Skocz do zawartości

[Test/recenzja] Elektronika dla każdego - przewodnik, Helion 2012


Treker

Pomocna odpowiedź

W tej recenzji przyjrzymy się bliżej książce pt.: „Elektronika dla każdego. Przewodnik”, która pojawiła się w ofercie wydawnictwa Helion w maju 2012 roku. Niewątpliwe jest to kolejna książka mająca na celu wprowadzenie początkujących czytelników w świat elektroniki. Autorami książki są doświadczeni inżynierowie Harry Kybett oraz Earl Bysen, którzy postanowili w przewodniku tym przedstawić tylko wyselekcjonowane, najważniejsze zagadnienia z szeroko pojętej elektroniki.

Nie jest to typowy, teoretyczny podręcznik. Sama forma nauki odbiega już znacząco od tej, do której możecie być przyzwyczajeni. Na próżno szukać tutaj nudnych teoretycznych wywodów, nie prowadzących do praktycznych i konstruktywnych wniosków. Cała książka składa się z ogromnej ilości zadań, które należy rozwiązywać. Oczywiście do wszystkich pytań znajdziemy obszerne rozwiązania, dzięki którym nauczymy się poprawnie rozwiązywać problemy. Osobiście spodobała mi się taka forma przekazywania wiedzy. Zamiast zapoznawać się z masą teorii, a następnie „wracać” do zadań, wszystko odbywa się tutaj równolegle i bezboleśnie dla czytelnika.

Okładka książki (przód, tył)

Dla kogo?

Jak na wstępie zaznaczają już sami autorzy, nie jest to książka dla osób zupełnie zielonych. Zabierając się za lekturę tej pozycji należałoby już znać podstawowe prawa rządzące światem elektroniki. Wiedzę taką można zdobyć z wcześniej recenzowanej książki „Elektronika dla bystrzaków” – jest ona bezpośrednio polecana również przez autorów tego przewodnika.

Zawartość

Książka ta, to ponad 400 stron podzielonych na 12 rozdziałów. Tak jak wspomniałem na wstępie wiedza jest przekazywana przez ogromną liczbę zadań do rozwiązania. Przeważnie jest to obliczenie danej wartości, narysowanie wykresu lub odpowiedź na pytanie związane z elektroniką. Zadania zaczynają się od bardzo prostych – opór zastępczy, korzystanie z prawa Ohma itd.. Z czasem zaczynamy zajmować się coraz bardziej zaawansowanymi zagadnieniami. Pojawiają się nowe elementy elektroniczne (kondensatory, cewki, diody, tranzystory, transformatory), które komplikują układy. Przez większość książki poruszane są zagadnienia związane z prądem stałym, jednak oczywiście czytelnicy są zapoznawani również z prądem zmiennym.

Z kompletnym spisem treści oraz fragmentem książki można zapoznać się pod tym adresem (pdf), lub bezpośrednio na stronie wydawnictwa.

Książka kończy się testem, który pozwala na ocenę, jak wiele wynieśliśmy z całego kursu elektroniki. Na samym, końcu znajdziemy stosowne dodatki: słowniczek, spis symboli i skrótów, przedrostki liczbowe, potrzebne wzory oraz kilka innych.

Podsumowanie

Początek książki zawiera naprawdę bardzo łatwe zadania, z czasem wszystko się komplikuje. Zajmujemy się trudnymi zagadnieniami. Jest to na pewno bardzo dobra pozycja dla osób, które chcą podszkolić praktyczne wykorzystywanie teoretycznej wiedzy. Książka może okazać się również pomocna na studiach na przedmiotach typu obwody i sygnały. Pozycja ta może być dobrym, dalszym krokiem po rozpoczęciu przygody z elektroniką. To właśnie zadania i wyliczanie odpowiednich wartości w układach dla większości początkujących jest barierą nie do przejścia. Z tą książką na pewno będzie inaczej.

Zachęcam również do zapoznania się również z

moją recenzją, książki „Elektronika dla bystrzaków”.

Elektronika_dla_kazdego_Przewodnik_elekdk.pdf

elektr_d_kaz_portal.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.