Skocz do zawartości

[Materiały] Uniwersalna platforma mobilna (podwozie)


jamtex

Pomocna odpowiedź

W poprzednim artykule (Uniwersalna platforma mobilna (test, opis, wykonanie) ), przedstawiłem kilka propozycji w jaki sposób wykonać podwozie do naszego robota.

Dodając do tego opisane przez kolegów sposoby obróbki tworzysz sztucznych w tym spienionego PCV, można uzyskać naprawdę rewelacyjne efekty.

Chciałbym przedstawić naprawdę szybki i tani sposób na tworzenie obudowy czy też nadwozia.

Metoda ta pozwala na dowolne uformowanie nadwozia a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Na poniższym zdjęciu przedstawione jest nadwozie do moje linefllowera, pomalowane przez mojego 7 letniego syna 🙂

Do jego stworzenia potrzebne nam będą:

- styropian

- ostry nóż

- nożyczki

- linijka

- gaza lub papier toaletowy

- pędzelek

- klej najlepiej Vikol

- sterta starych gazet

- pilnik do drewna

Zaczynamy od konstrukcji przyszłego nadwozia poprzez wymodelowanie go z styropiany (ja najczęściej sklejam kilka kawałków styropiany z sobą):

Modelowanie zaczynamy od wstępnego wycięcia nożem kształtu, który następnie obrabiamy pilnikiem:

Można pozostawić zadziory, forma nie musi być idealnie równa.

Następnie moczymy gazę lub papier toaletowy i oblepiamy nim formę modelu.

Kolejnym krokiem jest podarcie na małe kawałki gazet i zamoczenie ich w kleju - jeżeli klej jest za gęsty rozcieńczamy go wodą.

Namokniętymi kawałkami gazety oblepiamy model – przynajmniej kilka warstw i wygładzamy za pomocą pędzelka. Na wszelki wypadek, proponuje tą operację robić w gumowych rękawiczkach.

Gdy klej wyschnie (przynajmniej 24 godziny) powstaje twarda skorupa, którą możemy dodatkowo pokryć np. masą szpachlową na bazie drewna (koszt. Ok. 3-5 zł). Bardzo ładnie wygładzi wszelkie nierówności krzywo przyklejonych kawałków gazety.

Teraz ju tylko delikatne szlifowanie papierem ściernym, wycięcie okien – otworów na reflektory itp. I na koniec malowanie.

Jeżeli ktoś pyta czy jest to wytrzymałe odpowiem w ten sposób: na prezentowanym nadwoziu postawiłem 5 kg obciążenie.

Oczywiście w podobny sposób można stworzyć bardziej profesjonalny model z życicy i odpowiedniej chemii, ale będzie to dużo bardziej kosztowne i nie obojętne dla naszego zdrowia.

Zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem to tak... zrób sobie wypalarke do styropianu wtedy można naprawde superancki efekt otrzymac. Wiem co mówie zajmowałem się swojego czasu modelarstwiem(warhammer) i wykonywałem różne makiety itd.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem to tak... zrób sobie wypalarke do styropianu wtedy można naprawde superancki efekt otrzymac. Wiem co mówie zajmowałem się swojego czasu modelarstwiem(warhammer) i wykonywałem różne makiety itd.

Wypalarkę czy wycinarkę ?

Ale zgadzam się efekty fantastyczne

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jamtex, chodzi o kawałek drutu oporowego przez który przepuszcza sie napięcie o jakiejś tam wartości 😉. i tym sie fajnie wycina. Miałem kiedys coś takiego ale potem mi to przeszkadzało i rozebrałem. Całość była złożona z blatu z płyty wiórowej o wymiarach 1m x 1m i na środku 30cm nad płytą był ten drut pionowo w dół.😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jamtex, chodzi o kawałek drutu oporowego przez który przepuszcza sie napięcie o jakiejś tam wartości 😉. i tym sie fajnie wycina. Miałem kiedys coś takiego ale potem mi to przeszkadzało i rozebrałem. Całość była złożona z blatu z płyty wiórowej o wymiarach 1m x 1m i na środku 30cm nad płytą był ten drut pionowo w dół.😉

Pozdrawiam

Aaaaaa to znam doskonale - ale to wycinarka 🙂

Gdzieś na elektrodzie były opisy, a patent jest beznadziejnie prosty:

- rama z (np starej piły włosowej) lub wygięta z kawałka rury (np: tzw "miekka" miedz)

- jakiś kawałek sklejki do zamocowania ramy

- zasilanie

- drut oporowy

Generalna zasada działania: cieńki oporowy drut, w wyniku przepływu prądu rozgrzewa się i topi styropian 🙂

A tutaj kilka różnych konstrukcji (zdjecia pochodza z allegro oraz firmy Marbet) - mam nadzieję, żę w tym zwariowanym świecie nikt nie posądzi mnie o łamanie praw autorskich oraz kryptoreklamę.

Zdjęcia umieszczam tylko i wyłącznie do celów edukacyjnych:

Link do komentarza
Share on other sites

Mój kolega robi podobnie takie platformy do robota ale troszkę inaczej modeluje styropian. Jego sposób polega na tym że bierze na pędzelek trochę rozcieńczalnika nitro, pozbywa się nadmiaru rozcieńczalnika na pędzelku (żeby nie kapało bo kropla nitro upuszczona na styropian może narobić niezłego bigosu) a następnie delikatnie kreuje kształt platformy. Nawet nieźle mu to wychodzi ale do tego trzeba trochę wprawy. 😉

Dla niewtajemniczonych: Rozcieńczalnik nitro rozpuszcza styropian.

Link do komentarza
Share on other sites

Dla niewtajemniczonych: Rozcieńczalnik nitro rozpuszcza styropian.

A ja dodam że jeśli rozpuścicie dużo styropianu w małej ilości rozpuszczalnika uzyskacie coś na kształt kleju, niestety mój nie chciał do końca wyschnąć 😐

Link do komentarza
Share on other sites

Może offtop się robi ale powiem że jak rozpuścimy styropian w odpowiedniej ilości rozpuszczalnika to uzyskamy lakier bezbarwny 😃 :D

Przepraszam jeśli kontynuuję offtop ale do czego można wykorzystać taki lakier bezbarwny?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja też przepraszam za kontynuacje offtop'u, lakier bezbarwny służy do zabezpieczenia zwykłego lakieru robisz np. tak:

podkład>czerwony spray(3-4 cienkie warstwy)>lakier bezbarwny jako zabezpieczenie

Link do komentarza
Share on other sites

off top ciąg dalszy ale wcale nie śmieciowy.. Aby klej z nitro dobrze wysychał należy rozpuszczać w nim styropian "do oporu" tzn aż przestanie się rozpuszczać ;] (noo prawie;p) Ostatnie kawałki potrafią leżeć nawet całą noc... I na pewno będzie wysychał 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.