Skocz do zawartości

Rychły mariaż ludzkiej i komputerowej inteligencji


Treker

Pomocna odpowiedź

Rychły mariaż ludzkiej i komputerowej inteligencji

Być może już ok. 2012 r. zaczną zacierać się granice pomiędzy ludzką a komputerową inteligencją. Mikroskopijne układy elektroniczne i urządzenia będą diagnozować wewnętrzne organy ludzkiego ciała, lecząc schorzenia bez konieczności operacji, nanosondy będą krążyć w układzie krwionośnym, monitorując poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze. Oto wizja przyszłości według Justina Rattnera, szefa działu technologii w koncernie Intel.

Swoimi prognozami CTO Intela podzielił się z reporterką amerykańskiego wydania pisma Computerworld. Rattner uważa, że w przyszłości światy wirtualne będą stawać się coraz bardziej realistyczne, a w okolicy roku 2050 życie człowieka w dużej mierze nie będzie przypominać tego, z czym mamy do czynienia dziś. Korzystanie z komputera przestanie polegać na uruchamianiu aplikacji - komputer stanie się nieodłącznym elementem towarzyszącym wykonywaniu codziennych czynności.

Rattner, który w Intelu pracuje od 35 lat (na 40 lat istnienia spółki), prognozuje, że wkrótce sposób myślenia o komputerach i IT zmieni się. Inteligentne systemy przestaną pełnić rolę platformy dostarczania informacji, a staną się systemami pełniącymi szereg funkcji, których obecnie nie przypisuje się komputerom. Technologia znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach ludzkiej aktywności, a człowiek nawet nie będzie o tym myślał.

Szef technologii w Intelu jest zdania, że zmianie ulegnie również natura ogólnego postępu technologicznego. "W ciągu minionych 40 lat całkowicie zmieniliśmy sposób myślenia o komputerach. Odeszliśmy od postrzegania ich jako kosztownej, ekskluzywnej technologii do myślenia o nich jak o czymś niewątpliwie wszechobecnym - od komputerów na naszych biurkach do komputerów w komórkach" - twierdzi Rattner.

Przez kolejne 40 lat układy komputerowe znajdą zastosowania poza pecetami i telefonami, a same komputery nauczą się reagować na ludzkie ruchy i myśli. Razem z rozwojem zdolności uczenia się, maszyny będą przyjmować coraz więcej ludzkich cech charakterystycznych. "Można wyobrazić sobie przyszłość, gdzie nie tylko zmysły, ale i myśli będą kierować zachowaniem maszyn. Nie mam wątpliwości, że technologia połączy te dwie unikalne, różne formy inteligencji" - przekonuje przedstawiciel koncernu.

Ciekawe, że w wizjach futurologów bądź pionierów świata nowych technologii szczególną rolę odgrywają dwie daty - rok 2020 oraz 2050. W 2020 r. zatryumfuje Sztuczna Inteligencja (do tego stopnia, że byt SI zdobędzie nagrodę Nobla); nastąpi też ścisła integracja człowieka z maszyną (komputerem). Z kolei w roku 2050 nastąpią pierwsze śluby ludzi z robotami.

Źródło: robotyka.com

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.