Skocz do zawartości

Line Follower - Sprawdzenie schematu.


Pomocna odpowiedź

Witam

Zbudowałem line follower'a z tematu :https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm

Postanowiłem zaprojektować płytki w eaglu i wytrawić. Po zrobieniu wszystkiego, okazało się , że robot wg nie reaguje na linie, silniki kręcą ale nie wykrywa nic... wydaje mi się, że jest to wina dolnej płytki, czy mógłby ktoś na to zerknąć? bardzo mi zależy , ponieważ jest to praca zaliczeniowa w szkole..

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Proszę na przyszłość o zapoznanie się z regulaminem forum, a w szczególności z zamieszczeniem obrazków na forum. Temat przywróciłem do odpowiedniego działu.

schematy.zip

schematy.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sprawdzałeś czy nie masz zwarć na dolnej płytce gdyż w wielu miejscach masz bardzo blisko siebie ścieżki.

Jak programujesz mikrokontroler skoro nie podłączyłeś linii RESET - jest tam jakiś przewód?

Nie masz filtracji napięcia do AVCC (brak cewki, kondensatorów), brakuje Ci też kondensatorów filtrujących napięcie dla mikrokontrolera. Na wyjściu stabilizatora LM7805 przydałby się elektrolit. Z czego zasilany jest układ?

Najlepiej gdybyś dał zdjęcia płytek.

Link do komentarza
Share on other sites

Zacznij od dwóch tematów:

1. minimalne podłączenia mikrokontrolera,

2. czytelne schematy

... i zrób schemat od nowa,
... i nie dawaj nam do sprawdzenia schematu, bez podanych wartości elementów.

Postanowiłem zaprojektować płytki w eaglu i wytrawić. Po zrobieniu wszystkiego, okazało się , że robot wg nie reaguje na linie, silniki kręcą ale nie wykrywa nic...

Następnym razem, zacznij od płytki stykowej, albo chociaż konsultacji schematu i PCB przed jego zrobieniem.

Link do komentarza
Share on other sites

Schematy rzeczywiście nie są zbyt czytelne, używaj symbolu masy oraz VCC zamiast łączenia tego liniami. Na schemacie brakuje jeszcze podciągnięcia Resetu do VCC przez rezystor.

Nawet mając zrobione płytki możesz je poprawić – źle poprowadzone ścieżki możesz poprzecinać a brakujące elementy dolutować choćby od strony ścieżek.

[ Dodano: 22-02-2012, 18:01 ]

Hmm na ze schematu widać, że nie ma węzłów na mostku H(konkretnie na masie) co jest zapewne główną przyczyna nie działania układu

Nie ma węzłów, ponieważ prawdopodobnie autor korzystał z polecenia Wire a nie Net, natomiast patrząc na płytkę masa jest podłączona.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak sprawdziłem, nigdzie nie ma zwarcia. Linia reset jest podłączona zworka. Układ jest zasilany ogniwami z laptopa ( 3 ogniwa połączone szeregowo - napięcie ponad 10 V )

Wyżej napisałem , że robota robiłem w oparciu o schemat autorstwa "NAWYK". Na załączonych zdjęciach dolna płytka nie ma wlutowanych czujników (CNY 70).

dołączam:

Jest tam tylko dodany stabilizator.

Link do komentarza
Share on other sites

Ten schemat jest zły. Twój projekt także (patrząc na zdjęcie i poprzedni schemat).

Czy raczyłeś przeczytać pierwszy link który Ci podałem?

Chcesz tracić czas? My mamy go dużo, a Ty?

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie nie mam za dużo czasu i tutaj jest problem. Zrobiłem tego robota na płytce uniwersalnej i wszystko działało, lecz panował okropny chaos. Nie chce robić wszystkiego od nowa..jeśli nie będzie to aż tak konieczne.... wydaje mi się że błąd leży po stronie podłączenia czujników

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie nie mam za dużo czasu i tutaj jest problem. Zrobiłem tego robota na płytce uniwersalnej i wszystko działało, lecz panował okropny chaos. Nie chce robić wszystkiego od nowa..jeśli nie będzie to aż tak konieczne.... wydaje mi się że błąd leży po stronie podłączenia czujników

Jeżeli nadal chcesz tracić czas na domysły, zamiast najpierw zadbać o podstawy (wiedzę Ci wskazałem), to go trać. Każda minuta walki z czymś, czego może być przyczyną, co na talerzu Ci podano, będzie wzbogacać Twoje doświadczenie, które skończy się niechybnie konkluzją:

Trzeba było jednak przeczytać ...

Powodzenia - będzie Ci potrzebne na Schodach Piekielnych

I w celach porządkowych: https://www.forbot.pl/forum/topics1/wysylanie-zdjec-na-serwer-vt802.htm

bo chaos wprowadzasz.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.