Skocz do zawartości

Wyświetlacz alfanumeryczny z 3,3V


nero_pat

Pomocna odpowiedź

Do prostej przetwornicy 3->5V lub (prawie) dowolnej innej z jednym napięciem wyjściowym niczego nie musisz nawijać. Oferta handlowych cewek jest taka, że spokojnie znajdziesz odpowiednią za kilka zł. Trzeba tylko podstawić kilka liczb do wzorów lub odczytać coś z wykresu. To naprawdę łatwe. O nawijaniu wspomniałem w sytuacji gdybyś chciał _jednocześnie_ mieć 3 i 5V (i być może jeszcze coś innego) z jednego układu. Wtedy potrzebne jest małe trafo no i ponieważ tutaj liczba stopni swobody jest znacznie większa, szansa trafienia w coś akurat pasującego jest nikła. Za to jest pełno gołych rdzeni. Tutaj potrzebujesz też dane katalogowe rdzenia ale jeśli kupisz go w sklepie a nie "na bazarku", masz to wszystko i sprawa wcale nie jest bardziej skomplikowana. No, może trochę 🙂

O 34063 napisano już chyba wszystko. To taki "555" w krainie przetwornic. Ma swoje wady (choć przyznaję nigdy na nie się nie nadziałem - może to kwestia topologii druku) ale powalająca cena jest mocnym argumentem za. Na nim spokojnie zrobisz step-up lub -down i jeśli niczego głupiego nie popełnisz na płytce, będzie dobrze działać od pierwszego kopa.

Nie napisałeś o całości systemu zasilania. Może można to rozwiązać jakoś globalnie?

Pomyśl o wyświetlaczu graficznym jak o dość wymagającym "zakończeniu" procesora. Szczególnie małe AVRy mogą mieć kłopoty z obsługą ze względu na zasoby pamięciowe. Musisz zrobić generator znaków zawierający wzorce wszystkich liter, cyfr itp no i jednak kilka funkcji do pisania/rysowania. Poza tym trzeba się zastanowić jak będziesz takie LCD obsługiwał. Możliwości interfejsu są duże, od razu przychodzą do głowy jakieś menu z wybieraniem kilkoma klawiszkami (lub jednym mikrojoystickiem - kilka złotych), kolorki, migania, okienka itp ale samo zaprojektowanie sensownego wyglądu kilku ekranów to już robota sama w sobie. Oczywiście efekt końcowy jest super 🙂 Wersja kolorowa o której wspominałem chyba nie ma możliwości czytania więc powinno się (ja tak zrobiłem) trzymać bitmapę całego ekranu w RAMie procesora i na niej robić wszelkie operacje. Tu już są ponad 2KB bufora plus obciążenie procesora wysyłaniem co jakiś czas wszystkiego lub tylko obszarów zmienionych. Niestety nawet ATmegi nie mają sprzętowej transmisji obszarów pamięci np. przez SPI na zewnątrz itd, itd.. Temat rzeka...

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co wiem oryginalny wyświetlacz od noki 3310 ma pady na taśmie a nieoryginalny na szkle ja właśnie posiadam ten drugi tylko miałem tyle szczęścia że to złącze od niego było zalane tym białym glutem i się mocno trzyma

Edit

Tutaj małe demo z obsługi wyświetlacza noki 6100 kupionej za 2zł w znanym serwisie aukcyjnym jeżeli ktoś będzie chciał prześlę program i wszystko co trzeba do uruchomienia tego wyświetlacza

PS sorry za mało wyraźnego forbota 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.