Skocz do zawartości

Dlaczego tylko BASCOM?


lucyfer666

Pomocna odpowiedź

Jako że umiem programować (głównie pascal, c++ oraz assembler) mam pytanie. Dlaczego wykorzystujecie tylko BASCOMa? Według mnie o wiele więcej możliwości ma asm. Dodatkowo w BASCOM'ie, jak w innych językach wyższego poziomu trzeba myśleć normalnie (tzn logicznie) jak każdy człowiek, jednakże w assemblerze trzeba myśleć jak procesor! Wprawdzie podstaw jest więcej niż w BASCOMie, lecz po ich opanowaniu można pisać całkiem niezłe oprogramowanie małym nakładem kodu źródłowego.

Co o tym myślicie? Czekam na Wasze opinie na ten temat.

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego wykorzystujecie tylko BASCOMa?

Po pierwsze: nie tylko, niektórzy piszą w innych językach ale większość pisze w basicu( w tym ja)

Po drugie: jest dużo prostszy od c++, assemblera i pascala

Pascala miałem w szkole i KOMPLETNIE NIC nie zrozumiałem.

Po trzecie: posiada gotowe moduły 😃 w innych językach musisz sam je napisać 🙁

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z bascomem najłatwiej zacząć programowanie mikrokontrolerów, dlatego wiele osób go wybiera. Ale to nie znaczy, że wszyscy w nim programują. Tutaj też się znajdzie kilka osób, które programują w C albo Assemblerze. Na przykład ja 🙂

Bascom jest o tyle wygodny, że ma dużo wbudowanych gotowych procedur do obsługi peryferiów, ale w internecie można znaleźć gotowe programy w każdym języku.

Dużo kursów i artykułów w gazetach opiera się o Bascoma, stąd pewnie tak dużo osób w nim programuje. A jak się człowiek przyzwyczai to ciężko zmieniać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czemu w bascom hmm... bo jest łatwy do opanowania i szybko się nim pisze "skomplikowane" programiki za pomocą gotowych komend. Spróbuj napisać sterowanie rc5 w asem a potem w basicu i co poszło szybciej? Ci którym przestał wystarczać bascom uczą sie ambitniejszego języka (w tym ja).

Ps: marek opis genialny 🤣 :lol: 🤣

pozdro

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po drugie: jest dużo prostszy od c++, assemblera i pascala

Pascala miałem w szkole i KOMPLETNIE NIC nie zrozumiałem.

Bez jaj... Dopiero co poszedłem do technikum informatycznego, koleś powiedział że pascal przez 1st rok... Dosłownie żal... Łyknąłem go w 2 tygodnie... 😕 Ale nie każdy jest we wszystkim dobry 🙂.

Bascom jest o tyle wygodny, że ma dużo wbudowanych gotowych procedur do obsługi peryferiów, ale w internecie można znaleźć gotowe programy w każdym języku.

A wiesz na jakiej zasadzie działają te procedury? I tu pojawia się lepsza praktyczność asma. Piszesz wszystko sam i zaś w razie problemów można łatwiej popoprawiać ewentualne błędy, bo wiesz co i jak chodzi 🙂. A jeśli chodzi o "gotowce" to też nie popieram...

Link do komentarza
Share on other sites

Bez jaj... Dopiero co poszedłem do technikum informatycznego, koleś powiedział że pascal przez 1st rok... Dosłownie żal... Łyknąłem go w 2 tygodnie... 😕 Ale nie każdy jest we wszystkim dobry 🙂 .

Jak już pisałem nic nie zakapowałem, na sprawdzianie mieliśmy napisać prosty program matematyczny...

Wiesz jak wyglądał sprawdzian? Nie? Klasa została podzielona na dwie grupy (ja w 2 na szczęście)

powiedziałem koledze że jak skończy to niech zapisze ten programik gdzieś na dysku, jak zapewne sie domyślacie otworzyłem jego program i dostałem za to db 😅 jeśli twierdzicie że to było nieuczciwe to ja powiem że to jest "pikuś" ja nie takie rzeczy robie 😅

Aha jeszcze jedno uważaj z tymi browcami bo jak znam życie to Daniel poczuje sie pokrzywdzony że nic nie dostał i je pousuwa 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego wykorzystujecie tylko BASCOMa? Według mnie o wiele więcej możliwości ma asm.

TAK Ale w praktyce asembler nadaje się do pisania jedynie prostych rzeczy, bo ile trzeba by się namordować by na przykład napisać kod w asemblerze AVR robiący proste obliczenia na liczbach zmiennoprzecinkowych (np. wyniki jakiś tam pomiarów) i potem wynik ładnie sformatować dla wyświetlacza.

Link do komentarza
Share on other sites

A wiesz na jakiej zasadzie działają te procedury? I tu pojawia się lepsza praktyczność asma. Piszesz wszystko sam i zaś w razie problemów można łatwiej popoprawiać ewentualne błędy, bo wiesz co i jak chodzi 🙂. A jeśli chodzi o "gotowce" to też nie popieram...

Nie wiem, zapewne siedzi tam krasnoludek i robi co trzeba 🙂

A tak poważnie to też wolę sam napisać coś i dokładnie wiedzieć co siedzi w środku. To moje hobby, więc mogę sobie pozwolić na luksus popełniania błędów i zabawy w nieskończoność. Ale jak Ci przyjdzie zrobić coś na już bo klient czeka, to się inaczej patrzy.

Link do komentarza
Share on other sites

A tak poważnie to też wolę sam napisać coś i dokładnie wiedzieć co siedzi w środku. To moje hobby, więc mogę sobie pozwolić na luksus popełniania błędów i zabawy w nieskończoność.

Widzę kolega po fachu 🙂. Programowanie też jest moim hobby 😉. Szczególnie pisanie w C++.

Ale jak Ci przyjdzie zrobić coś na już bo klient czeka, to się inaczej patrzy.

A no o to chodzi. To już rozumiem. W takim razie sorry za trucie tyłka 😋.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.