Skocz do zawartości

Wyświetlacz alfanumeryczny z 3,3V


nero_pat

Pomocna odpowiedź

Witam,

mam taki pewien mały kłopot dotyczący wyświetlacza alfanumerycznego. Buduję pewien układ i niestety całość traci sens, jeśli nie zastosuję wyświetlacza alfanumerycznego bądź graficznego. Na graficznych nigdy jeszcze nie pracowałem, by trzeba było to bym się nauczył, więc jeśli ktoś by znał jakieś rozwiązanie w tym kierunku, to również będę wdzięczny.

A problem jest taki, że nie mogę znaleźć wyświetlacza alfanumerycznego lcd (zgodnego ze sterownikiem HD44780), który mógłby być zasilany z 3V, czyli dwóch bateryjek AA (R6). Czy znacie może jakieś modele właśnie na takie napięcie? No i pytanie , czy jeśli w ogóle by mi się udało jakimś cudem wcisnąć trzecią bateryjkę i zwiększyć zasilanie do 4,5 V, to czy to będzie miało sens, czy też pobór prądu będzie za duży? To ostatnie pytanie kieruję głównie do tych, którzy już takie coś realizowali, gdyż teoretyczny pobór prądu właściwie mogę znaleźć w dokumentacji 🙂 Tylko, że jeśli doliczę mikrokontroler, to może być ciężko...

Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wszystkie wyświetlacze wymagają napięcia 5V. Niektóre mają wbudowaną przetwornicę.

Zobacz np. na stronie farnella. Ceny są znaczne, ale jest trochę wyświetlaczy na 3V.

[ Dodano: 14-12-2011, 21:50 ]

Przykładowy wyświetlacz na 3V:

http://pl.farnell.com/fordata/fdcc1602l-flyybw-91le/disp-lcd-16x2-3v-g-bl/dp/1847940

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

faktycznie to już coś, dzięki 🙂 Tylko tak jak wspomniałeś, cena 40 zł jest trochę wysoka..:/ I o ile jednokrotny zakup dla siebie to może nie byłby problem, ale to akurat w tym wypadku cena naprawdę gra rolę :/

Poszukam jeszcze dokładnie na tej stronie farnella, moze cos bedzie.

A tymczasem moze jeszcze jakies możliwości, podpowiedzi? 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli interesują Cię większe ilości, to nie ma problemu. Zamawiasz partię 3V i po sprawie.

Mogę polecić wyświetlacze Ampire: http://ampire.com.tw/en/p1-product.asp

Dystrybutorem jest Gamma: http://www.gamma.pl/katalog-produktow/wyswietlacze/znakowe.html

Tylko najpierw sprawdź, czy 3V wersja Ci odpowiada. Moim zdaniem kontrast jest trochę gorszy niż 5V.

Link do komentarza
Share on other sites

a faktycznie może własna przetwornica mogłaby rozwiązać problem 😃 dzięki piotreks-89 ! 🙂

I dziękuję również Tobie Elvis 🙂 Muszę teraz się zastanowić co by się bardziej opłacało w tym wypadku.

Mocno widać różnicę w kontraście między 3V a 5V? Bo szczerze mówiąc nie pomyślałem o tym...

Link do komentarza
Share on other sites

nero_pat nie jest to duża różnica napięć, ponieważ zazwyczaj można podwajać itp. W twoim przypadku najlepiej będzie albo powyliczać rezystory ręcznie, albo wstawić potencjometr i pomierzyć najpierw napięcie wyjściowe, a potem rezystancję i zastąpić potencjometr rezystorami. Osobiście polecam jednak matematykę i obliczenia 😉

Link do komentarza
Share on other sites

To może jest dobra okazja by spróbować z graficznym? Kiedyś w jakimś projekcie musiałem coś rysować i użyłem kolorowego 130x130 z komórki, kupionego za grosze na aukcji. Ma szeregowy interfejs (SPI), grubość ze 3mm, podświetlanie, pracuje z 3V i naprawdę ładnie wygląda. Jest dużo mniejszy od typowego znakowego 2x16 ale przy tej rozdzielczości wyświetlam 16 linii po 20 znaków 🙂 Oprócz tego bitmapy, wykresy i co tam akurat potrzeba. Co prawda litery są małe ale jeśli robot nie jest wielki, będzie pasować jak ulał. A już naprawdę symboliczną złotówkę kosztuje 84x84, czarno-biały z intefejsem I2C. No i nie świeci, bo to tylko kawałek szkiełka z naniesionym kontrolerem i LCD.

Jeśli zrobisz prostą przetwornicę, np. pompę ładunku (choćby z któregoś wyjścia procesora) to raczej możesz zapomnieć o podświetlaniu LED bo nie starczy prądu. No i taki interfejs (3/5V) działa tylko w jedną stronę. Znaczy możesz coś do LCD pisać ale już czytać bym nie radził. Większość bibliotek nie korzysta z odczytu (np. bitu gotowości) choć warto to sprawdzić.

Żeby mieć prąd na podświetlanie znakowego musisz zrobić step-up na indukcyjności. Do wyboru masz minimum ze 100 typów scalaków.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

przyznam, że zainteresowałeś mnie tym wyświetlaczem graficznym. A jak poznałeś jego obsługę? Masz jakieś ciekawe linki, albo tytuły do polecenia w tym temacie?

Jeśli chodzi o step-up to samo podświetlenie nie jest mi potrzebne, ale natomiast mogłoby się przydać czytanie.. Myślałem o wybraniu po prostu mikrokontrolera w takim układzie zasilanym również z tej przetwornicy, jednak obawiam się o to, czy wystarczyłoby prądu. No ale jeśli bym nawet używał uC na 3,3V, to czy nie mógłbym zmniejszyć tego napięcia za pomocą rezystora i diody? Nie przemyślałem tego jeszcze dokładnie, teraz tak mi przyszło do głowy

Link do komentarza
Share on other sites

Ja z własnego doświadczenia polecam wyświetlacze na kontrolerze pcf8833 od noki 3510i/3100/6100/6610/7250 albo od noki 3310 oba typy obsługiwałem w bascomie uruchomienie tego na pcf8833 to bajecznie prosta sprawa a natomiast z tym od noki 3310 jest troszkę więcej problemów.

Link do komentarza
Share on other sites

Oryginalny LCD z Nokii 3310 ma automatyczną regulację kontrastu a inicjalizacja ogranicza się do wyczyszczenia RAMu i włączenia wyświetlania. Komunikacja odbywa się tylko w jedną stronę (do wyświetlacza). Można wcisnąć w niego grafikę o rozdzielczości 84x48 pikseli albo 6 linijek po 14 znaków tekstu. Pobór prądu znikomy 🙂

Jeśli chodzi o przetwornicę to bardzo prostą i dobrze opisaną jest MC34063A, bez problemu można na tym scalaku zrobić Step-Up, a przy kilku dodatkowych elementach Buck-boost (przydatne gdy chcemy mieć stałe 3,6V z jednej celli Li-Pol).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wrzuciłem do googla hasła typu "avr lcd nokia" itp i dostałem setki trafień. To było kilka lat temu więc tym bardziej dzisiaj nie będzie problemów. W razie czego służę moimi rozwiązaniami.

3310 i 6100 - tak, to chyba były te numerki telefonów. Ten czarno-biały jest o tyle niewygodny, że ma wyprowadzenia w postaci praktycznie niewidzialnych pasków naparowanych na szkle. Trzeba go kupić koniecznie od razu ze złączem i ramką albo będziesz skazany na robienie jakichś sprężynek (lutowanie odpada). Z resztą złącze też jest dziwne. Nie lutujesz go do płytki tylko wstawiasz między odpowiednie pola na PCB a wyświetlacz i całość przyciskasz ramką. Kolorowy ma przynajmniej złącze choć jego raster nie jest fajny dla płytek wypiekanych w domu. Ja po prostu odciąłem nożyczkami pasek ze złączem a przylutowałem taśmę do punktów testowych na "pleckach" wyświetlacza, podobnie jak tu. Trochę rzeczy masz też tutaj ale to pierwsze sensowne linki jakie mi wpadły w oko. Sam znajdziesz na pewno wiele innych.

Z podświetlaniem to uważam, że jest dokładnie na odwrót. To odczyt znakowych LCD nie jest konieczny bo możesz wszystko zrobić na opóźnieniach, obraz całego "ekranu" trzymać w pamięci a i tak przy 32 znakach (2x16) możesz zrobić ze 100 wymian całej zawartości / sekundę. Dalsza optymalizacja związana z odczytem bitu gotowości lub zawartości samej pamięci DDRAM nie jest więc konieczna. Natomiast podświetlanie przydaje się bardzo często. Nawet słabiutkie, takie na 20mA umożliwia normalną pracę wieczorem (gdy wszyscy już śpią) albo ustawianie czegoś gdy dookoła kupa ludzi patrzy Ci na ręce.

Zasilanie to podstawa projektu więc dobrze to przemyśl. Diodki i rezystory w liniach zasilania to amatorszczyzna działająca tylko do momentu, aż.. przestanie. Jakie jest Twoje główne źródło zasilania? Jeśli nie masz wstrętu do nawijania cewek/transformatorków to możesz zrobić przetwornicę dającą od razu 3 i 5V albo zrobić impulsowy buck obniżający do 5V i napędzający LCD z podświetlaniem a potem przez LDO - już z małymi stratami bo CPU weźmie kilknaście mA - zjechać do 3V. Jak jest (lub ma być) zasilana reszta systemu? Czujniki? LEDy? Co jest głównym odbiornikiem energii?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

właśnie wczoraj też trochę szukałem po internecie artykułów o wykorzystaniu wyświetlaczy od nokii i sam byłem zdziwiony, że tyle tego jest 🙂 Naprawdę pięknie opisane, dzięki 🙂

WYŚWIETLACZ LCD HQ NOKIA 3310 3330 RAMKA + GŁOŚNIK (exclusive_price)

Powyżej wstawiłem link do takiej aukcji na allegro właśnie wyświetlacza od nokii. Tylko tutaj jest na płytce od klawiatury, którą i tak bym musiał wymontować. No i właśnie napisałeś o tych naparowanych wyprowadzeniach bezpośrednio z wyświetlacza. A tutaj widzę, że jest jakaś taśma z tyłu, pod głośnikiem i zastanawiam się czy jeżeli zdejmę ten wyświetlacz z tej klawiaturowej płytki, to czy te wyprowadzenia zostaną, czy one są zintegrowane?

Ten scalaczek MC34063A właśnie też wczoraj znalazłem w na electropark.pl (swoją drogą ciekawy sklep). Drogie to nie jest (1zł), więc zastanawiam się, czy nawijanie własnej cewki miałoby sens, bo jednak chyba musiałoby to być dokładnie zrobione aby dało dokładnie te 5V i jeszcze aby te napięcie było wystarczająco stabilne na uC i wyświetlacz.. Przyznam, że nigdy się w to nie bawiłem.

Głównym odbiornikiem jak i elementem ma być moduł radiowy. Na razie zakładam RFM70, widziałem że może być zasilany z 2-3V. Nie jest to jeszcze ostateczna decyzja, bo jeszcze będę dokładnie przeglądał i szukał takiego z jak najniższym poborem prądu, jednak z tego co widziałem w dokumentacji, to i w nim nie jest tak źle, gdyż w trybie czuwania pobiera kilkadziesiąt uA, a w trybie pracy do 20 mA, jednak to zależy od wzmocnienia, więc myślę, że udało by mi się to trochę jeszcze ograniczyć.

Całość ma być zasilana najlepiej z dwóch bateryjek AA (R6), jednak kombinuję aby mi się udało trzecią wcisnąć, bo bez tego w sumie raczej nie ma szans. Jednak jakby nie patrzeć to jeśli bym wstawił bateryjki AA NiMH, to każda by miała po 1.2V, a nie 1.5V, co razem by dawało 2.4 V - czyli za mało.

Chyba, że bym wstawił zamiast tych dwóch bateryjek, jedną baterię litową 3.6V. To co prawda by zwiększyło koszty o jakieś 10 zł, ale rozwiązałoby wiele problemów. Tylko czy ktoś wie jak to jest w przypadku takiej baterii i jej ładowania? Są jakieś problemy, zagrożenia?

Link do komentarza
Share on other sites

No i właśnie napisałeś o tych naparowanych wyprowadzeniach bezpośrednio z wyświetlacza. A tutaj widzę, że jest jakaś taśma z tyłu, pod głośnikiem i zastanawiam się czy jeżeli zdejmę ten wyświetlacz z tej klawiaturowej płytki, to czy te wyprowadzenia zostaną, czy one są zintegrowane?

Po pierwsze popraw link do aukcji na zgodny z regulaminem. To co nazywasz taśmą to jest złącze na blaszkach, które właśnie dotykają do tych naparowanych na szło. Jak rozbierzesz ramkę, to to złącze po prostu wyleci bo jest luźne.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam za ten link, już poprawiłem 🙂

Na zdjęciu tego dokładnie nie widać, musiałbym to mieć w ręku, dlatego uznałem że to taśma. 🙂 Dziękuje bardzo za pomoc, już Was nie będę męczył 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.