuszałoby stałe podłączenie kablem do gniazdka elektrycznego.

Później wpadłem na pomysł wykorzystania mikrokontrolera, ale z powodu kosztów programatora na tym się skończyło. To było jakieś pół roku temu.

Dziś Leo potrzebuje małej modernizacji, głównie chodzi o modernizację napędu (nowe przekładnie silnikowe, mocniejsze silniki) oraz o zabieg czyszczenia z kurzu 😃 i ewentualna likwidacja luzów w "stawach".

Założenia dzisiejsze to zrobić robota, który mógłby poruszać się po mieszkaniu. Leo potrzebuje do tego czujników, które z biegiem czasu zostaną opracowane.

[ Dodano: 16 Lip 08 05:38 ]

Te zdjęcia mają już troszkę czasu. Teraz nie dysponuję aparatem cyfrowym, poza tym chcę dokonać modernizacji napędu. Ale jak coś będę miał to porobię zdjęcia 😉

1291489482_Leo2.thumb.jpg.81da6bca7f1d9db10e1789ad14f86ce2.jpg

1048855891_Leo1.thumb.jpg.e5b1413b34575a09f571fb91d38f97bb.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Hej! Fajnie ten robocik wygląda mam nadzieję, że po modernizacji czy jakiś innych zmianach dużych różnic w wyglądzie nie będzie. Pozdrawiam i polecam swoją pomoc....

Ps: Tata poszuka tych "zabawek" 😋 Pozdrawiam 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwszym założeniem Leo była platforma sterowana komputerową płytą główną (pentium 133) zawierająca dysk twardy (50 mb) i zasilacz komputerowy. Niestety, to rozwiązanie wymuszałoby stałe podłączenie kablem do gniazdka elektrycznego.

Za 100zł widziałem laptopa na allegro pentium 100 i 2GB dysk.

Później wpadłem na pomysł wykorzystania mikrokontrolera, ale z powodu kosztów programatora na tym się skończyło. To było jakieś pół roku temu.

Koszt programatora na LPT to max 10zł. Programator na USB to jakieś 20-30.

Link do komentarza
Share on other sites

Chwilowo nie mam aparatu, ale jak będę miał to napewno zrobię więcej zdjęć.

[ Dodano: 16 Lip 08 08:38 ]

Jednak zostanę przy mikrokontrolerze. Jaki układ mi proponujecie? Tak na dobry początek, do kontrolowania mam 3 motory z przekładniami.

Link do komentarza
Share on other sites

Na początek wystarczy jakiś mały AVR, może Atmega8?

Później z czasem, gdy przyjdzie obsłużyć, więcej peryferiów będziesz mógł się przesiąść np na Atmega16/32.

W czym chcesz pisać program?

P.S Wszystkie zdjęcia prócz tego, które ma się wyświetlać na stronie głównej prosimy o umieszczanie tym sposobem:

https://www.forbot.pl/forum/topics1/wysylanie-zdjec-na-serwer-vt802.htm

I do postu wklejamy link z pola "Wklej ten kod do posta" 😉

Link do komentarza
Share on other sites

I o to chodzi. Dzięki 😉 Niedługo wezmę się za to.

[ Dodano: 19 Lip 08 11:05 ]

Dziś przeprowadziłem testy platformy na starych napędach. Manewry chodu i skręcania zadowalające, niestety powolna prędkość i duża chałaśliwość. Przewoltowane silniczki 1,5 V dają się we znaki.

Przygotowałem dwa nowe silniki, niebawem robot dostanie nowy napęd, wydajniejszy i cichszy. Planowane zasilanie całości to 6 akumulatorków NiMH 1,2 v 2000 mAH każdy. Myślę że to wystarczy.

[ Dodano: 12 Sie 08 11:51 ]

No i nastąpią zmiany. Leo dostanie nowego hexapoda i nowe napędy.

Dla zainteresowanych informacje i zdjęcia już wkrótce.

Pozdrawiam i zachęcam do tworzenia własnych hexapodów - fajna zabawa i dużo satysfakcji 😉 papa

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.