Skocz do zawartości

Dobór silniczków do robota solarnego


owein

Pomocna odpowiedź

Kilka lat temu, zafascynowany robotami zasilanymi światłem słonecznym, zbudowałem robocika przedstawionego na zdjęciach, w oparciu o prosty schemat (również załączony na zdjęciach). Układ w pełnym słońcu podaje na silniki krótkie impulsy o napięciu do 1,8V, przy prądzie do 20mA. Niestety, zwykłe silniczki od pagera (fi4mm), które kupiłem za kilka złotych ledwo poruszają całą konstrukcję. Stąd pytanie do praktyków - czy ktoś może doradzić jaki konkretnie model silnika z przekładnią dobrać? Rozważałem M630G136 136:1 lub M630G700 700:1 ze strony http://kkpmo.pl, jednak cena powala na kolana. Będę wdzięczny za sugestie.

A, zapomniałbym - waga konstrukcji to 22g, wielkość mniej więcej pudełka od zapałek.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdzę i dam znać, choć sądzę, że problem leży w braku przekładni. Skoro robot jakoś się rusza na tych, które są, to z przekładnią powinien śmigać aż miło. Za silniczki dałem dosłownie kilka złotych, więc cudów nie ma.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja bym polecał "odchudzić konstrukcję bo wygląda na stosunkowo ciężką. Myślę, że zastosowanie elementów SMD pozwoli znacznie zmniejszyć wagę...

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Cóż, chwilę mi to zajmie, biorąc pod uwagę, że trochę czasu na hobby brak...

[ Dodano: 25-08-2012, 00:24 ]

A sprawdzałeś może, czy silniczki podłączone wprost do zasilacza (albo nawet zwykłej baterii AA) uciągną robota?

Sprawdziłem - idzie trochę lepiej, ale nie o to przecież chodzi. Silniki są po prosu za słabe. Dobiorę jakiś silnik z przekładnią i dam znać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.