Skocz do zawartości

[C] Budowa pierwszego robota mobilnego i problemy z nim związane


JacoPol

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Na początek witam wszystkich czytających, odpowiadających, a tym bardziej pomagających. 😉

Noszę się z budową swojego pierwszego robota mobilnego. Póki co, pierw muszę się douczyć kilku rzeczy. Jedna z nich, to komunikacja bezprzewodowa pomiędzy dwiema uC atmela.

Proszę was o polecenie jakiegoś modułu radiowego pozwalającego na komunikacje w dwóch kierunkach, na odległość przynajmniej 250m i jakiegoś przykładowego programu nadania i odbioru danych.

Dziękuje już na zaś 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja polecam uklady rfm22/23. Ich stosunek mozliwosci do ceny jest wyjatkowo dobry. Korzystalem jeszcze z MRF24J40MB-I/RM ale ich obsluga jest 'nieciekawa'. A pozatym padaja jak muchy;)

Sa jeszcze TLX905 433MHz - jednak nie wiem jak u nich z zasiegiem. Ja korzystalem z wersji 868MHz i zasieg byl okolo 30-40m z dosyc krotka antena.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Faktycznie wielu zachwala RFM22B. Fajną sprawą jest 64bit bufor danych. Tylko jak z programowaniem tego? Widział ktoś do nich jakieś konkretne biblioteki? A może ktoś kto ich używał może wkleić przykładowy kod w c? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jest w Internecie kilka przykladowych programow do obslugi tego modulu. Ja wlasnie jestem w trakcie tworzenia programu do jego obslugi - jak mi sie uda to podziele sie spostrzezeniami.

Zwroc jeszcze uwage na roznice pomiedzy rfm22 a rfm 23. Ten drugi wymaga podlaczenia mniejszej ilosci pinow. Pamietaj tez o konieczonsci podlaczenia zewnetrznej anteny.

Fajną sprawą jest 64bit bufor danych

64 bajtowy. 64bity to zaden szal;)

Link do komentarza
Share on other sites

64 bajtowy. 64bity to zaden szal;)

racja.. ale okiem laika, który przeczytał opinie, wydawało się to plusem.

Jest w Internecie kilka przykladowych programow do obslugi tego modulu.

Niestety te co znajduje są pisane w bascomie - mój błąd, że zacząłem naukę od C i bascoma nie znam. Dlatego szukam przykładu w C, na którym mógłbym pojąć zasadę transmisji danych po tych radyjkach.

Ja wlasnie jestem w trakcie tworzenia programu do jego obslugi - jak mi sie uda to podziele sie spostrzezeniami.

Będę Ci bardzo wdzięczny.

A takie pytanie o meritum problemu. Gdzie dostanę rfm23? Sklepy mają albo wersje 22, albo nie mają w ogóle modelu 23.

Link do komentarza
Share on other sites

Tu masz przykład obsługi w C. Nie wiem czy działa;) Ogólnie sama transmisja nie wydaje się być trudna - przesłanie danych po SPI do konkretnego rejestru radia. Dla mnie kosmicznie wygląda konfiguracja tego urządzenia - nie znam się na 'radiówce' i te nazwy nie wiele mi mówią;d

64 bajty to w zupełności wystarczający bufor do wysyłania komend dla robota i odbierania kilku danych pomiarowych.

Ja własnie dzisiaj dostałem paczkę z Seguro ale z rfm22.

W TME masz do wyboru do koloru różnych wersji rfm23;)

Link do komentarza
Share on other sites

Zwroc jeszcze uwage na roznice pomiedzy rfm22 a rfm 23. Ten drugi wymaga podlaczenia mniejszej ilosci pinow.

Właśnie doczytałem, że można obejść podłączanie dwóch pinów rfm22 do procesora;) W tym momencie nie widzę żadnych różnic pomiędzy 22 a 23. Nawet datasheet'y te same;) Pewnie jak się człowiek wczyta to jakąś drobnostkę znajdzie.

Póki co moja pierwsza próba uruchomienia komunikacji - nieudana:(

Link do komentarza
Share on other sites

1) mały budżet, wielkie możliwości: CYRF6936, układy do zdobycia bezpośrednio od cupress za dość symboliczne koszty wysyłki jako sample.

http://www.cypress.com/

opis podłączenia:

https://sites.google.com/site/mrdunk/interfacing-cypress-cyrf6936-to-avr-microcontrollers

uĸład jest wykorzystywany np. w radiach RC Walkera. Mam bardzo dobre z nim doświadczenia i generalnie - polecam... Niestety jest dość trudny w lutowaniu.

2) TME oferuje moduły bluetooth o zasięgu to 1km

http://www.tme.eu/pl/pages/New_Product:moduly-dalekiego-zasiegu-bluegiga-wt41.html

Cena jest znośna. Mam zamiar niedługo się z nimi bliżej zaprzyjaźnić - podzielę się wrażeniami.

3) ZigBee i pochodne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.