Skocz do zawartości

Rodziny mikrokontrolerów.


kamilsien

Pomocna odpowiedź

Witam

Szukałem podobnego tematu, ale nie znalazłem więc mam nadziej, że go nie ma.

Chodzi mi dokładniej o pewne nazewnictwo, przeglądając ostatnio forum, jak również książki, pogubiłem się w nazewnictwie.

Mamy różne mikrokontrolery o architekturze AVR, ARM, PIC, ale ARM czasami jest nazwane architekturą, czasami firmą, czasami rdzeniem. Mamy różne typy CISC, RISC, które również są nazwane architekturą. Jak to wszytko uporządkować? Gdzie możemy wrzucić takie pojęcia jak MCS-51, rdzeń Cortex, AT91SAM7, TMS, STM, LPC, ST7 - co te skróty oznaczają?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jest taka firma ARM Ltd., opracowała ona rdzeń ARM który możemy podzielić między innymi na ARM7, ARM9, ARM11, cała rodzina Cortex. Firmy, takie jak ST, NXP, Atmel (i wiele innych) kupują licencję od ARM Ltd. i produkują ARMy. LPC to rodzina uC od NXP, STM od ST.

RISC i CISC to architektury.

AVR to rodzina mikrokontrolerów 8-bitowych o architekturze RISC firmy Atmel. Podobnie jak PIC firmy Microchip i ST7 firmy ST.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Czyli mamy rdzeń ARM, AVR i jakie jeszcze mamy?

2. A 8051 należy do rodziny MCS-51 typu CISC firmy Intel i zarówno 8051 to jest architektura (coś w stylu ARM lub AVR) ?

3. A mikroprocesory PIC to ARM czy AVR?

4. A jeszcze pytanie do firmy Freescale, w ich ofercie dokładnie widać, które to ARM, a te wcześniejsze 8 i 16 bitowe to jakie są, bo doczytać się nie mogę ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.