Skocz do zawartości

Mostek H l298N, mała moc.


w1941srobot

Pomocna odpowiedź

Witam, od dłuższego czasu chciałem zbudować robota (linefollower) , po skompletowaniu części zbudowaniu napędu (przekładnia pasowa), nabytej wiedzy z elektroniki (nie jest powalająca 😋), udało się, napęd działa, ALE po postawieniu robota na ziemi ewidentnie brak ruchu kół, w powietrzu kola się kręcą, natężenie prądu na silnik wynosi 120 mA, nie wiem co się dzieję. Trochę danych technicznych:

- przekładnia pasowa taka jak tu tylko inne silniki:

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4af702b426f067416.jpg

- 2 silniki z zabawek z RC

- mostek H l298N

- 4 baterie AA

- wszystko zmontowane według tego schematu zamiast diód 1n5822 są 1n4148 tylko takie miałem 🙁, i silniki mają po 2 kondensatory 100nf :

Link do komentarza
Share on other sites

po postawieniu robota na ziemi ewidentnie brak ruchu kół, w powietrzu kola się kręcą,
2 silniki z zabawek z RC

Pewnie silniki mają za mały moment, dlatego w powietrzu się kręcą, a na ziemi ani rusz.

Do silnika potrzebna jest jeszcze przekładnia zmniejszająca obroty, ale za to zwiększająca moment.

Na pierwszego roboto polecam np. HL149 (15zł).

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli 110mA - 120 mA to dobrze ?

Trudno powiedzieć czy dobrze, czy nie. Bo to jest prąd jaki silniki pobierają przy zatrzymaniu po prostu. Podczas zwykłej pracy powinien być mniejszy. Tak jest chyba zawsze 😉 .

Mam jeszcze silniki od samolotu rc takiego większego

Jak nie ma przekładni to są 2 wyjścia: albo w ogóle nie ruszy, albo pojedzie tak, że go nie zdążysz złapać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jestem na dobrej drodze, ruszył na tym 2 silniku od samolotu, ale żeby nie było tak jak mówisz pasek dam bezpośrednio na wał. Zaraz napisze co z tego wyszło 😃.

[ Dodano: 05-08-2012, 10:08 ]

To tak po założeniu paska prosto na wał silnika robot jedzie, hip hip hura 😃. Ciesze się że kupiłem l298N ponieważ na jeden silnik obciążenie podczas jazdy wynosi jakieś 500 - 600 mA 😃 jeśli go całkiem zablokujemy wyjdzie 800 mA. Ale to raczej nie jest zbyt dobrze ?? I jednak najlepsze były te siniki z RC. I czy diody muszę zmieniać ?

Link do komentarza
Share on other sites

I czy diody muszę zmieniać ?

1n4148 jest na prąd mniejszy niż pobierają Twoje silniki, więc w zasadzie powinieneś je zmienić na jakieś większe.

Dodaj jeszcze koniecznie kondensatory przy pinach zasilania, jak to jest pokazane w jego nocie katalogowej.

I żebyś mógł sterować prędkością obrotową silników podłącz wejścia ENABLE do wyjść PWM w uC.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok jak na chwile obecną wszystko git zrobiłem swój własny czujnik linii, ale mam problem z PWM a mianowicie jak dam małą wartość silniki się nie kręcą ale słychać pisk co oznacza PWM działa. 🙁. Jeśli dam pwm1a i pwm1b = 128 silniki się kręcą ale ze słabą siłą 🙁 A tu kod programu:

$regfile = "m8def.dat"                                      'zadeklarowanie użytego procesora
$crystal = 1000000                                          'zadeklarowanie szybkości wewnętrznego kwarcu
'$noramclear

Config Portd = Output
Config Portc = Input
Config Portb.1 = Output
Config Portb.2 = Output
Portd = &B00000000
Portc = &B00000000

Config Timer1 = Pwm , Prescale = 1 , Compare A Pwm = Clear Down , Compare B Pwm = Clear Down       'konfiguracja timera1

Czujnik_p Alias Pinc.0
Czujnik_l Alias Pinc.1
Silnik_p Alias Portd.1
Silnik_l Alias Portd.0
Portd.2 = 1

Do
If Czujnik_p = 1 And Czujnik_l = 1 Then
  Gosub Prosto

Elseif Czujnik_p = 1 And Czujnik_l = 0 Then
  Gosub Prawo

Elseif Czujnik_p = 0 And Czujnik_l = 1 Then
  Gosub Lewo

End If
Loop

Prosto:
Pwm1a = 32
Pwm1b = 32
Silnik_p = 1
Silnik_l = 1
Return
Prawo:
Pwm1a = 32
Pwm1b = 32
Silnik_l = 1
Silnik_p = 0
Return
Lewo:
Pwm1a = 32
Pwm1b = 32
Silnik_l = 0
Silnik_p = 1
Return

[ Dodano: 07-08-2012, 15:52 ]

Problem rozwiązany: zmieniłem prescale. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.