Skocz do zawartości

CybAiRBot 2012 - Festiwal robotyki


Pomocna odpowiedź

Koło naukowe CybAiR z Politechniki Poznańskiej kolejny rok z rzędu ma zaszczyt organizować jeden z największych festiwali robotyki w Polsce - CybAiRBot 2012. Już 26 maja na terenie kampusu Politechniki Poznańskiej będzie niesamowita okazja zobaczyć najlepsze, najsilniejsze i najszybsze roboty z całej Polski walczące w aż sześciu konkurencjach: sumo, mini sumo, nanosumo, światłolub, linefollower i freestyle.

Sumo to konkurencja, która towarzyszy zawodom od początku ich powstania. Jest to konkurencja, która łączy robotykę z japońską tradycją walk zapaśniczych sięgającej VIII wieku. Autonomiczne roboty walczą ze sobą na specjalnie przygotowanym okrągłym ringu, a ich celem jest wypchnąć przeciwnika. Ta zdecydowanie najbardziej emocjonująca konkurencja odbędzie się na scenie największej auli Politechniki Poznańskiej. Minisumo polega na miniaturyzacji kategorii sumo. Zasady obu konkurencji są takie same, ale roboty mini sumo muszą zmieścić się na kwadracie o rozmiarach 10cm x 10cm. Tak ograniczone rozmiary wymagają od konstruktorów pomysłowych rozwiązań, łączących miniaturyzację i kreatywność. Konkurencja ta obecna jest w harmonogramie zawodów dopiero od tego roku, więc prawdziwych emocji na pewno nie zabraknie. Może się wydawać, że minisumo to naprawdę wielkie wyzwanie miniaturyzacji dla umiejętności konstruktorów. I dlatego nie możecie ominąć walk robotów nanosumo – mieszczących się w kwadracie o boku 25mm. Te malutkie maszyny wielkości pięciozłotówki potrafią wyzwolić ogromne emocje – szczególnie gdy chodzi o finał!

Linefollower to konkurencja, która wymaga od konstruktorów wyjątkowej pomysłowości. Robot musi autonomicznie przejechać po trasie, wyznaczonej poprzez czarną linie, w jak najkrótszym czasie. Liczą się nie tylko dobre silniki, ale też koła i kształt podwozia. Nie może was zabraknąć na Formule 1 robotyki!

Światłolub natomiast to robot nie autonomiczny – podąża za światłem latarki, trzymanej przez operatora. Tutaj w grę wchodzą również zdolności manualne i refleks konstruktorów. Konkurencja ta nie wymaga dużej wiedzy, dzięki czemu to właśnie światłoluby najczęściej przyciągają dzieci i młodzież w zwariowany świat robotyki. Dlatego też jeden ze sponsorów zawodów przygotował gotowe konstrukcje dla chętnych, dzięki czemu nie musisz znać się na robotyce, by wygrać CybAiRBot!

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych odwiedzających. Niesamowite warsztaty budowy robotów z klocków Lego Mindstorms pobudzą wyobraźnie młodych inżynierów, którzy będą mieli okazje rozpocząć swoją przygodę z robotyką. Dla starszych uczestników festiwalu przygotowaliśmy szereg wykładów otwartych, chociażby „Jak robot postrzega świat?”, oraz prezentacji, m.in. robota humanoidalnego, który zajął I miejsce w zawodach rangi mistrzostw Europy organizowanych w Wiedniu.

Wszystkich pasjonatów robotyki i nowoczesnych technologii zapraszamy w sobotę, 26. maja do Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej, przy ulicy Piotrowo 2. Impreza rozpoczyna się już o godzinie 9.00, ale prawdziwie emocje zaczną się o 10.45 – gdy rozpoczną się fazy grupowe konkurencji. Sponsorzy zawodów to: Farnell, And-Tech, Trobot, Elektronika Praktyczna, Politechnika Poznańska. Wśród patronów medialnych znajdują się: Forbot.pl, epoznan.pl, WTK, dlastudenta.pl, MC Radio i Radio Afera.

Strona zawodów: http://www.sumo.put.poznan.pl/

Temat do dyskusji o zawodach: https://www.forbot.pl/forum/topics37/zawody-festiwal-robotyki-i-zawody-cybairbot-2012-poznan-vt6966.htm

Untitled-2.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.